Must see, czyli czego nie możesz przeoczyć będąc w Warszawie

Warszawa to miasto niezwykłe. Praktycznie w całości zniszczone podczas II Wojny Światowej, odrodziło się i dziś jest najważniejszym ośrodkiem miejskim nad Wisłą. Mimo swej historii, wciąż ma wiele do zaoferowania - budynki odbudowano, powstało mnóstwo nowych miejsc, muzeów, do których warto się wybrać. Dzisiejsza wycieczka zabierze nas w najważniejsze punkty, które trzeba zobaczyć będąc w stolicy.

Na początku należy nadmienić, że trasa nie jest krótka i zapewne nie uda się wszystkiego zobaczyć w jeden dzień – najlepiej zarezerwować sobie na nią weekend. Jeśli jednak mamy do dyspozycji tylko 24 godziny, wówczas możemy pominąć wejścia do muzeum – wtedy pozostałe punkty powinniśmy bez problemu odwiedzić od świtu do zmroku.

Swoją wycieczkę rozpoczniemy w centrum, a dokładnie w Zamku Królewskim. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta i duma Warszawiaków. Podczas wojny miał być wysadzony z rozkazu Hitlera, nawet nawiercono już odpowiednie dziury na dynamit, jednak z obawy przed zniszczeniem mostu poniechano tego pomysłu. Zniszczony podczas powstania warszawskiego, z mozołem został odbudowany przez mieszkańców miasta. Warto zajrzeć do środka i zobaczyć sale królewskie. Spędzimy tam do dwóch godzin.

Kiedy wyjdziemy z zamku na Plac Zamkowy, zobaczymy Kolumnę Zygmunta III Wazy - pierwszy pomnik świecki w Polsce, który wywołał niemałe kontrowersje. Warto zrobić sobie z nim zdjęcie.

Zaledwie parę kroków i mamy następny punkt naszej wycieczki - Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela. Miejsce niezwykle ważne dla polskiej historii - to tutaj koronowano królów, zostały zaprzysiężone pacta conventa oraz Konstytucja 3 Maja. Jest także jedną z najstarszych świątyń Warszawy. Wchodząc, warto popatrzeć do góry na charakterystyczną fasadę.

Spragnieni i głodni ucieszą się, gdyż jesteśmy na Starym Mieście i idziemy na jego centralną część - Rynek. Warto zasiąść w knajpce i wypić czekoladę patrząc na kamienice, które niegdyś w tej części Warszawy były całkowicie zrównane z ziemią. Historia miasta jest bowiem naznaczona wieloma tragicznymi wydarzeniami. Jak wiemy, zostało ono praktycznie w pełni zniszczone w odwecie za powstanie warszawskie. Dlatego też warto docenić wysiłek jaki podjęto, by je odbudować. Na centrum rynku możemy zobaczyć jedną z wielu syrenek - symboli miasta.

Kierując się z Rynku ulicą Wąski Dunaj i następnie skręcając w prawo, zobaczymy Pomnik Małego Powstańca, czyli symbol hołdu, jaki Polacy złożyli dzieciom walczącym za ojczyznę. Oczywiście, najczęściej nie angażowały się one w bezpośrednie walki, jednak niosły ważną pomoc na inne sposoby, choćby opatrując rannych czy roznosząc rozkazy. Miasto o nich nie zapomniało.

Ostatnim miejscem naszej wycieczki na Starym Mieście będzie Kościół Przemienienia Pańskiego. Jest to podziękowanie króla Jana III Sobieskiego za wygrane bitwy pod Chocimiem i Wiedniem. Tam też znajduje się serce monarchy. Nie spędzimy tutaj więcej niż pół godziny.

Do naszego następnego celu warto podjechać komunikacją miejską. Pałac Prezydencki to miejsce szczególne – aby do niego wejść, trzeba wcześniej odpowiednio się przygotować. Ze względów bezpieczeństwa będziemy musieli także podać swoje dokładne dane, lecz wszystkie te zabiegi są tego warte. Nie co dzień ogląda się bowiem jak żyje i pracuje prezydent Polski oraz jego kancelaria. Pałac jest wart obejrzenia również z innego powodu – w jego murach działo się wiele historycznych chwil - obrady okrągłego stołu czy też podpisanie aktualnej konstytucji. Jego zwiedzanie z przewodnikiem trwa godzinę.

Kolejne miejsce jest również związane z bolesną historią Polski. To Grób Nieznanego Żołnierza, który zapewne wielu z nas widziało w telewizji podczas różnych obchodów. Warto tu być o pełnej godzinie, kiedy następuje zmiana warty.

Teraz skorzystanie z komunikacji miejskiej jest już konieczne, bowiem kierujemy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, na które dobrze jest zarezerwować sobie nawet dwie godziny czasu. To niezwykłe muzeum - w bardzo przystępny sposób pozwoli nam zaznajomić się z mroczną historią miasta. Interaktywna wystawa, możliwość dotknięcia niektórych eksponatów, mnóstwo pamiątek czy rzeczy osobistych powstańców spowodują, że nabierzemy jeszcze większego szacunku do osób, które stawiły czoła okupantowi.

Znów czeka nas przejażdżka! I to nie ostatnia podczas tej wycieczki, dlatego kupno biletu 24-godzinnego czy dwudniowego na komunikację miejską to dobry pomysł w Warszawie. Szczególnie jeżeli chcemy zobaczyć jej najważniejsze punkty. Jednym z nich jest oczywiście Pałac Kultury i Nauki. Koniecznie musimy wjechać na platformę widokową i zobaczyć miasto z całkiem nowej perspektywy. Jednak na tym nie kończymy zwiedzania symboli miasta. Jak wiemy, jednym z nich jest wspomniana już wcześniej syrenka. Ta najsłynniejsza znajduje się na Powiślu i to właśnie tutaj musimy dojechać autobusem.

W tym miejscu możemy przespacerować się brzegiem Wisły i chwilę odpocząć na jej brzegu. Tym bardziej, że następny punkt zajmie nam nieco więcej czasu. Muzeum Narodowe to nie lada gratka dla osób chcący w szybki i kompleksowy sposób zapoznać się z kulturą i sztuką Polski od zarania dziejów.

Zbliżamy się powoli do końca naszej wycieczki - zostały nam dwa przepiękne obiekty. Pierwszym z nich są Łazienki Królewskie - rozległy kompleks pałacowo-parkowy.  Wszystkie budynki są tutaj utrzymane w stylu klasycyzmu. Wiele z nich jest białych, co przepięknie kontrastuje z zielenią parku. Można do nich wejść przez dziesięć bram, a całość ma aż 76 hektarów powierzchni.

Do Wilanowa udamy się na ostatni przystanek. Tutejszy pałac uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Odbywają się tam różne wystawy, koncerty czy zajęcia. Imponuje zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Przylega do niego park z bogatą altaną, a szczególnie warty uwagi jest Wielki Pokój Karmazynowy.

To już koniec naszej wycieczki po najważniejszych punktach Warszawy. Taki „spacer” z pewnością pozwoli nam na poznanie stolicy Polski i tego, co może ona zaoferować turystom. A przecież to tylko niewielki wycinek tego, co możemy zobaczyć, zbaczając nieco z utartego, głównego szlaku.

Znaleziono 11 atrakcje
Zamek Królewski w Warszawie, w początkowym okresie swojego istnienia, był ośrodkiem książąt mazowieckich. Dopiero gdy przeniesiono stolicę z Krakowa do Warszawy, stał się rezydencją [...]
Zamek Królewski w Warszawie, Warszawa, Polska, Warszawa
Kościół ważny ze względu na historię  - to tutaj Władysław IV Waza podpisał pacta conventa, również tu została zaprzysiężona Konstytucja 3 Maja oraz odbywały [...]
Bazylika Archikatedralna w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, Kanonia, Warszawa, Polska, mazowieckie
Zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Warszawy o historycznym znaczeniu. Wpisany na listę UNESCO w 1980 roku. Przed wojną znajdowało się tutaj około 260 [...]
Stare Miasto, Warszawa, Polska, Warszawa, mazowieckie
Jeden z najbardziej znanych pomników w Polsce, przedstawiający małego żołnierza, broniącego ojczyzny. Upamiętnia wszystkich nieletnich, którzy brali udział w powstaniu warszawskim. Postać chłopca posiada [...]
Pomnik Małego Powstańca, Podwale, Warszawa, Polska, mazowieckie
Inaczej zwany Kościołem Kapucynów. Ufundowany przez Jana III Sobieskiego, był podziękowaniem za wygrane bitwy pod Wiedniem oraz Chocimiem. Zbudowany został w latach 1683-1694. Projektem [...]
Miodowa 13, Warszawa, Polska, mazowieckie
Siedziba Prezydenta Polski, wcześniej siedziba Rady Ministrów i Premiera. Jego budowa rozpoczęła się w 1643 roku, następnie był wielokrotnie przebudowywany. Spłonął w 1852 roku. [...]
Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście, Warszawa, Polska, mazowieckie
Pomnik mający za zadanie upamiętnić polskich, bezimiennych, zapomnianych żołnierzy.  Odsłonięty został w 1925 roku, zaprojektowany przez Stanisława Kazimierza Ostrowskiego. Podczas II Wojny Światowej wysadzony [...]
Grób Nieznanego Żołnierza, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawa, Polska, mazowieckie
Nowoczesne muzeum, opowiadające historię powstańców i ich losów podczas powstania. Na 3000 m2 powierzchni znajduje się ponad 30 tysięcy eksponatów. Wiele ekspozycji można dotknąć [...]
Muzeum Powstania Warszawskiego, Grzybowska, Warszawa, Polska, mazowieckie
Jest największym muzeum znajdującym się w Warszawie. Założone zostało 20 maja 1862 roku. Obejmuje zbiory od starożytności do czasów współczesnych, zarówno polskich jak i [...]
Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie, Warszawa, Polska, mazowieckie
Jedno z popularniejszych miejsc stolicy. Jest to zespół pałacowo- ogrodowy. Jego pomysłodawcą i założycielem był król Stanisław August Poniatowski. Powierzchnia tego miejsca to około [...]
Łazienki Królewskie, Warszawa, Polska, mazowieckie
Oceń artykuł
Sending
User Review
0 (0 votes)