Rozwój XX – wiecznej sztuki byłby praktycznie niemożliwy, gdyby nie odbywały się rozmaite festiwale. To dzięki nim szersza publiczność ma szansę zaznajomienia się z najnowszymi wytworami kultury masowej. Jakkolwiek komercjalizacja artystycznych dziedzin może być poddawana krytyce, globalizacja niewątpliwie przyniosła ze sobą również pozytywne zmiany. Jedną z nich jest dostępność sztuki oraz jej większa różnorodność. Znajduje to wyraz w szerokim wachlarzu imprez masowych. Wiele z nich (nierzadko dostrzeganych na arenie międzynarodowej) odbywa się również w naszym kraju. Poniżej prezentujemy niektóre z wydarzeń muzycznych, filmowych oraz teatralnych.

Festiwale muzyczne w Polsce mają długą tradycję – część z nich odbywała się jeszcze w czasach, gdy panował odmienny ustrój, a warunki do rozwoju sztuki czy integracji z Europą były niesprzyjające. Współcześnie imprezy są nie tylko dużo częstsze, ale też proponują bardziej różnorodną rozrywkę.

Festiwal w Jarocinie

Impreza, która ma obecnie status legendarnego. Odbywa się od wczesnych lat 70, na przestrzeni tych dekad debiutowały na nim m.in. zespoły takie jak Dżem, TSA, Oddział Zamknięty, Dezerter, Armia, T.Love, Hey, Farben Lehre czy KAT. W tym roku 3 dniowe święto muzyki rockowej i alternatywnej odbędzie się od 7 – 9 lipca, a bilety na nie to koszt rzędu 240 złotych. Wystąpią m.in. Slayer, Five Finger Death Punch, TSA, Oberschlesien oraz Luxtorpeda. Festiwal będzie miał bardziej rozbudowaną formę, podobnie jak w roku ubiegłym.

Open Air Festival

Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez muzycznych w kraju. Od 13 lat przyciąga miłośników różnych gatunków muzyki. Międzynarodowy charakter imprezy sprawia, iż bilety wyprzedają się błyskawicznie mimo dość wysokich cen (w tym roku od 239 za bilet jednodniowy do 549 za karnet na wszystkie dni). Zaletą festiwalu jest również dobrze przygotowane zaplecze gastronomiczne, a także możliwość skorzystania z pola namiotowego. Występom muzycznym towarzyszą wystawy sztuki czy pokazy filmowe. Zaletą jest duża różnorodność – obok gwiazd mainstreamowych na scenie można zobaczyć też wykonawców szeroko pojętej alternatywy. W programie na 2016 rok przewidziani są m.in. następujący artyści: Red Hot Chilli Peppers, Beirut, PJ Harvey, Florence + the Machine, Sigur Ros, Chvrches.  Impreza odbędzie się w dnich od 30.06 do 2.07.

Off Festival

Impreza, która odbywa się cyklicznie od 2006 roku na Śląsku (obecnie – w stolicy tego regionu – Katowicach).

Charakterystyczną cechą wydarzenia jest to, że promuje ono szeroko pojętą muzykę alternatywną. Festiwal jest doceniany zarówno w kraju, jak i za granicą, nie tylko ze względu na inicjatywę artystyczną, lecz również proekologiczną. Warto wspomnieć, iż OFF tworzony jest tak, by jego uczestnicy mieli możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii czy segregowania odpadów. Imprezie towarzyszą również różnego rodzaju warsztaty, a także konkursy dla debiutujących na scenie zespołów. W tym roku odbędzie się jubileuszowa, X edycja festiwalu. W dniach 5 -7 sierpnia 2016 roku na terenie katowickich Trzech Stawów wystąpią m.in. : Joan Baez, Deftones, Pixies, The Offspring, Paul Weller, Beach, Yusuf Islam (znany wcześniej jako Cat Stevens), Brodka, SBB, Yes i inni.

Tauron Nowa Muzyka

To wydarzenie, które podobnie jak Off odbywa się w stolicy woj. śląskiego od 2006 roku.

Odmienny jest jednak profil artystyczny wydarzenia, bowiem Tauron zaprasza najlepszych wykonawców z pogranicza takich gatunków muzycznych jak jazz, elektronika czy też muzyka taneczna o różnorodnych korzeniach. Swoje miejsce na scenach mogą znaleźć zarówno doświadczeni wykonawcy, jak i debiutanci (często z powodzeniem kontynuujący później kariery – tak jak w przypadku Bonobo, Fever Ray czy innych). Niewątpliwą atrakcją festiwalu pozostają niebanalne, postindustrialne lokalizacje koncertów umożliwiające zgłębienie historii regionu. W tym roku fani muzyki prezentowanej na Tauron powinni zarezerwować czas od 18 do 29 sierpnia.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

To muzyczne wydarzenie posiada długoletnią, sięgającą początków lat 60 historię.

Na przestrzeni dekad zmieniała się jego formuła, jednak obecnie powrócono do pierwotnej, 3 – dniowej postaci festiwalu. Podczas imprezy promowane są zarówno utwory premierowe znanych już wykonawców, utwory debiutantów, jak i nowe skecze tudzież innego rodzaju propozycje wystosowane przez rodzime kabarety. W 2016 roku festiwal w Opolu odbędzie się po raz 53. Na razie wiadomo jedynie, że będzie trwał 3 dni (najprawdobodobniej czerwcowe), podobnie jak w ubiegłych latach. Ceny biletów z zeszłego roku zamykały się w okolicach 110 zł za dzień, co pozwala przypuszczać, iż również w tym roku może być podobnie.

Polsat Sopot Festival

To kolejne wydarzenie o bogatej historii i renomie. Pod różnymi nazwami festiwal odbywa się już od roku 1961. Do Opery Leśnej w Sopocie zapraszane są rodzime, jak i międzynarodowe gwiazdy. Inicjatorem pierwszej edycji był Władysław Szpilman. Na przestrzeni lat na sopockiej scenie wystąpiły takie gwiazdy jak: Shirley Bassey, Chris Rea, Marilion, Jose Feliciano, UB40, Norah Jones, Elton John, Simply Red, Scorpions i inni. W 2016 roku festiwal będzie miał miejsce 27 – 29 maja. Bilety można nabyć w cenach od 70 do aż 800 złotych, program wydarzenia nie jest jeszcze znany.

Przystanek Woodstock

Posiada już status kultowego festiwalu (podobnie jak Jarocin). Nie bez przyczyny. To organizowane z inicjatywy WOŚP wydarzenie ma za zadanie łączyć różnych ludzi w imię jednej idei – Festiwal odbywa się od 1995 roku. Dla widzów udział w koncertach jest bezpłatny. A jest na co popatrzeć, lub raczej – czego posłuchać. W ponad 20 letniej historii imprezy na scenach wystąpili m.in. Coma, Budka Suflera, Carrantuohill, T.Love, Acid Drinkers, Guano Apes, Die Toten Hosen, Hey, Dżem, Voo Voo, Pidżama Porno, Raz Dwa Trzy, Sweet Noise, KSU, Armia, Dezerter, Indios Bravos, Habakuk, Leszek Możdżer, Farben Lehre, Kobranocka, Lao Che, Vader, Hunter, Nocna Zmiana Bluesa, The Prodigy. Poza muzycznym aspektem niezwykle istotna pozostaje warstwa ideologiczna Przystanku Woodstock. Akademia Sztuk Przepięknych to inicjatywa, dzięki której można bliżej poznać artystyczne uniwersum – i to w różnorodnej formie. Do tej pory mieszczące zdolne pomieścić imponujące rzecze uczestników namioty ASP miały przyjemność gościć m.in. takich twórców/wykonawców, jak: Bogusław Linda, Maria Czubaszek, Magdalena Środa, Agnieszka Holland, ks. Jan Kaczkowski, Anna Czerwińska, Marcin Iwiński, Maria Rotkiel, Dr Irena Eris . W 2016 roku Woodstock odbędzie się w dniach od 14 – 16 lipca. Zagrają m.in. Bring Me The Horizon, Apocalyptica, Tarja Turunen (wcześniej wokalistka Nightwish), Che Sudaka.

Orange Warsaw Festival

Wydarzenie to ma miejsce od 2008 roku, a aktualnie odbywa się na Stadionie Narodowym. W ubiegłych latach na scenach  festiwalu gościli m.in. Muse, Incubus, Noel Gallagher’s High Flying Birds, The Chemical Brothers, Bokka, Beyoncé, Cypress Hill, Linkin Park, Moby, The Offspring, Jamiroquai,  Nelly Furtado, Skunk Anansie, a także gwiazdy rodzime – Afromental, Mela Koteluk, Gooral, Maria Peszek i inni. Choć program na 2016 rok nie jest jeszcze znany, to sukces festiwalu w latach ubiegłych pozwala przypuszczać, iż będzie to wydarzenie godne uwagi.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

W ramach wydarzenia odbywają się zarówno koncerty monograficzne, galowe, jak i retrospektywy czy widowiska muzyczno-filmowe. Twórcy FMF współpracują z ośrodkami z całego świata, m.in. z Festiwalem Fimucite z Teneryfy czy Filharmonią im. K. Szymanowskiego. Każdorazowo zapraszani są znani w skali globalnej twórcy filmowi. W tym roku po raz 8 do Krakowa zawitają sławy i miłośnicy filmowej muzyki. Od 24 do 30 maja festiwal odbędzie się po raz ósmy. Bilety są dostępne online w cenie od 30 zł.

Festiwal Misteria Paschalia

Również miłośnicy muzyki klasycznej nie mogą narzekać na liczbę festiwali prezentujących dzieła ponadczasowe, choć nierzadko – chwilowo zapomniane. Jednym z bardziej interesujących wydarzeń jest Misteria Paschalia, odbywające się w Krakowie w Święta Wielkanocne od 2004 roku. Festiwal przyciąga melomanów zarówno z kraju, jak i z Europy, a jego formuła od roku 2011 łączy w sobie: prezentację mistrzowskich kompozycji, koncerty utalentowanych debiutantów, jak i interpretacje muzyki pasyjnej przez przedstawicieli świata rozrywki. Tegoroczne Misteria Paschalia przypada na okres od 21 – 27 marca. W tym czasie wykonywane będą m.in. dzieła Josepha Haydna, Alessandro Scarlattiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta. Bilety można nabywać osobiście, jak i drogą on-line, a koszt karnetu wynosi 620 za wstęp na wszystkie wydarzenia oraz 240 złotych za wstęp na koncerty w Centrum Kongresowym (21, 25 i 27 marca).

 

XIX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL I XVII KONKURS SZTUKI WOKALNEJ IM. ADY SARI

NOWY SĄCZ 12-21 MAJA 2017

12 Maja rozpocznie się XIX Festiwal i XVII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Do Nowego Sącza przyjadą osobistości świata opery, wybitni muzycy, znani śpiewacy, pedagodzy i przede wszystkim młodzi adepci sztuki wokalnej z aż 17 krajów.

Festiwal zainaugurowany zostanie 12 maja koncertowym wykonaniem opery Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagniego w Bazylice św. Małgorzaty z udziałem Małgorzaty Walewskiej, Arnolda Rutkowskiego, Mariusza Godlewskiego, Wandy Franek, Chóru Polskiego Radia oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, prowadzonych przez maestro Francesco Bottigliero. 

13 maja w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ rozpocznie się Konkurs Sztuki Wokalnej, podczas którego młodzi artyści zaprezentują swoje umiejętności przed międzynarodowym jury, składającym się z znamienitych dyrygentów, śpiewaków oraz dyrektorów oper. Finał Konkursu odbędzie się 19 maja, solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą maestry Marty Kluczyńskiej.

Studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, będą mieli okazję wystąpić przed festiwalową publicznością 18 maja w Kościele św. Kazimierza, gdzie zaprezentują arie i pieśni barokowe lub inspirowane barokiem z towarzyszeniem Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Krakowie pod batutą Marka Toporowskiego. 

Na zakończenie Festiwalu, 21 maja, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ będzie można obejrzeć słynną sztukę Terrence’a McNally Maria Callas. Master Class. W rolę legendarnej diwy wcieli się Krystyna Janda.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)