Najciekawsze parki rozrywki w Polsce

Polska dysponuje mnóstwem wspaniałych miejsc na krótsze i dłuższe wypady. Można wybrać się w podróż tylko po to, by podziwiać przyrodę lub niesamowite zabytki architektury. Można wyjechać w celach typowo sportowych, np. na narty. Można jednak również zorganizować sobie także podróż typowo rozrywkową – by się zabawić, poczuć dreszcz emocji i przy tym zapomnieć o całym świecie. A jakie miejsca nadają się do tego lepiej, niż parki rozrywki? I tych atrakcji w Polsce mamy, na szczęście, pod dostatkiem. Dziś przedstawiamy wam najciekawsze parki rozrywki w Polsce. Wiele z nich to atrakcje głównie dla dzieci myślę jednak, że wielu dorosłych również chętnie się do któregoś z nich wybierze.

 

Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Gdy mowa o parkach rozrywki, nie wypada nie wspomnieć o Śląskim Wesołym Miasteczku. To wszak najstraszy i największy tego typu obiekt w naszym kraju. Do tego lunaparku można wybrać się zarówno z dziećmi, jak i również w gronie samych dorosłych. Atrakcji dla osób w każdym wieku bowiem tu nie brakuje (zanim jednak pozwolicie swojemu dziadkowi wsiąść na rollercoaster, pomyślcie, czy nie ma on problemów z sercem!) – dzieci mogą poskakać na wielkich dmuchanych zamkach, przejechać się karuzelą czy samochodzikami, a dorośli podbić swój poziom adrenaliny dzięki przejażdżce na ogromnym, pędzącym 60 kilometrów na godzinę, rollercoasterze albo podziwiać panoramę z wielkiego diabelskiego młyna. Oczywiście, atrakcji w Śląskim Wesołym Miasteczko jest jeszcze więcej, ale o tym może przekonacie się sami? Strona Śląskiego Wesołego Miasteczka

 

Śląskie Wesołe Miasteczko. Najciekawsze parki rozrywki w Polsce

Śląskie Wesołe Miasteczko. Najciekawsze parki rozrywki w Polsce

Autor: Lestat (Jan Mehlich) (Praca własna) 

 

Energylandia w Zatorze

EnergyLandia to największy park rozrywki w Polsce. Ponad 60 atrakcji znajdujących się w trzech strefach: Bajkolandii – dla najmłodszych fanów, strefie familijnej oraz strefie ekstremalnej. Ta ostatnia przeznaczonej jest dla wyrafinowanych gości, fanów dużej dawki adrenaliny oraz dla osób chcących przełamać własne lęki i strach przed wysokościami.

Wiosna 2016 roku to czas premiery największego rollercoastera w Polsce –   Formuły 1,  którego drugie imię to „Prędkość” ponieważ osiąga do 80 km/h w 2 sekundy! Latem natomiast otwieramy Water Park – czyli wszelkie wodne atrakcje dla gości dające możliwość cieszenia się słońcem, wodą i plażowania.

Na terenie całego parku rozrywki Energylandia znajdują się punkty gastronomiczne (restauracje, snack bary, kawiarnie). W dwóch teatrach i amfiteatrach (Egypt i Colosseo) odbywają się zapierające dech w piersiach pokazy, występy, przedstawienia oraz warsztaty edukacyjne. Wieczorem najefektowniejszym  jest Fire Show!

EnergyLandia to nie tylko atrakcje lunaparkowe, jest to też miejsce w którym organizowane są ogromne festiwale muzyczne z udziałem najpopularniejszych polskich i zagranicznych gwiazd! W 2016 roku zaplanowano aż osiem wydarzeń muzycznych:

– EnergyLand EDM Festival (25.05.2016)

– Top Stars Festival (11.06.2016)

– 90’s Festival (25.06.2016)

– Giganci Sceny (16.07.2016)

– Disco – Polo Festival (30.07.2016)

– 80’s Festival (13.08.2016)

– Millenium Festival (20.08.2016)

– Kings Of Hardstyle Festival (27.08.2016)

Szczegóły dotyczące wydarzeń znajdziecie na: http://www.festival.energylandia.pl/

 Strona parku rozrywki Energylandia w Zatorze

Park rozrywki Energylandia w Zatorze. Najciekawsze parki rozrywki w Polsce

Park rozrywki Energylandia w Zatorze. Najciekawsze parki rozrywki w Polsce. Zdjęcie materiały prasowe parku.

 

Park Miniatur Świat Marzeń w Inwałdzie

Jeżeli marzysz, by odbyć ekspresową podróż dookoła świata i zobaczyć najpopularniejsze dzieła architektury, możesz to marzenie spełnić za jednym zamachem – właśnie w Parku Miniatur Świat Marzeń. Znajdują się tu miniatury najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie i w Polsce (park podzielony jest na 2 części – „Świat w miniaturze” i „Polska w miniaturze”). Zobaczyć więc można między innymi Wieżę Eiffla, Chiński Mur, Akropol, a także Zamek w Malborku czy krakowskie Sukiennice. To jednak nie koniec atrakcji! Na miłośników wrażeń czeka także wesołe miasteczko, prawdziwy labirynt i kino 5D, więc nikt z pewnością na nudę nie będzie narzekał. Strona internetowa parku.

 

JuraPark Krasiejów

Również i parków dinozaurów w Polsce nie brak, jednak na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim największy europejski obiekt tego typu – JuraPark Krasiejów. Można tu przyjrzeć się około dwustu naturalnej wielkości rekonstrukcjom dinozaurów (cała trasa z tymi gadami i płazami liczy około półtora kilometra); w Prehistorycznym Oceanarium stanąć oko w oko z wodnymi stworzeniami, które wyginęły przed tysiącami lat; wsiąść do Kapsuły Czasu i przejechać się Tunelem Czasu przyglądając się jak powstawała i formowała się w dzisiejszym kształcie nasza planeta; obejrzeć filmy w kinie pięciowymiarowym, a także pobawić się w parku rozrywki, który jest szczególną atrakcją dla najmłodszych. Co ciekawe, JuraPark Krasiejów, jako jedyny na świecie, został postawiony nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym! Strona internetowa parku.

Jura Park Krasiejów. Najciekawsze parki rozrywki w Polsce

Jura Park Krasiejów. Najciekawsze parki rozrywki w Polsce

By Robert Niedźwiedzki 

 

RPA (Rodzinny Park Atrakcji) w Rybniku

W Rybniku znajduje się podzielony na 3 strefy tematyczne Rodzinny Park Atrakcji, który zachwyci i zajmie na długie godziny zwłaszcza najmłodszych. W RPA można wybierać pomiędzy DinoParkiem, Bajkową Krainą i Parkiem Odkrywców. W tym pierwszym można przenieść się w czasie do okresu, gdy na Ziemi żyły dinozaury – właściciele parku zapewniają, że ich modele są bardzo realistyczne! Bajkowa Kraina kusi spotkaniem z postaciami ze znanych i lubianych bajek, a także gigantycznymi grami planszowymi (np. chińczykiem), w których można samemu robić za pionka! Natomiast Park Odkrywców to miejsce dla ciekawskich – czekają tu różne interaktywne urządzenia, dzięki którym można przeprowadzić fizyczne, optyczne czy akustyczne eksperymenty albo… zamknąć się w bańce mydlanej! Strona internetowa Rodzinnego Parku Atrakcji w Rybniku.

 

Łódzki Park Rozrywki

Drugie pod względem wielkości wesołe miasteczko w naszym kraju oferuje ponad 30 atrakcji, i dla małych, i dla dużych. Możesz tu przeżyć chwile grozy w Zamku Duchów, którego repertuar jest stale aktualizowany; poczuć mocniejsze bicie serca, gdy będziesz pędzić 96 kilometrów na godzinę kolejką górką Jet Star, a na karuzeli Hully Gully z pewnością zakręci ci się w głowie. Dzieciakom natomiast z pewnością spodoba się gabinet luster, suchy basen czy zjeżdżalnie. Co więcej, w Łódzkim Parku Rozrywki odbywają się niezwykłe lekcje fizyki, dzięki którym dzieci w wieku szkolnym mogą w praktyce zobaczyć, jak działają różne siły i w prosty sposób to sobie przyswoić.

Lunapark Łódź. Najciekawsze parki rozrywki w Polsce

Lunapark Łódź. Najciekawsze parki rozrywki w Polsce

By HuBar (Own work) 

Ceny:

 • Bilet wstępu gratis
 • Płaci się za poszczególne atrakcje: od 1 zł do 12 zł

 

Łeba Park

Łeba Park to rodzinny park rozrywki, atrakcja dla dzieci i dorosłych. Park Dinozaurów w Łebie mieści się na 20ha powierzchni, na której można spotkać gady naturalnej wielkości. Spacer po parku to pełna przygód i atrakcji trasa, dostarczająca wielu niezapomnianych wrażeń, pełna wspaniałych widoków, które zachwycą dzieci i dorosłych.  Wycieczka po parku to również ciekawa przygoda edukacyjna dla wszystkich pasjonatów i miłośników największych gadów w historii.

Łeba park to nie tylko Park Dinozaurów, to również wiele innych atrakcji. Najciekawsze z nich to między innymi:

 • zamek strachu
 • płukalnia złota
 • tratwy wodna
 • małpi gaj
 • wioska indiańska
 • ścieżka edukacyjna, i inne.

 

Łeba Park z lotu ptaka

Łeba Park z lotu ptaka – link

 

Ceny:

 • Bilet normalny: 25 zł/osoba
 • Bilet ulgowy: 15 zł/osoba
 • Inne atrakcje dodatkowo płatne.

 

Parki rozrywki na mapie Polski

Wymienione wyżej parki rozrywki to oczywiście nie wszystkie tego typu atrakcje w Polsce, oprócz nich znajdziemy wiele mniejszych, co wcale nie znaczy, że gorszych parków.

A Wy, który park rozrywki lubicie najbardziej?

Poniżej przedstawiamy dane, które dostarczył nam zespół Shopalike.pl Dotyczą one nie tylko parków rozrywki w Polsce ale także i w Europie. Kilka ciekawych informacji można tam znaleźć.  

Ranking parków rozrywki w Europie

Według IAAPA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Rozrywki i Atrakcji) w Europie istnieje obecnie 307 różnych parków rozrywki. Ponieważ sezon na ich odwiedzenie trwa w najlepsze, a od samego wybierania może nas rozboleć głowa, zespół ShopAlike stworzył subiektywny “Ranking parków rozrywki w Europie”. Dzięki zestawieniu łatwiej będzie Ci wybrać park odpowiedni do Twoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem mocnych wrażeń, czy też szukasz miłego miejsca na spędzenie rodzinnego weekendu z dziećmi, ten przewodnik pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Największe parki rozrywki w Europie

Niektóre parki są tak duże, że można po nich wędrować nawet tydzień i nie wrócić w to samo miejsce, a często nawet się zgubić. W naszym rankingu wzięliśmy pod uwagę ich powierzchnię oraz średnią roczną liczbę gości. Największy z parków: paryski Disneyland ze swoimi 19,425 km² przewyższa łączną powierzchnię państw takich jak Monako (2,02km²), Gibraltar (6,7km²) czy Watykan (0,44km²).

Najlepsze dla kolejek górskich

Parki rozrywki są dla wszystkich! Niektóre bardziej odpowiadają rodzinom, podczas gdy inne oferują zwariowaną rozrywkę poszukiwaczom mocnych wrażeń. W tym rankingu wzięliśmy pod uwagę liczbę kolejek górskich w każdym z parków. Najwyższa i najszybsza kolejka znajduje się w Ferrari Land w Hiszpanii, podczas gdy najwięcej pętli ma ta w Alton Towers w Wielkiej Brytanii. Na trzecim miejscu w naszym zestawieniu znalazła się Energylandia z Zatoru, która może pochwalić się 14 rollercoasterami. W lipcu do tej rodziny dołączy megacoaster Hyperion, promowany jako najwyższa i najszybsza tego typu kolejka w Europie.

Najlepsze parki dla rodzin

Nie ma nic lepszego niż park rozrywki połączony z parkiem wodnym, a do tego z możliwością noclegu na miejscu. Jeśli to, co lubisz najbardziej to szybki weekendowy wypad z rodziną, te parki są dla Ciebie. W tej kategorii zwycięzcą naszego rankingu jest polska Energylandia. Z ceną 336zł za 4-osobową rodzinę pokonuje konkurencję z Holandii, Włoch i Finlandii. Na ocenę obok ceny złożyła się liczba atrakcji, obecność parku wodnego, a także możliwość noclegu na miejscu.

Najstarsze w Europie

Ile lat mają parki rozrywki na starym kontynencie? Najszybsza odpowiedź: 435, a wszystko zaczęło się w Klampenborg, w Danii. Park otwarto, gdy na po ziemi chodził jeszcze William Szekspir. To z kolei oznacza, że park rozrywki Dyrehavsbakken jest starszy niż większość europejskich państw. Jako że takich parków jest więcej, porównaliśmy je w rankingu dla tych, którzy cenią sobie  urok klasycznych atrakcji.

Parki w Polsce

Polska z roku na rok ma do zaoferowania coraz więcej, jeśli chodzi o parki rozrywki, a miłośnicy wrażeń nie muszą już wybierać wyłącznie z oferty zagranicznej. Oprócz wiodącej prym Energylandii, mamy jeszcze śląską Legendię, a także parki tematyczne takie jak choćby Inwałd Park i JuraPark. A przecież na horyzoncie jest jeszcze otwarcie Park of Poland (w Mszczonowie pod Warszawą), którego gigantyczna część wodna (Suntago Wodny Świat) jest w budowie od 2017 roku, a cały park określany jest przez inwestora nie tylko największym w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo – Wschodniej. Wszystko wskazuje więc na to, że po latach posuchy, fanów parków rozrywki nad Wisłą czekają prawdziwe złote lata!

A poniżej ciekawa infografika dotycząca parków rozrywki.

 

Sending
User Review
4.29 (7 votes)