Jesteś ciekawy gdzie rozegrały się największe bitwy w Polsce?

Na przestrzeni ponad tysiąca lat tereny naszego kraju były świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, w tym bitew. Jedne z nich miały i nadal mają ogromne znaczenie dla historii oraz kultury kraju. Działania lokalnych samorządów oraz rządu sprawiają, że coraz częściej miejsca dawnych bitew, wydarzeń historycznych są przystosowywane do ruchu turystycznego. Obecnie jednak tylko kilka z nich ma charakter pomnika historii bądź jest wpisanych do rejestru zbytków. Oto nasza lista najciekawszych takich miejsc w Polsce.

Grunwald

Jest to najpopularniejsze tego typu miejsce w naszym kraju, w którym wspomina się pamiętne zwycięstwo wojsk polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim. Każdego roku na polach grunwaldzkich odbywają się inscenizacje bitwy, które przyciągają niezliczone ilości turystów i to nie tylko z naszego kraju. Na miejscu można obok tego podziwiać także Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, lokalne muzeum, ruiny kaplicy pobitewnej, Kamień Jungingena, a także Kopiec Jagiełły. Jest to miejsce, jakie warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Bitwa pod Grunwaldem. Jan Matejko. Najciekawsze pola bitewne w Polsce.

Bitwa pod Grunwaldem. Jan Matejko. Najciekawsze pola bitewne w Polsce.

Jan Matejko

[Public domain], via Wikimedia Commons

Westerplatte

Westerplatte to miejsce, jakie kojarzy się wszystkim z początkiem drugiej wojny światowej. To tutaj przez tydzień niewiele ponad 200 polskich żołnierzy broniło się przed przeważającymi siłami wroga. Obecnie na miejscu można podziwiać obiekty pamiętające te walki, jak zachowane wartownie nr 1, nr 3, placówkę Fort, placówkę Elektrownia, a także koszary. Obok tego wybudowany został tutaj znany pomnik, przy którym każdego roku odprawiane są rocznicowe uroczystości. Całość dopełnia pomnik-napis „Nigdy więcej wojny”.

Racławice

Jest to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim. To tutaj miała miejsce znana bitwa w czasie insurekcji kościuszkowskiej pomiędzy wojskami polskimi a rosyjskimi. W centralnym punkcie pola bitewnego mieści się 13-metrowej wysokości kopiec Kościuszki, jaki został usypany dla upamiętnienia bitwy i jej dowódcy w 1934 roku. Pod kopcem znajduje się pamiątkowa tablica. Obok tego można tutaj podziwiać pomnik Bartosza Głowackiego.

Maciejowice

Jest to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim. Była ona świadkiem innej bitwy z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Każdego roku w okolicach 10 października w Maciejowicach obchodzone są uroczystości upamiętniające bitwę. Odbywają się wtedy wykłady, występy artystyczne, jarmark, a także rekonstrukcje bitwy. W Maciejowicach można także zobaczyć muzeum poświęcone powstaniu i Tadeuszowi Kościuszce. W rejonie znajduje się także pomnik Tadeusza Kościuszki przy drodze do Podzamcza, a także liczne tablice pamiątkowe.

Pomnik Maciejowice. Najciekawsze pola bitewne w Polsce.

Pomnik Maciejowice. Najciekawsze pola bitewne w Polsce.

By picture: Marcin Białek; monument: Maciej Krysiak (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Raszyn

Podwarszawski Raszyn był miejscem dwóch bitew: w 1794 oraz 1809. Zwłaszcza ta druga przeszłą do historii i była często ukazywana w kulturze, sztuce. To tutaj w 1809 roku starły się ze sobą wojska Księstwa Warszawskiego oraz Cesarstwa Austriackiego. W rocznicę bitwy obchodzi się Dni Raszyna, a cyklicznie odbywają się także okazałe rekonstrukcje z udziałem wielu grup historycznych. Samo pole bitewne nie jest zbytnio oznaczone.

Ossów

Ossów to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. Była ona świadkiem jednej z bitew w ramach słynnego „Cudu nad Wisłą” w sierpniu 1920 roku. To tutaj między innymi poległ ks. Skorupka, który stał się później ważnym symbolem w walce o stolicę. Każdego roku w rocznicę bitwy odbywają się tutaj różnego typu uroczystości, rekonstrukcje, a także Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich. Można także przy okazji odwiedzić Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej.

Mława

Mława to miasto w województwie mazowieckim. We wrześniu 1939 roku miała tutaj miejsce bitwa, która przeszła do historii jako symbol waleczności polskiego żołnierza. Obrona pozycji mławskiej trwała 80 godzin i nie została przez ten czas przełamana przez Niemców. Obecnie na miejscu można podziwiać pozostałości po obiektach fortyfikacyjnych. Każdego roku odbywają się tutaj jedne z najlepszych w kraju inscenizacji wojennych z wykorzystaniem zabytkowego sprzętu, które to przyciągają tysiące widzów.

Bitwa pod Mławą. Najciekawsze pola bitewne w Polsce.

Bitwa pod Mławą. Najciekawsze pola bitewne w Polsce.

By: Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl (CC-BY-SA-3.0) (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Olszynka Grochowska

Olszynka Grochowska to część warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. W 1831 roku miała tu miejsce najbardziej krwawa bitwa powstania listopadowego. Można tutaj podziwiać między innymi Pomnik Bitwy Grochowskiej, który jest zarazem wspólną mogiła uczestników bitwy. Ponadto warto zobaczyć Aleję Chwały, w której to odsłoniętych zostało kilkadziesiąt tablic pamiątkowych dedykowanych ważnym postaciom historycznym. W lutym odbywają się tutaj także inscenizacje historyczne.

Olszynka. Najciekawsze pola bitewne w Polsce.

Olszynka. Najciekawsze pola bitewne w Polsce.

By Alina Zienowicz (Ala z), e-mail (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Dolina Śmierci

Doliną Śmierci powszechnie nazywa się fragment doliny rzeki Iwielki pomiędzy szczytami Dania i Chyrowa w Beskidzie Niskim. W 1944 roku miała tu miejsce najbardziej krwawa bitwa w historii na ziemiach polskich. W ramach operacji dukielsko-preszowskiej w starciach pomiędzy armią radziecką a niemiecką zginęło lub odniosło rany blisko 200 tysięcy osób. Zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej można natrafić na wiele pomników i pamiątek po tamtych wydarzeniach. Rejon ten jest usłany pozostałościami po działaniach wojennych, czego dowodem jest fakt, że w ciągu ostatnich 20 lat przeszło dwadzieścia osób zginęło od niewybuchów, a wiele innych zostało rannych.

Gorlice

Gorlice to miejscowość w województwie małopolskim, w której to miała miejsce największa bitwa na ziemiach polskich podczas I wojny światowej pomiędzy wojskami rosyjskimi a niemieckimi i austro-węgierskimi. W wyniku działań wojennych śmierć lub ranny odniosło blisko 200 tysięcy osób. Obecnie w rejonie Gorlic można podziwiać wiele tablic pamiątkowych jak i zabytkowych cmentarzy wojennych.

Płowce

Płowce to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim. W 1331 roku miała tu miejsce bitwa pomiędzy wojskami krzyżackimi a polskimi. Była to jedna z najważniejszych bitew okresu średniowiecza na ziemiach polskich. Obecnie można na jej miejscu podziwiać okazały pomnik, który został umieszczony na niewielkim kopcu. Pod koniec sierpnia w Płowcach urządzany jest turniej rycerski.

Bitwa pod Płowcem. Pomnik. Najciekawsze pola bitewne w Polsce.

Bitwa pod Płowcem. Pomnik. Najciekawsze pola bitewne w Polsce.

By OT „Szlak Piastowski” (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Dołożylibyście coś do naszej listy?

Sending
User Review
0 (0 votes)