Po całym dniu wędrówki każdemu należy się chwila wytchnienia. Wypoczywać możemy w górskich schroniskach mających prawdziwy, bieszczadzki klimat. W takim miejscu mamy szansę spędzić całą noc, albo zatrzymać się choć na chwilę, aby odpocząć i nacieszyć się bliskością natury. Zapraszam do zapoznania się z listą bieszczadzkich schronisk, które uważane są za jedne z ciekawszych w tym regionie.

Chatka Puchatka

Chatka Puchatka

Chatka Puchatka

Z pewnością jednym z najbardziej spektakularnych i klimatycznych schronisk jest Chatka Puchatka znajdująca się na szczycie Połoniny Wetlińskiej. Warto zaznaczyć, że jest to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach. Chatka Puchatka nie zawsze pełniła rolę przystani dla turystów. W latach pięćdziesiątych pełniła rolę wojskowego punktu obserwacyjnego. Dopiero kilkanaście lat później miejsce to przekształciło się w raj dla strudzonych wędrowców. Przez większość czasu, aż do dziś schronisko prowadzi jeden z bieszczadzkich pionierów – Ludwik Pińczuk.

Samo schronisko jest bardzo ciasne. Mamy do dyspozycji dwie sale, gdzie misći się 20 osób. Obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą śpiwór. Warunki panujące tam są dość spartańskie, także miejsce to przeznaczone dla najbardziej wytrwałych wędrowców. Ciężko o dostęp do bieżącej wody, która jest dowożona w kanistrach z odległego źródła. Z tego powodu musimy zapłacić nawet za szklankę wody. Co do prądu to również musimy się liczyć z jego brakiem. Latem mamy do dyspozycji wychodek…ale poza murami schroniska. Mimo wszystko nocleg w takiej stylowej chatce będzie niezapomnianą przygodą wśród bieszczadzkich połonin. Wschody, zachody słońca oraz piękna panorama wynagrodzą nam każdy niedostatek w noclegowni. Do dyspozycji gości jest również bufet, gdzie możemy zakupić napoje lub świeże posiłki. Ceny oczywiście adekwatne do wysokości na której się znajdujemy. Zatrzymując się w Chatce Puchatka przez cały rok będziemy pod dobrą opieką. Mianowicie w schronisku mieści się dyżurka GOPR’u.

Bacówka Pod Małą Rawką

Bacówka pod Małą Rawką

Bacówka pod Małą Rawką

Schronisko położone z dala od cywilizacji w przyjemnym, zielonym zakątku z pięknymi widokami na Połoniny. Bacówka mieści się w pobliżu takich miejscowości jak Wetlina czy Ustrzyki Górne. Jest także idealną bazą wypadową na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, a także Rawki i Kremenaros (trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji). Bacówka ulokowana jest przy zielonym szlaku na Małą Rawkę. Do schroniska niestety nie mamy możliwości dojechania samochodem. Parking znajduje się 900 metrów na Przełęczy Wyżniańskiej. Schronisko to idealnie sprawdzi się u turystów, którzy wędrują po Bieszczadach wzdłuż Pasma Połonin, tudzież Pasma Granicznego. Z pewnością każdy turysta będzie zadowolony z przystanku w tym malowniczym miejscu w klasycznej, drewnianej chatce.

Schronisko posiada 28 miejsc noclegowych do wyboru w pokojach 2,3 i wieloosobowych. Obok bacówki mamy również miejsce, gdzie możemy rozbić namiot. Panujące tu warunki są bardzo dobre. Do dyspozycji mamy wspólną łazienkę, jadalnie oraz bufet turystyczny. Warto wziąć ze sobą śpiwór, ponieważ wypożyczenie pościeli jest dodatkowo płatne. W przypadku, kiedy nie ma już wolnych miejsc na łóżkach, a koniecznie musimy się zatrzymać to zawsze znajdziemy skrawek podłogi na noc. Poza śpiworem musimy mieć ze sobą karimatę lub dmuchany materac. Miejsce to z pewnością będzie niezapomnianym przystankiem na szlaku.

Chata Socjologa

Chata Socjologa
By Exan (Own work)
[Public domain], via Wikimedia Commons

Chata Socjologa znajduje się na grzbiecie jednego z najbardziej najdzikszych pasm bieszczadzkich. Schronisko to ulokowane jest na Otrycie na wysokości 896 m n.p.m.

Warto udać się na południową stronę chaty skąd rozciera się majestatyczny widok na Smerek i Połoninę Wetlińską. Mam nadzieję, że już same krajobrazy zachęcają do zatrzymania się w tym miejscu. Chata Socjologa zapewnia nocleg dla 50 osób. Dla chętnych znajduje się skrawek trawy, gdzie można rozbić namiot. Do dyspozycji jest także sala z ogromnym kominkiem. Dodatkowo skorzystać możemy z kuchni, a na piętrze mieści się sala noclegowa. W Chacie Socjologa również musimy nastawić się na surowe warunki. Dostęp do wody znajduje się w pobliżu chaty – dostępne są dwa ujścia wody. Na zewnątrz znajduje się drewniany wychodek ze stylowymi malunkami turystów. Brak dostępu do światła możemy zastąpić aromatycznymi świecami. Dzięki takim brakom będziemy bliżej natury z dala od chaotycznej cywilizacji i codziennych udogodnień. Nasze życie trochę zwolni, a my będziemy mogli zintegrować się z innymi podróżnikami. Wspólne gotowanie, siedzenie przy kominku, przynoszenie drewna, wody sprawią, że poczujemy się jak w gronie dobrych znajomych. Warto wiedzieć, że prowiant musimy wziąć ze sobą, ponieważ na miejscu nie jest dostępny żaden bar czy sklepik. Ale za to drewna i wody nie zabraknie.

Chata Socjologa to nie tylko schronienie dla wędrowców, podróżników przemierzających długie trasy. Schronisko daje możliwość zorganizowania spotkań artystycznych, konferencji czy wyjazdów integracyjnych dla osób potrafiących przetrwać w spartańskich warunkach. Chciałabym także zainteresować Was dwoma, cyklicznymi imprezami, które odbywają się w Chacie Socjologa. Mianowicie w ostatni weekend września ma miejsce biesiada pt. „Pieczenie Barana”. Nie jest tak, że uczestnicy przychodzą na gotowe. Każdy pomaga w przygotowaniach – składowanie i przynoszenie drewna, przyrządzanie i pieczenie barania. Smakowanie ma miejsce wieczorem przy lokalnych legendach. Zazwyczaj impreza kończy się skoro świat. Na ten czas schronisko jest wyłączone dla osób spoza imprezy. Kolejną, zorganizowaną atrakcją jest oczywiście Sylwester. Na najważniejszą imprezę w roku trzeba zapisywać się nawet kilka miesięcy wcześniej, ponieważ miejsca szybko Na zabawie obowiązują oczywiście górskie stroje.

Schronisko „Pod Kuźnią”

Schronisko kiedyś słynęło z nazwy „Podkowiata”, a położone jest w Komańczy w sosnowym lesie. Znajduje się w starej, drewnianej willi letniskowej. Na początku lat 90. „Pod Kuźnią” zostało wyremontowane, a styl domków i samego schroniska zmieniono na country.

Z okolic noclegowni możemy udać się na Jeziorka Duszatyńskie, Prełuki, a wycieczkę zakończyć na Chryszczatej. Bez problemu podjedziemy busem także do Cisnej, Wetliny. Miłośnicy rowerów powinni udać się na szlak papieski, gdzie będą mogli rozkoszować się jazdą wśród pięknych krajobrazów. Sama trasa również jest bardzo atrakcyjna pod kątem jazdy na rowerze. Zwiedzać można także Klasztor Nazaretanek, albo udać się na przejażdżkę słynną, kolejką wąskotorową. Jak widać nocleg „Pod Kuźnią” jest bardzo trafiony, a w okolicy nie brakuje różnorodnych atrakcji.

Obecnie schronisko zapewnia 23 miejsca noclegowe dla turystów. Dostępne są także drewniane domki. Spanie i wyżywienie to nie wszystko co oferuje schronisko. Dla chętnych jest możliwość przejażdżki końmi huculskimi, kuligi, pieczenie barana, dzika. Idealne miejsce na wyjazdy integracyjne, a nawet na wesele w górskim stylu.

Kremenaros

Kremenaros

Kremenaros

By Pudelek (Marcin Szala) (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Legendarne schronisko połączone z barem znajduje się w Ustrzykach Górnych. Nocleg możemy wybrać w 2-3 osobowym pokoju, w wieloosobowej izbie lub po prostu w namiocie tuż przy schronisku. Z kolei bar „Kremenaros” serwuje pyszne i sycące posiłki. Dla miłośników wieczornego grillowania również znajdzie się miejsce. Warto wiedzieć, że nie możemy liczyć na prywatne łazienki w pokojach. Za to w ośrodku możemy poczuć prawdziwy, bieszczadzki i przyjazny dla turystów klimat. A co najważniejsze 10 minut od obiektu mamy czerwony, Główny Szlak Beskidzki idealny na początek obcowania z Bieszczadami.

Okrąglik

Hotel Okrąglik znajduje się w centrum Cisnej. Idealna baza wypadowa na szlaki. Tuż obok znajduje się postój busów, które zabiorą nas do wybranej miejscowości. Kilka kroków od Okrąglika znajduje się kultowa knajpa Siekierezada i wiele innych miejsc, gdzie można spędzić wieczór po całym dniu spędzonym w górach.

Okrąglik oferuje, aż 50 miejsc noclegowych. Ponadto do goście mogą skorzystać z baru pizzerii oraz zadaszonej wiaty przeznaczonej na grilla lub ognisko. Właściciele hotele na życzenie klientów organizują także kuligi, ogniska oraz służą za przewodników na trasie.

Sam hotel nie jest luksusowy, atrakcyjny, ale na pewno tani i bardzo klimatyczny. Jeżeli nie macie zbyt dużych wymagań to miejsce to będzie idealne. Łóżko, ciepła woda – czego więcej potrzeba turyście? Do tego lokalizacja bardzo zachęca, aby zatrzymać się tutaj choć na jedną noc i skorzystać z życia nocnego Cisnej.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Akademia Bieszczadzka”

Schronisko, które najlepiej wspominam. Piękne położenie, dostępne różnorodne pokoje, zadbane, wspólne łazienki i dużo zieleni. Do tego wiata z miejscem na grilla położona na sielskiej polanie. Dla miłośników siatki, piłki nożnej dostępne jest boisko w okolicy schroniska. Naprawdę do dyspozycji mamy duży, zielony fragment polanki. Dostępne są nawet pokoje 16-osobowe co przy integracji większej grupy sprawdza się idealnie. Wspólna kuchnia z dużym stołem również sprzyja długim, integracyjnym wieczorom.

Miejsce to jest także idealną bazą wypadową na Solinę (16 km), Połoniny (18 km). Do Cisnej, Komańczy, Wetliny również dostaniemy się bardzo szybko, a tam mamy nieograniczoną ilość szlaków na wędrówki.

Polecam to miejsce szczególnie studentom, grupom które chcą się zintegrować i spędzić czas na łonie natury. Świętowanie Sylwestra, zimowisko, obozy wędrowne? Również to miejsce nie zawiedzie w przypadku takich aktywności:)

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do odwiedzenia powyższych miejsc, spędzenia chociaż jednej nocy w klimatycznych, bieszczadzkich schroniskach. Z pewnością każdy obiekt dostarcza innych wrażeń, różnego standardu, ale pozwoli być bliżej górskiej natury.

Sending
User Review
3.5 (2 votes)