Które schronisko górskie w Polsce jest najlepsze?

Tego nie wiemy ale za to przygotowaliśmy krótką listą najpopularniejszych schronisk w Polsce.

Po długich wędrówkach górskich na pewno przyda się chwila odpoczynku. Schroniska górskie są doskonałym miejscem do wypicia ciepłej herbaty, odpoczęcia czy nawet spędzenia tam nocy. Obiekty te są oazą dla turystów, którzy chcą zdobywać najwyższe szczyty, wiele z nich ma za sobą bogatą historię, a ich opiekunowie muszą zmierzać się z trudnymi warunkami. Poznaj 8 najciekawszych schronisk górskich w Polsce!

Mapa najciekawszych schronisk górskich w Polsce

 

Schronisko PTTK “Samotnia” w Karkonoszach

Schronisko PTTK Samotnia Szklarski, schronisko górskie

fot. T.Szklarski

To jedno z najstarszych schronisk w polskich górach. Zbudowane na wysokości 1195 m n.p.m. nad Małym Stawem w Karkonoszach, otoczone jest malowniczymi widokami. Pierwsze wzmianki o budynku w tym miejscu pochodzą z 1670 roku. W XIX wieku wraz z rozwojem turystyki w regionie, miejsce zaczęło przyjmować znaną nam do dzisiaj formę. Postawiona wtedy została charakterystyczna wieżyczka z dzwonem.“Samotnia” nie jest tak odosobniona jak mogłoby się wydawać, bo w bliskim sąsiedztwie znajduje się inne schronisko.

Zobacz panoramę schroniska.

Schronisko PTTK Samotnia Szklarski, schroniska górskie

fot. T.Szklarski

Schronisko PTTK “Strzecha Akademicka”

Zbudowane trochę wyżej, na wysokości 1258 m n.p.m, w bliskim sąsiedztwie “Samotni”.  Obydwa schroniska górskie dzieli około 10 minut drogi. Schronisko to funkcjonowało już w 1642 roku, a właściciele miejsca mieli zwyczaj witania i żegnania gości grą na trąbie. Miejsce stopniowo rozbudowywano, a w 1896 roku powstał obiekt murowany, który służył jednak tylko przez 10 lat. 1 kwietnia 1906 roku doszło tam do pożaru, a akcja gaszenia opóźniona została przez to, że na początku strażacy potraktowali doniesienie o pożarze jako żart z okazji prima aprilis. Skończyło się to zniszczeniem całego obiektu, na szczęście już we wrześniu tego samego roku schronisko częściowo odbudowano.

Schronisko PTTK, “Pod Łabskim Szczytem”

Ma równie długą historię i powstało pomiędzy 1618 a 1648 rokiem. Na wysokości 1168 m n.p.m. wzniesiona została buda dla pasterzy, która stała się miejscem schronienia dla turystów. Obiekt był sukcesywnie powiększany, na początku XX wieku schronisko miało połączenie telefoniczne i nową sieć wodociągową, ale w 1915 roku zostało strawione przez ogień. W ciągu kilku lat miejsce odbudowano, a dzisiaj jest jednym z najlepiej ocenianych schronisk w polskich górach i zajmuje wysokie miejsce w rankingach.

Schronisko PTTK “Chatka Puchatka”

Zbudowane w Bieszczadach Zachodnich na Połoninie Wetlińskiej albo się kocha, albo nienawidzi! Schronisko to z wysokością 1288 m n.p.m. jest najwyżej położonym schroniskiem w Bieszczadach. Brak bieżącej wody, kanalizacji oraz energii elektrycznej, nocleg możliwy jest tylko w dwóch salach zbiorczych – wszystko to sprawia, że wiele osób nie przepada za tym miejscem. Jednak sporo innych osób uważa je za bardzo klimatyczne i prawdziwe, w końcu “Chatka Puchatka” daje, jak chyba żadne inne schronisko, możliwość poczucia klimatu sprzed wieku, kiedy turystyka górska dopiero się rozwijała i turyści niejednokrotnie musieli radzić sobie z trudniejszymi warunkami! Mimo braku udogodnień schronisko nie może narzekać na brak turystów.

Chatka Puchatka - schroniska górskie w Polsce

Chatka Puchatka – schroniska górskie w Polsce

By silar (Own work)

[GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Schronisko PTTK im. Leopolda Świerza

W Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach, na wysokości 1671 m n.p.m., stoi schronisko PTTK im. Leopolda Świerza, jest to najwyżej położone schronisko górskie w Polsce. Dolina Pięciu Stawów okazała się miejscem dosyć pechowym i jest to piąty obiekt w tym miejscu. Pierwsze schronisko otwarte w 1876 roku, w miejscu starego kamiennego szałasu, było dostępne tylko w lecie, a ciągłe naprawy konieczne po zimie generowały spore koszty, więc w 1898 roku oddano do użytku drugie schronisko. Działało ono aż do 1924 roku, kiedy to zapadła decyzja o wybudowaniu jeszcze większego obiektu. Uroczyste otwarcie trzeciego schroniska odbyło się w 1932 roku, ale w 1945 roku spłonęło. Dwa lata później powstało czwarte schronisko, a po siedmiu latach powstał obecny, piąty obiekt, a budynek czwartego schroniska przeznaczono na strażnicówkę dla strażników Tatrzańskiego Parku Narodowego.  Na szczęście piąte schronisko Pięciostawiańskie bez większych przygód funkcjonuje od 1954 roku.

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

Najpopularniejszym schroniskiem jest chyba obiekt, który odwiedził w 1997 roku sam papież Jan Paweł II. Mowa o schronisku PTTK nad Morskim Okiem na wysokości 1401 m.n.p.m. Co sprawia, że jest tak popularne? Morskie Oko jest co roku odwiedzane przez tysiące turystów, a schronisko jest raczej łatwo dostępne, nie można mu odmówić też przepięknych widoków. Bardziej doświadczeni turyści górscy wolą to schronisko odwiedzać wieczorem, kiedy można w spokoju chłonąc jego klimat i odpocząć od tłumów.

Schronisko Morskie Oko - najciekawsze schroniska górskie w Polsce.

Schronisko Morskie Oko – najciekawsze schroniska górskie w Polsce.

By Jar.ciurus (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Schronisko PTTK na Hali Krupowej

To obiekt na wysokości 1152 m n.p.m., wbrew nazwie nie leży na Hali Krupowej a na polanie Sidzińskie Pasionki. To wybudowane w 1935 roku schronisko podczas II wojny światowej zostało spalone. Obiekt odbudowano i obecnie jest czynny cały rok. Schronisko jest uważane za niezwykle urokliwe i położone w przepięknym miejscu.

wodogrzmoty Mickiewicza, schroniska górskie

Wodogrzmoty Mickiewicza.

fot. Ł. Maciaszek

Schronisko w Dolinie Roztoki

Które Polskie schronisko jest najlepsze? Według najnowszego rankingu  PTTK  – schroniska górskie w Polsce – przygotowanego przez czasopismo “n.p.m” jest nim schronisko w Dolinie Roztoki. Położone na wysokości 1031 m n.p.m. schronisko znane jest ze swojej niepowtarzalnej atmosfery oraz wysokiego standardu. Położone jest 15 minut drogi od wodospadów Wodogrzmotów Mickiewicza, a jesienią niedaleko schroniska zauważyć można jelenie na rykowisku.

Ciekawych miejsc w polskich górach na pewno nie brakuje. Jakie schroniska umieścilibyście jeszcze na liście najciekawszych obiektów?

Szukasz ciekawych miejscowości turystycznych w Beskidach? Zajrzyj tutaj.

Sending
User Review
0 (0 votes)