Magiczne, owiane nimbem tajemnicy Bieszczady to góry, które popularnością ustępują chyba tylko Tatrom. Położone niemal na końcu świata, były zawsze miejscem spotkania kultur, języków i tradycji. Prawosławne cerkwie współistniały tu obok katolickich kościołów, a języki Łemków, Bojków, Ukraińców i Polaków mieszały się ze sobą w fascynującym kociołku. Większość turystów przyjeżdża tu, by pochodzić szlakami wzdłuż połonin i poczuć magię regionu, w którym czas nadal stoi w miejscu.

Bieszczady: tropem wilków przez połoniny

Wycieczki w Bieszczadach warto dobrze planować – mimo niewielkiego rozmiaru, region ten ma aż zbyt wiele miejsc wartych odwiedzenia. Atrakcje w Bieszczadach zadowolą miłośników zagadek historii i hipnotyzujących górskich panoram. Bieszczadzki Park Narodowy chroni to, co w dziewiczej przyrodzie niewielkich gór jest najcenniejsze: od pokrytych grehotem (gołoborzem) stoków Tarnicy (1405 m n.p.m) przez buczynowe lasy zapewniające schronienie niedźwiedziom, wilkom i rysiom po bezkresy Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej. Szlaki między Jasłem, Sanokiem a Krosnem pozwolą wyruszyć szlakiem drewnianych cerkwi (w Chmielu Smolniku i Komańczy) i zaginionych łemkowskich wsi (m.in. w Łupience, Hylskiem i Krywem). Letnie szlaki piesze w Bieszczadzkim Parku Narodowym czy zimowe trasy biegowe w Wetlinie – górskie wędrówki w najbardziej tajemniczych górach Polski czekają na nas cały rok!

NAJPIĘKNIEJSZE SZLAKI W BIESZCZADACH

Wołosate – Tarnica – Wołosate (3,5h)
Najkrótsze i najbardziej popularne wejście na najwyższy bieszczadzki szczyt – jednak wcale nie najbardziej oklepane! Przyjemny, szeroki szlak prowadzi z malowniczego Wołosatego na rozległy, pokryty grehotami wierzchołek Tarnicy. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto dopiero poznaje Bieszczady!

Wetlina – Przełęcz Orłowicza – Połonina Wetlińska – Schronisko „Chatka Puchatka” – Brzegi Górne (6,5h)
Wycieczka z Wetliny przez bezdroża najsłynniejszej z połonin to świetna propozycja na aktywny dzień. Trasa obfituje w atrakcje: możemy podziwiać „morze gór”, wędrując bieszczadzkim grzbietem i cieszyć się kameralną atmosferą Chatki Puchatka – najwyżej położonego schroniska w Bieszczadach.

Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska – Schronisko pod Małą Rawką – Wielka Rawka – Ustrzyki (7h)
Trasa dla bieszczadzkich koneserów – idealna na długie, letnie dni. W bieszczadzkiej skali jest też nieco wymagająca – po drodze czekają nas dwa strome podejścia, których pokonanie wynagradzają wspaniałe widoki na nagie połoniny.

Informacje praktyczne

Noclegi
W Bieszczadach wygodnych łóżek nie brakuje. Od przyjaznych rodzinom, otoczonych zielenią agroturystyk i pensjonatów w Cisnej i Dwernikach po eleganckie hotele SPA w Ustrzykach Górnych – w Bieszczadach znajdziemy noclegi na każdą kieszeń. Aby posmakować autentycznych górskich klimatów, warto przespać choć jedną noc w wybranym schronisku: kultowej „Chatce Puchatka”, przygranicznej Bacówce pod Honem lub umożliwiającej odcięcie się od cywilizacji Bacówce pod Małą Rawką.

Transport
Sprawna komunikacja nie jest głównym atutem Bieszczad – nie znaczy to jednak, że w ogóle jej nie ma. Stacje kolejowe w Sanoku i Zagórzu umożliwiają w miarę szybki dojazd z głównych miast w Polsce. Z obu odjeżdżają autobusy do Cisnej, Wetliny i Ustrzyk (uwaga: ostatni autobus z Sanoka do Wetliny odjeżdża ok. 16.00!). Często (choć nieregularnie) kursujące busy bardzo ułatwią nam przemieszczanie się między tymi trzema miejscowościami.

Jedzenie
Najlepsze restauracje w Bieszczadach znajdziemy w Cisnej i Ustrzykach. Ustrzycka „Restauracja Huculska” pozwoli się zanurzyć w świat tradycyjnych smaków pogranicza, a kultowa „Siekierezada” i Oberża po Kudłatym Aniołem w Cisnej – poznać świat miejscowej sztuki (nie tylko kulinarnej).

 

Oceń artykuł
Sending
User Review
3.54 (24 votes)