Szukasz ciekawych szlaków rowerowych w Polsce?

Jazda na rowerze to sport, który może uprawiać każdy. Już kilkuletnie dzieci są w stanie poradzić sobie z kierowaniem tego pojazdu, a osoby starszy i chore mogą dzięki takiej aktywności poprawić swój stan zdrowia. Rower daje dużo przyjemności, a umiarkowany ruch pozwala na uwolnienie endorfiny, czyli “hormonu szczęścia”!

Miłośnicy poruszania się rowerem po mieście, po górach czy po bezkresnych nizinach – każdy w Polsce może znaleźć trasę dla siebie. Przedstawimy Wam najciekawsze naszym zdaniem trasy rowerowe!

Rowerem wzdłuż wybrzeża

Bałtyckie wybrzeże to aż 775 km, po których można swobodnie przemieszczać się rowerem. Jednym problemem w trakcie sezonu letniego może być podróżowanie przez typowo turystyczne miejscowości, gdyż panuje tam zazwyczaj spory tłok. Wybrzeże daje sporo możliwości, wybierając się w podróż w głąb lądu warto wybrać jeden ze szlaków, które przeprowadzone są przez Żuławy Gdańskie.

Jedną z popularniejszych tras w tym regionie jest Szlak Motławski, rozpoczynający swój bieg w Gdańsku i kończący w Tczewie, oferuje możliwość przejechania ponad 30 kilometrów pośród przepięknych widoków i licznych zabytków. Na trasie szlaku zobaczyć można między innymi kościół pw. Św. Anny w Suchym Dębie, czy stare domy podcieniowe w miejscowości Krzywe Koło.

Sporą atrakcją jest także przejechanie rowerem Mierzei Helskiej, której długość od umieszczonego na jej początku Władysławowa, aż do Helu, wynosi około 35 km. Taka trasa nie sprawia trudności nawet początkującym rowerzystom, a wspaniałe widoki zapadają na długo w pamięci. W razie potrzeby rowerzysta może zatrzymać się w Chałupach lub Jastarni. Po dojechaniu na Hel można wybrać się stamtąd tramwajem wodnym do Gdyni, Gdańska lub Sopotu.

Rowerem po górach

Górskie wycieczki rowerowe to nie tylko propozycja dla bardziej doświadczonych kolaży, przeglądając trasy rowerowe znaleźć można wiele propozycji, które nie wymagają dużego przygotowania i nie ciągną się po wysokich szczytach.
Jednym z bardziej znanych szlaków ciągnącym się pośród górskich krajobrazów jest otwarty w 2009 roku Karpacki Szlak Rowerowy. Podzielony jest na dwa odcinki, z czego drugi odcinek ma dwa warianty. Z tą trasą łączy się kilka innych szlaków, takich jak na przykład Szlak Królewski, Sądecki Szlak Rowerowy, czy Rowerowy Szlak Winny. Długość trasy głównej oraz szlaków łącznikowych razem daje ponad 800 km do przejechania rowerem!

Trasy rowerowe w Bieszczadach

Bieszczady uważane przez wielu jako najpiękniejsze góry w Polsce oprócz szlaków pieszych oferują również ciekawe, prowadzące przez piękne tereny szlaki rowerowe. Cała siatka tras rowerowych znajdujących się w Bieszczadach jest dość gęsta i silnie zróżnicowana. Jedną z ciekawszych tras jest transgraniczna trasa rowerowa Komańcza 0 Medzilaborce. Jej długość wynosi około 160 km z czego 60 km szlaku leży po słowackiej stronie.

Także Bieszczadzki Park Narodowy udostępnia część ze swoich dróg turystom rowerowym.

Na pewno nie można narzekać na brak wyboru.
Nie tylko Karpaty oferują takie atrakcje, także Sudety i Góry Świętokrzyskie przecinane są licznymi szlakami o różnych stopniach trudności.

Trasy rowerowe w Polsce: Beskid Śląski

Także Beskid Śląski oferuje mnóstwo szlaków i tras rowerowych. Beskidy są idealnym miejscem do uprawiania takich sportów jak kolarstwo górskie czy downhill. Jedną z ciekawszych tras rowerowych w Beskidach jest szlak rowerowych na Skrzycznem, najwyższej górze Beskidu Śląskiego. Trasa ta należy do trudniejszych ze względu na wysokość szczytu – 1257 m.n.p.m, więc oprócz kondycji przyda się również dobry rower. Zwieńczeniem trasy i wysiłku jest piękna widokowa trasa biegnąca przez grań Malinowej Skały.

Trasa rowerowa od Przełęczy Staropolskiej przez Skrzyczne do Białego Krzyża ma długość około 17 kilometrów i 614 metrów przewyższenia.

Rowerowe Pojezierze

Pojezierze Mazurskie to bez wątpienia jeden z bardziej malowniczych regionów nie tylko w Polsce, ale także w skali całej Europy. Kraina “tysiąca jezior” w rzeczywistości ma ich aż dwukrotnie więcej, zapewniając wspaniałe doznania wzrokowe i możliwość ujrzenia niespotykanej gdzie indziej fauny oraz flory. Region bez wątpienia świetnie nadaje się na uprawianie turystyki rowerowej i ciągle pod tym względem się rozwija.

W 2014 roku na przykład otworzono aż 180 km dodatkowych szlaków rowerowych w okolicach Mrągowa, jednym z ostatnio przedłużonych szlaków jest Szlak Grodzisk Pruskich. Trasa ciągnąca się przez prawie 60 km biegnie od Mikołajowa do Św. Lipki, przez Mrągowo czy Kosewo, a po drodze zobaczyć można między innymi Mini Zoo w Polskiej Wsi, Miasteczko Westernowe w Mrągowie oraz położone w tej samej miejscowości Muzeum Sprzętu Wojskowego. Miłośnicy ornitologii mogą za to wybrać Szlak Bocianich Gniazd o podobnej długości, a osoby lubiące zabytki z pewnością zachwycą się Szlakiem Zamków i Rezydencji.

Trasy rowerowe w Polsce: Dolina Rospudy

Mazury oferują wiele ciekawych szlaków rowerowych, oprócz ponad 30 oznakowanych tras rowerowych, znajdziemy tam niezliczoną ilość dróg, które otwierają pełno możliwości. Wśród tych tras warto polecić jedną. Mianowicie szlak rowerowy w Dolinie Rospudy. Trasa należy do jednej z krótszych i zarazem łatwiejszych tras rowerowych jej cała długość wynosi zaledwie 44 km, jednak dzięki terenom przez, które wiedzie szlak jest to trasa naprawdę warta zobaczenia. Dzięki niej odkryjesz uroki i naturalne piękno regionu. Trasa rozpoczyna się w Bakałarzewie.

Dolina Rospudy. Najciekawsze szlaki rowerowe w Polsce.

Dolina Rospudy. Najciekawsze szlaki rowerowe w Polsce.

By Witia (Own work)

[CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Kraina Stu Jezior

Jedną z pierwszych tras rowerowych w województwie wielkopolskim to trasa wiodąca przez krainę Stu Jezior. Szlak ten prowadzi głównie przez pagórkowaty teren, szosami o małym natężeniu ruchu, znajdziemy tam również kilka piaszczystych odcinków. Trasa rowerowa przez krainę Stu Jezior ma ok 110 km, a dodatkowo łączy się z międzynarodowym szlakiem rowerowym wiodącym z Calais do St. Petersburga.

Na szlaku i poza nim

Ciężko wymienić wszystkie szlaki rowerowe, które przejechać można w Polsce, a ich różnorodność jest naprawdę zaskakująca. Piastowski Trakt Rowerowy to doskonała lekcja historii i możliwość zobaczenia najpiękniejszych zakątków województwa wielkopolskiego. Szlak Roztoczański to szansa poczucia i zobaczenia pogranicza kultury polskiej oraz ukraińskiej. Natomiast Szlak Odry ciągnie się aż od granicy z Czechami do ujścia Morza Bałtyckiego.

To tylko przykłady szlaków, a według danych GUS i PTTK z 2014 w Polsce jest około 20 tysięcy kilometrów rowerowych szlaków turystycznych!

W kolarstwie piękne jest to, że nie zawsze trzeba poruszać się po utartych trasach, a odkrywanie nowych dróg to prawdziwa przygoda. Dla wielu osób rower jest sposobem na odstresowanie się, a jego niewielkie wymiary pozwalają dostać się nim nawet tam, gdzie nie można dotrzeć innymi środkami transportu.

Jakie są Wasze ulubione szlaki i tras rowerowe? Gdzie warto się udać na dwóch kołach? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach!

Sending
User Review
0 (0 votes)