Historia wytyczania w naszym kraju szlaków turystycznych sięga II połowy XIX wieku. Wtedy to właśnie pierwszy polski szlak za pomocą drogowskazów na trasie Krasny Łuh – Howerla oznaczył Leopold Wajgel. Miało to miejsce w 1880, natomiast w 1887 roku po raz pierwszy oznakowano kolorem czerwonym szlak prowadzący do Morskiego Oka. Z biegiem lat w wielu rejonach kraju przybywało szlaków o znaczeniu turystycznym, a obok tras pieszych tworzono także szlaki rowerowe, kajakowe, konne, narciarskie. W chwili obecnej w naszym kraju znajdować się może ponad 70 tysięcy kilometrów szlaków, albowiem ich dokładna liczba nie jest znana. Z naszej strony chcemy zaprezentować listę najciekawszych naszym zdaniem szlaków turystycznych w Polsce. Część z nich będzie wiodła pasmami górskimi, część po ważnych miejscach historycznych, a inne z kolei związane będą z obiektami przemysłowymi.

Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego

 fot. Paweł Marynowski by Wikimedia Commons

Jest to najdłuższy szlak turystyczny w polskich górach, który wiedzie od Ustronia w Beskidzie Śląskim aż do Wołosatego w Bieszczadach. Całkowita jego długość to około 500 kilometrów. Oznaczony kolorem czerwonym prowadzi przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i Makowski, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Szlak prowadzi przez takie znane szczyty jak Wielką Czantorię, Wielki i Mały Stożek, Baranią Górę, Babią Górę, Turbacz, Radziejową, Kozie Żebro, Jaworzynę, Chryszczatą, Okrąglik. Ponadto przechodzi on przez 3 województwa oraz 4 parki narodowe: Babiogórski, Gorczański, Magurski i Bieszczadzki. W teorii łatwiej jest go pokonać ze wschodu na zachód.

Szlak Nadmorski

fot. Hwat by Wikimedia Commons

Szlak Nadmorski to czerwony szlak turystyczny wiodący przez województwo zachodniopomorskie i pomorskie. Przebiega on przez miejscowości położone nad Bałtykiem. Jego początek stanowi granica polsko-niemiecka w Świnoujściu a koniec miasto Żarnowiec. Całkowita długość szlaku to 377,8 km. Stanowi on część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9. Przebiega przez takie miejscowości jak Świnoujście, Międzyzdroje, Pobierowo, Rewal, Niechorze, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Mielno, Jarosławiec, Ustka czy Łeba. Podczas wyprawy można zetknąć się z zabytkowymi czy nadal czynnymi latarniami morskimi, dawna architekturą, wieloma urokliwymi plażami, jak i również wędrować przez Słowiński Park Narodowy.

Orla Perć

fot. Jerzy Opioła by Wikimedia Commons

To jeden z najbardziej znanych i zdecydowanie najtrudniejszy szlak górski w naszym kraju. Od czasu jego powstania stał się on przyczyną śmierci ponad 100 turystów. Choć jego długość wynosi jedynie 4,3 km, to jednak czas na jego pokonanie w warunkach letnich to zwykle 6-8 godzin. Orla Perć prowadzi między przełęczami Zawrat i Krzyżne, a następnie grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. Stanowi ona najdłuższy graniowy szlak w Tatrach Wysokich. Ze względu na spore zainteresowanie, obowiązuje tutaj tylko jeden kierunek, od Zawratu do Koziego Wierchu. Jest on polecany jedynie dla doświadczonych wspinaczy.

Szlak Orlich Gniazd

fot. Bobolus by Wikimedia Commons

Jest to niezwykle popularny i urozmaicony szlak prowadzący przez województwo małopolskie i śląskie. Szlak ten wije się z Częstochowy do Krakowa, a jego długość to 163,9 km. Wiedzie on trasą, na której można spotkać ruiny zamków i warowni, zwanych Orlimi Gniazdami. Według oficjalnej klasyfikacji, znajduje się na nim 12 zamków, aczkolwiek niektórzy na trasie umieszczają także 5 obiektów znajdujących się w promieniu kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów od właściwego szlaku. W przypadku Szlaku Orlich Gniazd zetkniemy się zarówno z pieszą drogą, jak i rowerową. Szczególnie dużym powodzeniem cieszy się odcinek w Ojcowskim Parku Narodowym.

Szlak Zamków Piastowskich

fot. Jar.ciurus by Wikimedia Commons

Jest to drugi w naszym zestawieniu szlak dla miłośników zamków i historii. Jego trasa o długości 146 km wiedzie przez tereny województwa dolnośląskiego. Rozpoczyna się on w Zamku Grodno, natomiast jego końcowym jest zamek Grodziec na Pogórzu Kaczawskim. Oznaczony jest on kolorem zielonym. Na trasie znajduje się 15 zamków i grodów piastowskich. Większość z nich to ruiny, jednak z pewnością największe wrażenie robi zamek Książ. Na szlaku innymi ciekawymi obiektami są: zapora Jeziora Pilchowickiego, palmiarnia w Lubiechowie, rezerwat Jeziorko Daisy, jak i również liczne wzgórza i wzniesienia.

Szlak Piastowski

fot. Frazer by Wikimedia Commons

Jest to niezwykle interesujący szlak wiodący przez tereny województwa wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Trasa szlaku o długości około 134 kilometrów prowadzi przez ważne miejsca historyczne oraz zabytki architektury związane z początkami państwa polskiego. Jego kształt przypomina ósemkę. Szlak Piastowski przebiega przez takie miejscowości i miejsca jak Poznań, Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Kruszwicę, Inowrocław, Płowce, Brześć Kujawski, Włocławek, Biskupin, Kalisz. Zadaniem całej trasy jest odtwarzanie przemieszczania się władców piastowskich i ich dworów pomiędzy dawnymi grodami. Możemy w międzyczasie zwiedzić muzea i skanseny, obiekty sakralne, zamki i ruiny, pomniki, jak i stanowiska archeologiczne.

Europejski Szlak Cysterski

fot. Jacek Halicki by Wikimedia Commons

Przez nasz kraj wiedzie część europejskiego szlaku cysterskiego, który nawiązuje do dawnych zakonów Cystersów budowanych na ziemiach polskich. W naszym kraju tworzy on cztery pętle: na Śląsku, w Wielkopolsce, na Kujawach oraz drogę Małopolską i Łódzką. Dzięki temu można wybrać dla siebie najciekawsze odcinki do zwiedzenia. Dzieli się on na trasy piesze, rowerowe i samochodowe. Na trasie znajduje się między innymi barokowy zespół klasztorny w Henrykowie, zespół opactwa pocysterskiego w Kamieńcu Ząbkowickim, zespół dawnego opactwa cystersów w Krzeszowie, kościół św. Jakuba w Toruniu, opactwo cystersów w Mogile.

Szlak Warowni Jurajskich

fot. Łukasz Śmigasiewicz by Wikimedia Commons

Jest to szlak turystyczny na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, który stanowi po części alternatywę czy też uzupełnienie Szlaku Orlich Gniazd. Można na nim zobaczyć ruiny średniowiecznych warowni, które nie znajdują się na trasie słynniejszego czerwonego szlaku. Oznaczony jest on kolorem niebieskim i ma długość 152 km. Szlak prowadzi przez kilka ruin strażnic jak choćby w Suliszowice, Łutowcu, Ryczowie, zamek w Ostrężniku, Morsku, Ogrodzieńcu, klasztor w Grodzisku, jak i również przez Ojcowski Park Narodowy czy kilka rezerwatów przyrody. Ważne jest to, że oba jurajskie szlaki kilkukrotnie krzyżują się ze sobą.

Mały i Duży Szlak Tatarski

fot. Łukasz Śmigasiewicz by Wikimedia Commons

Mało osób zapewne wie, że w naszym kraju znajduje mała społeczność tatarska, którą stanowią potomkowie dawnych tatarskich wojowników, którzy walczyli u boku polskich królów. W związku z licznymi obiektami, śladami po tej społeczności, zdecydowano się na wytyczenie dwóch tras. Znajdują się one w województwie podlaskim i wiodą śladami Tatarów uhonorowanych za swe zasługi przez króla Jana III Sobieskiego. Długość obu szlaków to odpowiednio 19 oraz 57 km. Na ich trasie można podziwiać zabytkowe i najstarsze meczety w Polsce, kulturowe, historyczne ślady ludności tatarskiej.

Szlak Zabytków Techniki

fot. Przemasban by Wikimedia Commons

Szlak ten bardzo szybko staje się jedną w wizytówek województwa śląskiego. Jest to tematyczny szlak turystyczny o zasięgu regionalnym, jaki tworzony jest przez kilkadziesiąt obiektów związanych z dziedzictwem przemysłowym. Dzięki niemu można poznać dawne kopalnie, huty, elektrownie, fabryki czy też kolonie robotnicze. Do najważniejszych obiektów na trasie zaliczyć możemy: Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Fabrykę Porcelany w Katowicach, Osiedle Nikiszowiec, Radiostację w Gliwicach, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Kopalnie Guido w Zabrzu, Muzeum Browaru Żywiec jak i podobny obiekt w Tychach. Warta zaznaczenia jest Industriada, czyli odbywające się każdego roku w czerwcu święto zabytków techniki. Można wtedy zwiedzić zazwyczaj niedostępne obiekty lub też korzystać z promocyjnych i specjalnych ofert w wielu ośrodkach.

Via Regia

fot. Maximilian Dörrbecker by Wikimedia Commons

Via Regia to część Drogi św. Jakuba jak i również dawny szlak handlowy prowadzący z Hiszpanii do Moskwy. W Polsce prowadzi on od granicy ukraińsko-polskiej przez Rzeszów, Kraków, Opole, Wrocław aż do Zgorzelca. Jego zwieńczeniem jest Katedra w Santiago de Compostela w Hiszpanii. W naszym kraju jest ona tożsama również z projektem związanym z autostradą A4, dzięki czemu również w sensie transportowym i komunikacyjnym łączy ze sobą wiele państw europejskich.

Szlak Zamków Gotyckich

fot. Gregy by Wikimedia Commons

Jest to propozycja dla osób mniej aktywnych fizycznie lub posiadających mniej czasu na zwiedzanie, albowiem to w rzeczywistości samochodowa trasa turystyczna, jaka wiedzie między 12 gotyckimi zamkami na terenie Warmii, Mazur i Kaszub. Trasa ta wynosi ponad 600 kilometrów. Na trasie znajduje się zamek krzyżacki w Bytowie, Malborku, Sztumie, zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie, zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, zamek krzyżacki w Nidzicy, Ostródzie, Kętrzynie, Rynie, Gniewie, Nowem nad Wisłą. Człuchowie, ruiny zamku Biskupów Pomezańskich w Prabutach, jak i również zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.

Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego

fot. Jakub Hałun by Wikimedia Commons

Jest to szlak turystyczny prowadzący przez Góry Świętokrzyskie, czyli najniższe, a przy tym jedno z najstarszych pasm górskich w naszym kraju. Jego długość to 105 km. Prowadzi on między innymi przez Świętokrzyski Park Narodowy, Łysicę, sanktuarium na Świętym Krzyżu. Z racji ukształtowania terenu jest on idealny dla każdego turysty. Zapraszamy przy okazji do sprawdzenia naszej propozycji trasy Nowa Słupia – Święta Katarzyna.

Szlak Architektury Drewnianej

fot. Zofia1155 by Wikimedia Commons

Jest to drogowy szlak turystyczny prowadzący przez tereny województwa śląskiego, świętokrzyskiego małopolskiego i podkarpackiego. Wiedzie on między najciekawszymi zabytkami architektonicznymi oraz miejscami związanymi z kulturą oraz sztuką wiejską. Jego zadaniem jest zarówno promocja jak i ocalenie przed zapomnieniem wielu wyjątkowych zabytków architektury dawnej wsi, kultury czy sztuki ludowej. Dzięki temu w wielu miejscach mamy okazję zobaczyć wyjątkowe kościoły, cerkwie, kapliczki, domy, chałupy i dworki, jak i również drewniane zabudowania gospodarskie, karczmy, skanseny.

Lubuski Szlak Wodny

fot. Jerzy Strzelecki by Wikimedia Commons

Jest to szlak wodny, którego trasa wynosi 220 kilometrów. Wiedzie on kilkoma rzekami przepływającymi przez teren Ziemi Lubuskiej jak Obrzyca, Obra czy też Warta. Na jego pokonanie mniej wytrenowanym kajakarzom potrzeba ok. 10 dni. Swój bieg rozpoczyna on w Sławie, a kończy w Santoku, w miejscu, gdzie Noteć wpada do Warty. Z pewnością to nietypowa trasa w naszym zestawieniu, którą pokonać możemy w kajaku. Z pewnością warto wybrać się całościowo lub na pojedyncze odcinki przy dobrej pogodzie.

Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza

fot. Aneta Pawska by Wikimedia Commons

Jest to szlak oznaczony kolorem czerwonym, którego trasa wiedzie od Świeradowa-Zdroju do Prudnika. Na odcinku 440 kilometrów przechodzi się między innymi przez Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Kamienne i Góry Czarne, Góry Stołowe, Góry Złote czy Góry Opawskie. Szlak prowadzi przez najpopularniejsze i najciekawsze partie Sudetów. Na jego trasie czeka na nas między innymi Wysoka Kopa, Wysoki Kamień, Szklarska Poręba, Wodospad Kamieńczyka, Przełęcz pod Śnieżką, Karpacz, Rudawy Janowickie, Skalne Grzyby, Błędne Skały, Kudowa-Zdrój, Masyw Śnieżnika, Lądek-Zdrój.

 

Sending
User Review
4 (2 votes)