Rynek to serce każdego miasta. Miejsce, w którym koncentruje się życie jego mieszkańców i gdzie odbywają się najważniejsze imprezy. To też jego wizytówka i obowiązkowa pozycja dla każdego przyjezdnego.

Zestawienie najciekawszych rynków w Polsce

Polskie rynki miejskie zachwycają nie tylko urodą, ale też różnorodnością. Czasem są to olbrzymie place z monumentalnymi ratuszami, innym razem urzekają kameralną atmosferą małych kamieniczek. Niektóre pamiętają czasy średniowiecza, inne są świadectwem XIX-wiecznych koncepcji urbanistycznych. Pewno jest jedno – odwiedzając polskie miasta i miasteczka na pewno nie będziecie się nudzić.

Warszawa

Nasze zestawienie zaczniemy od rynku Starego Miasta w Warszawie. Jego początki sięgają XIII i XIV wieku.  Początkowo warszawski rynek w większości składał się z budowli drewnianych.  Na obszarze rynku Starego Miasta w Warszawie miało miejsce ważnych wydarzeń historycznych, wystąpień politycznych, manifestów i publicznych egzekucji, zgodnie ze swoją nazwą służył również celom handlowym. Było do główny plac Warszawy aż do XVIII wieku. Podczas Powstania Warszawskiego większość kamienic została zrównana z ziemią, które po wojnie zostały zrekonstruowane. Z rynku wychodzi 8 prostopadłych ulic.

Rynek w Warszawie

Rynek w Warszawie

Kraków

Krakowski  rynek to jeden z najsłynniejszych placów na świecie. Nic dziwnego, bo na około czterdziestu tysiącach metrów kwadratowych znajdziecie więcej cennych zabytków, niż w niejednym mieście. Sukiennice, gotycka wieża ratuszowa czy kościoły Mariacki i św. Wojciecha to tylko niektóre z nich. Każda ze znajdujących się tu kamienic zasługuje na poznanie, ale uważajcie, bo dokładne zwiedzenie całego Rynku może zająć nawet cały dzień. Propozycja wycieczki.

Rynek w Krakowie

Rynek w Krakowie

Wrocław

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć rynku we Wrocławiu. Największe w Polsce ratusze, monumentalne kamienice utrzymanych w różnych stylach oraz Jaś i Małgosia – niewielkie narożne kamieniczki – to jego znaki rozpoznawcze. Jeśli jeszcze was tu nie było, jak najszybciej powinniście nadrobić zaległości. Propozycja wycieczki

Rynek w Wrocławiu

Rynek we Wrocławiu

Olecko

Sądziliście, że największy polski rynek jest w Krakowie? Główny plac w małym, mazurskim Olecku bije go na głowę. Porośnięty licznymi drzewami i poprzecinany spacerowymi alejkami, według różnych źródeł ma od 5 do 7 hektarów powierzchni. Jest jednym z największych rynków w Europie. Trudności w dokładnym ustaleniu jego powierzchni wynikają z tego, że wytyczono na planie nie prostokąta, a nieregularnego czworokąta.

Toruń

Punkt obowiązkowy każdej wycieczki na Pomorze. Jego historia sięga XIII wieku. Wtedy też powstał mieszczący się w centrum placu Ratusz Staromiejski – unikatowy przykład średniowiecznego budownictwa. Będąc na toruńskim rynku koniecznie zwróćcie też uwagę na monumentalne, neogotyckie gmachy Poczty Głównej i Dworu Artusa oraz pomniki Mikołaja Kopernika, flisaka oraz uroczą rzeźbę psa Filusia.

Jelenia Góra

Na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze można poczuć się jak w bajce. XVIII-wieczny ratusz i pierzeje kolorowych kamieniczek robią wielkie wrażenie. Choć wyglądają, jakby powstały przed wiekami, większość z nich to efekt rekonstrukcji miasta po zniszczeniach wojennych. Na szczęście w ogóle nie psuje to panującej tu atmosfery.

Chełmno

Położone na nadwiślańskim wzgórzu Chełmno wyrasta na najpoważniejszego konkurenta pobliskiego Torunia. Na chełmińskim rynku możecie podziwiać między innymi XIII-wieczną kamienicę Cywińskich i uważany za jedno z najważniejszych dzieł polskiego renesansu ratusz. A wizyta na rynku to dopiero początek wycieczki po tym przebogatym w zabytki mieście.

Rynek Chełmno

Rynek Chełmno

Bielsko-Biała

Fontanna ze sztucznym kanałem, fundamenty dawnej wagi miejskiej i barokowe kamieniczki. Rynek w Bielsku-Białej to miejsce pełne ciekawostek. Będąc na miejscu koniecznie wstąpcie do Apteki pod Jeleniem, gdzie możecie zobaczyć oryginalne, renesansowe meble oraz wystawę XVIII wiecznego wyposażenia.

Lanckorona

Będąc w Małopolsce koniecznie wpadnijcie do Lanckorony. Choć od prawie stu lat nie jest już miastem, we wsi zachował się zachował się niewielki ryneczek. Ani wielkość, ani degradacja rangi miejscowości nie odbierają mu jednak uroku, a on sam nadal zalicza się do najpiękniejszych w kraju. Małe, drewniane domki ze spadzistymi dachami, zielony skwer i malownicze położenie wśród wzgórz… To wszystko sprawia, że rynek w Lanckoronie to prawdziwie magiczne miejsce.

Tarnów

Na tarnowskim rynku wzrok przyciąga przede wszystkim renesansowy ratusz w centrum placu. Zwróćcie też uwagę na trzy kamienice pod numerami 19-21. Dziś to siedziba tarnowskiego muzeum. Ich niewielkie, w porównaniu do pozostałych budynków rozmiary, rekompensują wieńczące je attyki oraz podcienie będące niegdyś miejscem wystawiania towarów na sprzedaż.

Rynek w Tarnowie

Rynek w Tarnowie

Lwówek Śląski

Część zabudowy lwóweckiego Placu Wolności (taką nazwę zyskał tutejszy rynek po wojnie), pochodzi z XVI i XVII wieku. Znajdziecie tu między innymi renesansowo-gotycki ratusz z okazałą wieżą, trzy zabytkowe fontanny i fenomenalne kamienice. Ich podcienie i ozdobne elewacje robią wielkie wrażenie, którego nie są w stanie zepsuć nawet stojące po drugiej stronie PRL-owskie kostki.

Chełmsko Śląskie

Pozostając na Dolnym Śląsku proponujemy wam też wizytę w Chełmsku Śląskim. Miejscowość co prawda po II wojnie światowej utraciła prawa miejskie, ale rynku mogłoby jej pozazdrościć wiele miast. Urocze, podcieniowe kamieniczki, kameralny skwer i malownicze ruiny jednego z budynków nadają temu miejscu niepowtarzalnego charakteru.

Sending
User Review
3.6 (5 votes)