Najlepsze miejsca na nurkowanie w Polsce

Zbliża się lato, więc czas, kiedy wiele osób wyciąga swój sprzęt do nurkowania i jedzie w ciekawe miejsca w celu ich eksploracji. Mimo, iż większość wolałaby to robić w pobliżu pięknych raf koralowych, to dobrze jest wpierw nabrać wprawy tu – w Polsce. Myślicie, że nad Wisłą, brakuje takich miejsc? Jeśli tak to jesteście w błędzie! Sprawdźcie nasz ranking najciekawszych miejsc do nurkowania.

Jezioro Hańcza

Na pierwszym miejscu znajdziemy oczywiście jezioro, które oferuje największą możliwą głębokość zejścia, bo jest to aż 108,5 metra. Co ciekawe, widoczność jest najlepsza w miesiącach zimowych.  Na brzegu północnych znajdziemy ciekawą atrakcję w postaci 30-metrowej ścianki. Mimo, iż roślinność jest tu uboga, to jest to chętnie wybierane przez nurków miejsce, głównie ze względu na możliwość zmierzenia się z dużymi głębokościami oraz zobaczenia ciekawych form skalnych.

Bałtyk

Nasze polskie morze co prawda nie oferuje raf koralowych, ale ma inną, dla niektórych o wiele większą atrakcję – wraki statków.  Jeden z ciekawszych obiektów to statek „Groźny”, który leży na dnie Zatoki Gdańskiej. Często można spotkać tam innych nurków, ponieważ widoczność jest bardzo dobra, dzięki czemu można bez przeszkód podziwiać zatopiony okaz w pełnej krasie. Inny statek leżący w tym miejscu to „Delfin”, który także można swobodnie eksplorować. Z kolei w okolicy Łeby natrafimy na dwa okazy: „Svanhild” oraz „Betonowiec”, które warto zobaczyć ze względu na to, że są świetnie zachowane.

Zalew Zakrzówek w Krakowie

Krakowski Zakrzówek to zalany teren po dawnym kamieniołomie. Oszałamia swoim wyglądem, gdyż wysokie białe skały górują tu nad ciemnym odcieniem wody. Co ciekawe, jest to miejsce położone nieopodal centrum Krakowa, można tam więc dojechać licznymi tramwajami i autobusami. W ciepłe weekendy jest tam zatrzęsienie ludzi. To miejsce bardzo lubiane przez nurków – odbywają się tam nawet specjalne zajęcia z nurkowania. Głębokość akwenu to maksymalnie 32 metry, choć słynne wraki znajdują się na głębokości od 7 do 21 metrów. Co znajdziemy wśród nich? Między innymi autobus, samochody, motorówki, niebieską „Nyskę”, łodzie czy… dawne przebieralnie robotników kamieniołomu.

Zalew Soliński

To przede wszystkim bardzo znane miejsce, do którego łatwo dojechać. Nurkowanie odbywa się przy słynnej zaporze. Zejść pod wodę można w wielu miejscach, ale najlepiej zrobić to z dowolnego środka pływającego. Nurkowie cenią sobie to miejsce ze względu na jego różnorodność – jezioro w tym miejscu posiada liczne odnogi, zakola i zatoczki, w których możemy się natknąć na różne widoki. Tutaj również znajdziemy ścianki, między innymi na Wyspie Energetyka, Wyspie Skalistej czy na Werlasie. Nurkując tu jednak należy zwrócić szczególną uwagę na względy bezpieczeństwa – miejscami skały schodzą stromo w dół, a kamienie łatwo się odrywają.

Nurkować można praktycznie cały rok. Zobacz kilka pomysłów gdzie nurkować jesienią

Oceń artykuł
Sending
User Review
0 (0 votes)