Najlepsze miejsca na wspinaczkę w Polsce

Strona główna » Najlepsze miejsca na wspinaczkę w Polsce

Najlepsze miejsca na wspinaczkę w Polsce

Skały, nieustanna praca mięśni i pełna determinacja, by pokonać swoje słabości oraz wdrapać się jak najwyżej – tym właśnie charakteryzuje się wspinaczka, która jest coraz bardziej popularna w Polsce. W wielu miastach stoją specjalne ścianki, jednak prawdziwa adrenalina wydziela się podczas wspinaczki na świeżym powietrzu. Gdzie w Polsce jest najlepiej to robić

Jura Krakowsko – Częstochowska

Jest to najbardziej popularna ściana wspinaczkową w Polsce. Niektórzy nazywają ją mekką wspinaczy – między innymi przez mnogość miejsc, w których można popróbować swoich sił oraz niezwykłe okoliczności przyrody, przyciągające rzesze miłośników wspinaczki. Można tu zarówno znaleźć łatwe trasy dla początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych. Jest ich około 500. Szczególnie warte uwagi są Skały Zegarowe, Góry Gorzkowskie czy okolice Olsztyna czy Trzebniowa. W specjalnych przewodnikach znajdziemy oznaczenia co do ich trudności. Należy jednak pamiętać, że nie wolno się wspinać wszędzie, bowiem część skał leży na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Sudety i Góry Sokole

Dla obeznanych bardziej są znane jako Sokoliki. Jest to masyw skalny, którego nazwa nie wzięła się znikąd. Porównywane do sokolich gniazd, umieszczonych wysoko i w trudnym terenie, są rajem dla osób chcących uprawiać wspinaczkę. Położone są w Sudetach Zachodnich, niedaleko od Jeleniej Góry. Co ciekawe budową przypominają Tatry, dlatego wiele osób chcących wspinać się po najwyższych górach w Polsce właśnie tutaj trenuje i zdobywa szlify.  Na taką skałę jak Sukiennice prowadzi aż jedenaście dróg, na Michały pięć, na Zipserową Czubę osiem. A to nie są jedyne skały – można znaleźć krótsze i dłuższe trasy, dla każdego poziomu zaawansowania.

Tatry

Tatry to kolejne miejsce szczególne na mapie wspinaczek. Dla wielu osób są zwieńczeniem wielu lat treningów. Pomimo, że skały znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, mamy tutaj  około 10 tysięcy oficjalnych dróg wspinaczkowych. Są one specjalnie wyznaczone, a jak ktoś wybiera się w trasę, to musi zaznaczyć obecność w specjalnej Książce Wyjść Taternickich. Znajdują się one w popularnych schroniskach. W przypadku Tatr trzeba uważnie obserwować pogodę, gdyż zejścia zajmują więcej czasu niż w innych miejscach.  Oczywiście surowo zabrania się niszczenia przyrody czy form skalnych. Zaczynając swoją przygodę od Tatr, gdzie tras dla ludzi o różnym stopniu zaawansowania jest wiele, dobrze jest zasięgnąć opinii wykwalifikowanych taterników. Najlepsze trasy znajdziemy wokół Stawu Gąsienicowego, w Dolinie Pięciu Stawów oraz w rejonie Kasprowego Wierchu.  Do popularnych tras należą: Grań Mięguszowieckich Szczytów, północny Filar Świnicy czy Tomkowe Igły.

Wspinaczka to sport dla odważnych osób, a przy okazji umiejących trzeźwo określić swoje predyspozycje psychicznie i fizyczne. Zabawę można rozpocząć od prostych skałek, a skończyć w Tatrach. Warto pomyśleć o zapisaniu się do  klubu wspinaczek, gdyż w większym gronie nie tylko będzie raźniej, ale także można się wymieniać doświadczeniem.

By | 2017-05-17T18:08:16+00:00 Maj 16th, 2017|Categories: blog|

About the Author:

Zapalony pismak. Pisze dużo i często. W różnych pozycjach i na różne sposoby. Z tego żyje i ma się dobrze ;)