Zobacz piękne, polskie krajobrazy

Różnorodność polskich krajobrazów po prostu zachwyca. Znajdą tutaj coś dla siebie miłośnicy gór, morza i dziewiczych puszczy. Niestety, często zapominamy o naturalnym bogactwie naszego kraju, a przecież oferuje on nam naprawdę dużo. Do tego relatywnie niewielkie odległości sprawiają, że jednego dnia można zdobywać najwyższe szczyty górskie Polski, a kolejnego przedzierać się przez piaszczyste wydmy polskiego nabrzeża. Odkrywajcie razem z nami najpiękniejsze krajobrazy Polski!

 

Nadmorskie widoki

Polskie morze. Bałtyk.
Polskie morze. Bałtyk.

Różnorodność krajobrazu Polski jest niezwykle bogata, więc nie mogło u nas zabraknąć morza. Morze Bałtyckie ma w granicach naszego państwa linię brzegową (która jest mocno urozmaicona) o długości 770 km, co daje nam naprawdę wiele możliwości. Północna części Polski znana jest z nadmorskich krajobrazów, a także z przymorskich jezior, bagien, torfowisk, lasów, czy wydm, które sprawiają, że pejzaż momentami wygląda jak w zupełnie innej części świata.

Wspaniałe góry i pasma górskie

Świnica. Szlaki w Tatrach.
Świnica. Szlaki w Tatrach.

W polskim krajobrazie nie brak górskich pasm i wzniesień, które przyciągają tłumy turystów z Polski i z zagranicy. Tatry to nie jedyne góry, które są warte zobaczenia. Prawie cała południowa część Polski to tereny górzyste. W górskich pasmach Polski znajdziemy takie osobliwości jak Błędne Skały, powulkaniczne wzgórze Ostrzyca, Jaskinię Niedźwiedzią. Wzgórza Jury Krakowsko – Częstochowskiej są z kolei miejscem występowania niezwykle ciekawych i malowniczych formacji skalnych.

Więcej informacji o górach w Polsce znajdziesz tutaj.

Polska pustynia

Polska pustynia.

Polska pustynia.

Polskie wybrzeże i wydmy (występujące przede wszystkim w Słowińskim Parku Narodowym) to nie jedyne miejsce, gdzie znaleźć można piaszczyste tereny. Pustynia Błędowska, położona na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej, nazywana jest “polską Saharą”, a jej krajobraz jest naprawdę unikatowy.

Rozległe obszary leśne

Polskie lasy. Krzywy Las.
Polskie lasy. Krzywy Las.

 

Obszary leśne w Polsce zajmują prawie 30% obszary Polski i umożliwiają odpoczynek oraz podziwianie pięknych widoków. Bory Dolnośląskie, Puszcza Białowieska, Puszcza Niepołomicka oraz Bory Tucholskie to tylko niektóre z najpiękniejszych i największych kompleksów leśnych w Polsce. Na rozległych terenach można znaleźć wręcz dziewicze obszary, które rosną w niezmiennej formie od wieków. Jednym z ciekawszych lasów jest krzywy las w okolicach Gryfina.

Polskie jeziora i rzeki

Mazury. Najładniejsze jeziora w Polsce.
Mazury. Najładniejsze jeziora w Polsce.

Polski krajobraz nieodłącznie kojarzy się także z jeziorami, nie brakuje ich zwłaszcza w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, ale przecież piękne krajobrazy jeziorne można znaleźć nie tylko tam. Przez nasz kraj przepływają także rzeki, które są zlewiskami nie tylko Morza Bałtyckiego, ale także Morza Czarnego oraz Morza Północnego. Najpiękniejsze polskie rzeki przepływają przez nasz kraj i tworzą widoki, które wyglądają jak wyjęte wprost z pocztówki.

Zobacz najpiękniejsze jeziora w Polsce – kliknij tutaj.

Polskie parki narodowe i krajobrazowe

Tatry. Park Narodowy.
Tatry. Park Narodowy.

W Polsce mamy aż 23 parki narodowe i 122 parki krajobrazowe, które mają za zadanie chronić niespotykane okazy fauny, flory i zachować przepiękne polskie krajobrazy dla potomnych. Łącznie zajmują one około 10% powierzchni całego kraju.

Najciekawsze parki narodowe znajdziesz pod tym linkiem a krajobrazowe pod tym.

 

Polskie krajobrazy potrafią zachwycić każdego, które miejsca należą do Waszych ulubionych?

Polska to także mnóstwo ciekawych atrakcji i zabytków.

Po szczegóły zajrzyj tutaj.

Oceń artykuł
Sending
User Review
4.29 (49 votes)