Najpiękniejsze zamki Jury Krakowsko – Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowka to miejsce niezwykłe – pełne unikalnych krajobrazów i wręcz pachnące historią Polski. Wapienne, białe skały to znak rozpoznawczy tego miejsca zaraz obok licznych warowni i zamków, jeszcze z okresu średniowiecza. Pozostałości możemy podziwiać do dziś i to aż na prawie 140 kilometrowej trasie. Gdzie konkretnie warto się wybrać w tamtych rejonach?

Szlakiem Orlich Gniazd

Najlepiej jest wybrać się na zwiedzanie zamków szlakiem Orlich Gniazd, ponieważ właśnie na tej trasie znajdziemy aż dwanaście – według jednych, a siedemnaście – według drugich, obiektów. Wśród nich ruiny zamku Ogrodzieniec, zamek królewski na Pieskowej Skale, ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze czy ruiny w Pilicy czy w Olsztynie.

Szczególnym obiektem są ruiny zamku w Ogrodzieńcu. Położone w malowniczej lokalizacji są częstym miejscem wycieczek oraz sesji zdjęciowych. Co ciekawe kręcono tutaj niektóre sceny Janosika czy Zemsty a zespół Iron Maiden umieścił zamczysko w swoim teledysku do piosenki Hallowed by Thy Name. Osoby, które nie boją się ludowych opowiadań odwiedzą to miejsce także po zmroku, kiedy to po zamku goni czarny pies z płonącymi oczami.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest zamek na Pieskowej Skale, który podobnie jak poprzednik posłużył w wielu filmach za miejsce ujęć. Tuż obok zamku znajduje się słynna Maczuga Herkulesa, czyli forma skalna przypominająca, jak sama nazwa mówi, maczugę. Zamek w Pieskowej Skale wzniesiony jest w Dolinie Prądnika, z pięknym widokiem oraz bardzo zadbanym ogrodem.

Zamek w Ojcowie – kolejny obiekt na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, który można odwiedzić w ramach Szlaku Orlich Gniazd. Jest trochę mniej okazały niż jego poprzednicy, ale oprócz tego, że rozciąga się z niego dobry widok na okolicę, to ciekawostką jest, że został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. W Ojcowie zakochani koniecznie muszą odwiedzić źródełko miłości – czyli miejsce skąd powinni zaczerpnąć wody, by na zawsze zostać związanymi gorącym uczuciem.

Choć powyżej wymieniliśmy zaledwie kilka obiektów, które można znaleźć na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, to warto rozejrzeć się także w innych miejscowościach, gdyż niemal każda z nich kryje coś ciekawego oraz wartego zobaczenia.

Sending
User Review
0 (0 votes)