Co warto zobaczyć zimą w Polsce?

Wielki boom na turystyczne wyjazdy w Polskę ma miejsce zazwyczaj w lecie – to właśnie wtedy wszelkie miejscowości, w których warto coś zobaczyć albo które po prostu zachwycają pięknymi okolicznościami przyrody przeżywają oblężenia, a pociągi i autokary uginają się pod ciężarem podróżników. A przecież zimą nasz kraj wygląda równie pięknie, a może nawet jeszcze piękniej? Warto sobie także na ten okres zaplanować choć kilkudniowy wyjazd. Jechać wszak jest gdzie! Sprawdź na naszej liście, gdzie warto pojechać zimą, i… planuj urlop! Zima w Polsce to nie tylko Zakopane i polskie góry.

 

Świeradów-Zdrój

To niewielkie miasteczko ukryte jest przed światem w malowniczej kotlinie pomiędzy trzema zboczami – Stogu, Zajęcznika i Sępiej Góry – należącymi do Gór Izerskich. Świeradów-Zdrój nieoficjalnie nazywa się perłą dolnośląskich uzdrowisk, gdyż można tu do woli korzystać z leczniczych wód mineralnych. To miasteczko jednak jest nie tylko uzdrowiskiem, ale również, a może nawet przede wszystkim, wspaniałą miejscowością turystyczną – zimą, pośród przykrytych śniegiem gór, wygląda po prostu bajecznie, dzięki czemu przyciąga rzesze podróżników, i tych spragnionych wytchnienia w pięknym otoczeniu, i tych pragnących aktywnie spędzić czas. W okresie zimowym można tu poszaleć na nartach czy skorzystać z torów saneczkowych. Znajdą się także atrakcyjne zabytki, które warto zobaczyć na własne oczy. Należą do nich przede wszystkim schronisko górskie sprzed prawie 100 lat, Łazienki Marii oraz Łazienki Leopolda (czyli zakłady kuracji borowinowej, wciąż zresztą działające) oraz Czarci Młyn z końca XIX-ego wieku.

 

Szklarska Poręba

Skoro już jesteśmy przy malowniczych Górach Izerskich, zatrzymajmy się przy nich jeszcze na chwilę… To właśnie pomiędzy nimi a Karkonoszami leży Szklarska Poręba. To jeden z najpiękniejszych kurortów górskich w całych kraju! Nic dziwnego, że zimą ściągają tu turyści z całej Polski. Dookoła wszak piękne widoki (nie tylko na góry, ale i na 2 wspaniałe wodospady, które robią wrażenie zwłaszcza zimą), a do tego iście alpejski mikroklimat dzięki izerskim torfowiskom, wspaniałe miejsca na spacery, trekking czy narty, oraz liczne zabytki. Jeżeli to właśnie Szklarską Porębę wybierzesz za cel swych zimowych wakacji, koniecznie wdrap się na wysoko położony punkt widokowy Złoty Widok – zobaczysz stamtąd zapierającą dech w piersiach panoramę Karkonoszy.

 

Białka Tatrzańska

O tej malowniczej podhalańskiej wsi co prawda już pisaliśmy, ale gdy mowa o najpiękniejszych miejscach w Polsce, które warto odwiedzić zimą, nie można o niej nie wspomnieć. Białka Tatrzańska oferuje turystom wspaniałe widoki na ośnieżone góry, które można podziwiać szusując na nartach (tras narciarskich tu nie brak!) lub relaksując się w basenach termalnych.
Przeczytaj także: Zimowa stolica Polski. Zakopane, a może Białka?

 

Suwalszczyzna

Zima w Polsce piękna jest nie tylko w górach. W okresie zimowym warto rozważyć także podróż na Sulwaszczyznę. Tylko uwaga – to nie kierunek dla mięczaków! Te rejony zwane są polskim biegunem zimna, ponieważ zimą temperatura nierzadko oscyluje tam wokół -25 stopni. Siarczyste mrozy z pewnością wynagrodzą jednak z nawiązką widoki jak z bajki. Suwalski Park Krajobrazowy co prawda swoim urokiem przyciąga turystów przez caly rok, ale zimą… Zimą to po prostu punkt obowiązkowy dla każdego turysty! Łagodne, pokryte śnieżną warstwą wzgórza i zamarznięte jeziora (dobra wiadomość dla pasjonatów ekstremalnych przeżyć: zimą można tu spróbować nurkowania pod lodem!) na pewno oczarują każdego. Ponadto Sulwaszczyzna oferuje także wiele ciekawych atrakcji – można wziąć udział w kuligu po Puszczy Augustowskiej, pojeździć na nartach na Pięknej Górze, powędkować pod lodem, a jeśli zima będzie łągodna, spłynąć kajakiem Czarną Hańczą. Spośród miejscowości na Sulwaszczyźnie, w których można się zatrzymać, na uwagę zasługują przede wszystkim Smolniki, Jeleniewo, Szurpiły, Gołdap oraz Wiżajny.

 

Pobierowo

Zimą nad morze? Czemu nie? W okresie zimowym wygląda ono zjawiskowo, wręcz bajecznie, zwłaszcza w porośniętym sosnowym lasem Pobierowie – warto to zobaczyć na własne oczy. Pokryta śniegiem plaża zmienia się nie do poznania, a wodę od brzegu odgradza delikatna pokrywa lodowa. Do tego dochodzi wspaniały aromat sosnowego lasu… Ach, w takiej scenerii i warunkach można spacerować bez końca, przy okazji inhalując się drogocennym jodem. Nadmorskie miejscowości zimą pustoszeją, w końcu można odetchnąć od tłumów turystów i zobaczyć inne oblicze kurortów. Nie trzeba, oczywiście, stawiać akurat na Pobierowo (choć właśnie w zimie jego uliczki wyglądają najbardziej uroczo), można wybrać także inne miejsca – akurat plaża i morze zimą wszędzie będą przecież wyglądać podobnie…

 

Ojcowski Park Narodowy

W lecie zaludniony zapalonymi wspinaczami i żądnymi chwili wytchnienia turystami z pobliskiego Krakowa, w zimie pustoszeje. Zupełnie niesłusznie, bo to właśnie wtedy wygląda najpiękniej. Skuta lodem Maczuga Herkulesa, ośnieżony zamek w Pieskowej Skale, oszronione drzewa… Ta sceneria hipnotyzuje swoim pięknem i zachęca do długich spacerów, a dźwięcząca w uszach cisza dodatkowo przynosi prawdziwe ukojenie. W Ojcowskim Parku Narodowym można zimą naprawdę odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku zachwycając się przy tym bajkowymi krajobrazami…

Sending
User Review
4 (1 vote)