Najpopularniejsze schroniska górskie w Beskidach zostały wytypowane przez czytelników strony 1001miejsc.pl oraz członków grupy „Beskidomaniacy” na Facebooku w specjalnie przygotowanej ankiecie. Amatorzy górskich wędrówek doceniają je za wyjątkowy klimat, atmosferę i smakujące, jak nigdzie indziej, zimne piwko i żurek 🙂

Przedstawiamy nasze zestawienie najpopularniejszych schronisk górskich – miejsc, które warto odwiedzić, odpocząć po wyczerpującej trasie, nabrać sił na dalszą wędrówkę i spędzić czas w najlepszym towarzystwie osób o podobnych zainteresowaniach.

Najpopularniejsze schroniska górskie w Beskidach

Schronisko na Rysiance

Wybudowane zostało w latach 1933-37 przez Gustawa Pustelnika. Z założenia miał to być budynek mieszkalny, jednakże – jak się okazało – wznoszony nie do końca zgodnie z prawem, co spowodowało pewne komplikacje skutkujące przerwaniem budowy. Dopiero dzięki pomocy Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarskiego z Krakowa udało się obiekt dokończyć. Podczas wojny dodatkowo go rozbudowano i służył jako baza dla niemieckich żołnierzy. Po wojnie budynek dość długo stał opustoszały i dopiero dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a później PTTK, w roku 1955 został ostatecznie uporządkowany i odnowiony.

Schronisko na Rysiance

Schronisko na Rysiance

Obiekt umiejscowiony jest w górnej części Hali Rysianki na wysokości ok. 1290 m. n.p.m. Oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach 2-10 osobowych, bufet z dobrą, domową kuchnią, boisko do siatkówki i koszykówki, pole namiotowe oraz miejsce na ognisko. Więcej informacji znajdziesz na stronie schroniska.

Szlaki prowadzące do schroniska:

 • z Żabnicy – szlak zielony 3h
 • z Węgierskiej Górki – szlak czerwony 5h
 • ze Złatnej – szlak czarny 2h

Bacówka PTTK na Rycerzowej

Schronisko górskie w Beskidzie Żywieckim, na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, w miejscowości Soblówka, na wysokości 1120 m n.p.m.. Schronisko zostało zbudowane wg projektu Stanisława Karpiela. Zostało ono otwarte 14 września 1975 roku.

Bacówka PTTK na Rycerzowej

Bacówka PTTK na Rycerzowej

Budynek, oprócz piwnicy, zbudowany jest tradycyjną metodą całkowicie z drewnianych bali. Bacówka należała do Klubu Bacówkarza, zrzeszającego również inne podobne obiekty, takie jak:  Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu (Beskid Żywiecki), Bacówka PTTK na Maciejowej (Gorce) oraz Bacówka PTTK nad Wierchomlą (Beskid Sądecki). Klub zawiesił jednak swoją działalność kilka lat temu. Obecnie właścicielem obiektu jest PTTK.

Obiekt oferuje 32-35 miejsc noclegowych, bufet turystyczny, pole namiotowe, boisko do siatkówki. Więcej informacji znajdziesz na stronie schroniska.

Szlaki prowadzące do schroniska:

 • z Sobolówki – szlak żółty 1h 45′
 • z Ujsoł – szlak zielony 4h 15′

Schronisko na Hali Lipowskiej

Schronisko górskie położone w Beskidzie Żywieckim, niedaleko wierzchołka Lipowskiego Wierchu, dokładnie na Hali Lipowskiej, na wysokości 1290 m n.p.m.. Budowę obiektu zainicjowało niemieckie towarzystwo górskie Beskidenverein w roku 1931. Schronisko otrzymało imię na cześć ówczesnego prezesa stowarzyszenia – Edwarda Stanowskiego.

Schronisko na Hali Lipowskiej

Schronisko na Hali Lipowskiej

Podczas wojny schronisko było miejscem pobytu niemieckich żołnierzy. Po wojnie obiekt pozostał opuszczony i powoli był dewastowany. Początkowo opiekę nad nim przejął Żywiecki Oddział PTT, a następnie Zakład Urządzeń Turystycznych PTTK.

W 1969 roku gospodarzami na Lipowskiej zostają Maria i Zbigniew Gowin. W 1973 roku rozpoczęto modernizację i rozbudowę schroniska. Prace budowlane zakończono w roku 1980 i wtedy to schronisko zaczęło ponownie swoją działalność.

Schronisko oferuje 40 miejsc noclegowych, bufet, bacówkę z grillem oraz pole namiotowe. Więcej informacji znajdziecie na stronie obiektu.

Bacówka na Krawcowym Wierchu

Obiekt ten znajduje się na wysokości 1038 m n.p.m., na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, a dokładnie na Hali Krawcula pod Krawcowym Wierchem. Schronisko powstawało w latach 1975-76 z inicjatywy działaczy PTTK skupionych wokół Edwarda Moskały – pomysłodawcy budowy sieci bacówek na terenie Polskich Karpat.

Krawcowy Wierch

Krawcowy Wierch

Bacówka na Krawcowym Wierchu należy do Klubu Bacówkarza.

Schronisko oferuje 33 miejsca noclegowe, całodzienne wyżywienie, możliwość urządzenia ogniska oraz pole namiotowe. Więcej informacji znajdziecie na stronie www schroniska.

Schronisko na Błatniej

Schronisko powstało w latach 1925-26 dzięki inicjatywie Niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „Naturfreunde” z Aleksandrowic, a jego budowniczym był cieśla Jan Krechut z Jaworza. Obiekt znajduje się w Beskidzie Śląskim na wysokości 891 m n.p.m.m..

W czasie II wojny światowej schronisko służyło Niemcom do celów wojskowych. Podobnie jak spora część innych schronisk po wojnie zostało opuszczone i zniszczone. Obiekt przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i ponownie otwarto go dla turystów w 1945 roku.

Pod opieką cieszyńskiego oddziału PTTK w latach 1959-62 nastąpiła rozbudowa schroniska. Kolejny duży remont miał miejsce w latach 1965-68, kiedy to doprowadzono energię elektryczną, rozbudowano kuchnię oraz założono centralne ogrzewanie.

Obecnie schronisko dysponuje 50 miejscami noclegowymi, bufetem, jadalnią oraz kuchnią serwującą przepyszne domowe przysmaki. W sezonie letnim do dyspozycji gości jest również ogródek letni, gdzie podawane są potrawy z grilla. Możliwość zorganizowania ogniska, kuligu, biegów przełajowych, podchodów oraz inne atrakcje gwarantują, że pobyt w Schronisku na Błatniej będzie niezapomnianym przeżyciem.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej schroniska.

Schronisko na Soszowie

Schronisko znajduje się w Beskidzie Śląskim na wysokości 782 m n.p.m.. Jest jednym z najstarszych schronisk Beskidu Śląskiego, leżącym na początku Głównego Szlaku Beskidzkiego pomiędzy Stożkiem a Czantorią.

Schronisko Soszów

Schronisko Soszów

Obiekt powstał w roku 1932, a wybudował go Paweł Polok. Następnie schronisko prowadzone było przez jego córkę Annę Polok z mężem Janem Gajdzicą. Podczas wojny Niemcy próbowali przejąć kontrolę nad obiektem, na szczęście bezskutecznie.

Po wojnie schronisko zostało mocno rozbudowane, a w 1947 utworzono w nim stację turystyczną Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Cieszynie.

Schronisko oferuje 33 miejsca noclegowe, kuchnię domową, boisko do gier zespołowych, organizację obozów, kolonii, zimowisk. Więcej przydatnych informacji znajdziecie na stronie www obiektu.

Schronisko na Markowych Szczawinach

Inicjatorem budowy schroniska był Hugon Zapałowicz, prezes Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Otwarcie miało miejsce 15 września 1906 roku. Schronisko miało być polską alternatywą dla konkurencyjnych obiektów niemieckiej organizacji turystycznej Beskide Verten, działającej na tych terenach.

Schronisko leży w Beskidzie Żywieckim na wysokości 1180 m n.p.m..

Schronisko na Markowych Szczawinach

Schronisko na Markowych Szczawinach

Pierwsza rozbudowa schroniska miała miejsce w 1922 roku. W kolejnych latach obiekt był stale modernizowany. W okresie II wojny światowej  budynek przejęła oficjalnie krakowska sekcja Alpenverein, czyli klubu alpejskiego z Austrii. Gospodarzem pozostał Rudolf Wielgus, który dzięki dobrym kontaktom z niemiecką strażą graniczną był w stanie dokonać koniecznych remontów, a w 1945 uratował je przed spaleniem przez wycofujących się Niemców.

W 1950 roku właścicielem schroniska zostało PTTK – spadkobierca takich towarzystw jak Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze.  W 1964 przeprowadzono remont generalny schroniska, dodając m.in. kotłownię i agregat prądotwórczy. W ostatnich miesiącach działalności stary obiekt dysponował 64 miejscami noclegowymi w pokojach wieloosobowych, posiadał własne ujęcie wody i oczyszczalnię ścieków. Z Zawoi doprowadzono prąd elektryczny.

Na przełomie maja i czerwca 2007 roku schronisko zostało całkowicie rozebrane, a w jego miejscu otwarto nowy obiekt w listopadzie 2009 roku.

Nowe schronisko oferuje 55 miejsc noclegowych, całodzienne wyżywienie, bufet z napojami, słodyczami i pamiątkami, wypożyczalnię sprzętu turystycznego. Obiekt organizuje również spotkania i prelekcje z ciekawymi ludźmi, szkolenia lawinowe, pierwszej pomocy i inne. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej obiektu.

Inne mniej popularne schroniska Beskidów:

 • Schronisko na Turbaczu
 • Schroniska na Przegibku
 • Bacówka na Maciejowej
 • Schronisko na Skrzycznem
 • Schroniska na Stożku
 • Schroniska na Klimczoku

Więcej ciekawych informacji o polskich górach znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

Oceń artykuł
Sending
User Review
4.29 (7 votes)