Pamiętasz najwyższe szczyty górskie w Polsce?

Oto krótka lista z przypomnieniem najwyższych szczytów, które znajdują się w Polsce.

Trzy polskie łańcuchy górskie (Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie), w których skład wchodzi kilkadziesiąt pasm, nie oferują może podobnych wysokości jak Himalaje, mimo to zdobycie każdego z dziesięciu najwyższych szczytów górskich w naszym kraju wiąże się z wejściem na ponad 2000 m n.p.m., potrzebne jest więc doświadczenie oraz odpowiednie przygotowanie. Dziesiątka najwyższych znajduje się w Tatrach, które rozgraniczają terytorium Polski oraz Słowacji. Większość z tych szczytów znajduje się w bliskim sąsiedztwie siebie, szczególnie w okolicach Morskiego Oka, sprawia to, że coraz więcej osób decyduje się na zdobycie całej dziesiątki!

Najniższa z dziesiątki jest Świnica, jej wysokość to 2301 m n.p.m., szczyt jest popularnym celem dla mniej doświadczonych turystów górskich. Bliskość Kasprowego Wierchu, na który można wjechać kolejką, oraz dobrze oznaczony i dosyć krótki szlak turystyczny sprawiają, że w drodze na Świnicę można czasami spotkać prawdziwe tłumy! Góra pierwszy raz zdobyta została w 1867 roku, mówi się, że nazwa pochodzi od tego, że góra zachowała się “po świńsku” ponieważ przez wiele lat nie dawała się zdobyć, prawdopodobniejsza jest jednak wersja, która mówi, że nazwa wzięła się od tego, że masyw, w którym znajduje się szczyt, kształtem przypomina po prostu… świnię.

Świnica z przełęczy pod Kopa Kondracką. Najwyższe szczyty górskie w Polsce.
Świnica z przełęczy pod Kopa Kondracką. Najwyższe szczyty górskie w Polsce.

By Krzysztof Dudzik (User:ToSter) (Own work)

[GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Dziewiąte miejsce zajmuje położona na granicy polsko­słowackiej Żabia Turnia Mięguszowiecka, która wnosi się na wysokość 2335 m n.p.m. i jest częścią głównej grani znanej jako Wołowy Grzbiet. Znajduje się w sąsiedztwie Wołowej Turni.
Wołowa Turnia jest z kolei ósmym najwyższym szczytem Polski i także, podziwiać można z niej Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki. Wołowa Turnia ma kształt przypominający piramidę, łatwiejsze wejście znajduje się od strony południowej, która ma łagodniejsze nachylenie. Jest jednym z nielicznym miejsc występowania rogownicy jednokwiatowej, rzadkiej rośliny występującej w Alpach oraz wysokich Tatrach.

Kolejny szczyt to wznosząca się na 2376 m n.p.m. Cubryna jest niezwykle ciężka do zdobycia ze względu na brak wyznaczonych szlaków turystycznych. Nazwa wzięła się od postrzępionego wyglądu szczytu, który przypominał czuprynę ­ nazwa ewoluowała poprzez Czubryna oraz Czubrzyna, aby ostatecznie pozostać Cubryną. Szczyt jest miejscem spotkania krain Podhala, Spiszu oraz Liptowa. W drodze na szczyt spotkać można bardzo rzadkie okazy roślin, takie jak bylica skalna czy ukwap karpacki.

Szóste miejsce na liście najwyższych szczytów górskich w Polsce,  zajmuje wchodząca w skład Wołowego Grzbiegu, Hińczowa Turnia z wysokością 2377 m n.p.m. Decydując się na wejście na Hińczową Turnię warto rozważyć możliwość przejścia całego Wołowego Grzbietu, który oferuje niezwykle malownicze widoki.

Piąty szczyt znajduje się na granicy Polski oraz Słowacji, widoczny jest on od strony Morskiego Oka i znajduje się pomiędzy Mięguszowieckim Szczytem Czarnym oraz Mięguszowieckim Szczytem Wielkim. Jest to Mięguszowiecki Szczyt Pośredni o wysokości 2392 m n.p.m. Od strony Morskiego Oka w kierunku szczytu rusza wiele szlaków turystycznych, nie należą one jednak do łatwych.

 

Sąsiadujący z nim Mięguszowiecki Szczyt Czarny (2410 m n.p.m.) to czwarta pozycja na liście najwyższych szczytów Polski. Ściany tego szczytu opadają wprost do Czarnego Stawu. Jest to najłatwiejszy i najszybszy do zdobycia spośród szczytów Mięguszowieckich. Na szczycie rośnie warzucha tatrzańska oraz skalnica odgiętolistna, które w Polsce spotykane są tylko na kilku stanowiskach.

Tatry Wysokie. Najwyższe szczyty górskie w Polsce.
Tatry Wysokie. Najwyższe szczyty górskie w Polsce.

By Jerzy Opioła (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Niżnie Rysy

Pierwszą trójkę najwyższych szczytów otwierają Niżnie Rysy, szczyt osiąga 2430 m n.p.m., znany jest także jako Turek. Do szczytu nie prowadzą oznakowane trasy, jednak istnieje wiele dróg, którymi poruszają się osoby go zdobywające. Na północno­wschodniej stronie znajduje się charakterystyczna, skośna Depresja Dorawskiego.. Zdecydowanie najłatwiej wejść na wierzchołek północny niż na wierzchołek południowy. Szczyt sąsiaduje z Rysami.

Mięguszowiecki Szczyt

Drugim szczytem jest Mięguszowiecki Szczyt, a wejście na wysokość 2438 m n.p.m. jest jedną z najtrudniejszych tras w Polsce. Droga od Morskiego Oka zajmuje około 5 godzin, a trasy nie są w żaden sposób oznakowane i nie znajdują się na nich żadne łańcuchy, a ich przejście wymaga przygotowania oraz doskonałej orientacji w terenie. Turysta górski może wejść na ten szczyt jedynie z pomocą przewodnika tatrzańskiego.

RYSY

Tierwsze miejsce zajmują Rysy. Chociaż najwyższy wierzchołek Rys ma 2503 m n.p.m. to znajduje się on już na terytorium Słowacji. To właśnie wierzchołek północny, przez który przebiega granica, ma 2499 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem górskim w Polsce. Szczyt stał się domem dla wielu gatunków alpejskich roślin, które doskonale czują się na takich wysokościach. Spotkać można tam także kozice oraz świstaki. Wchodząc na szczyt podziwiać można niesamowitą panoramę, a widoczność wynosi nawet 100 km. Rysy są częstym celem wypraw, a dzięki zastosowaniu łańcuchów na długich odcinkach, wejście na ten szczyt nie jest niemożliwe dla przeciętnego turysty górskiego, aczkolwiek wymaga dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania. Rysy należą do Korony Europy.

Podobała Ci się nasz lista najwyższych szczytów górskich w Polsce?

Chcesz nam pomóc? Podaj wpis dalej.

Sending
User Review
2 (1 vote)