Cuda natury – polskie wybrzeże – piękny Bałtyk

Mierzeja Helska

Piaszczysty, stosunkowo niewielki kawałek lądu, ma postać wału w kształcie kosy, stworzonego przez zalesione wydmy, powstałe na skutek działania wiatru i prądu morskiego płynącego na wschód wzdłuż polskiego brzegu. Teren mierzei zamieszkują w dużej mierze Kaszubi, silnie kultywujący swoje tradycje. Kaszubskie osady rybackie i piękne piaszczyste plaże nadają temu miejscu specyficznego uroku i morskiej magii. Te okoliczności sprawiły, że teren stał się bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Wypada wspomnieć, że jest to najmłodszy geologicznie teren Polski.

Głównymi ośrodkami są Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel. Warte odwiedzenia są latarnie morskie w Jastarni i Helu. Jedną z miejscowych tradycji jest coroczna morska pielgrzymka kutrami z Mierzei Helskiej do puckiej fary, organizowana z okazji uroczystości patrona rybaków – Św. Piotra Apostoła. Wszystkie kutry są odświętnie przystrojone, płyną nimi załogi i członkowie ich rodzin. Morska pielgrzymka odbywa się 29 czerwca i przyciąga wielu turystów.

Linia brzegowa. Hel. Cuda natury.

Linia brzegowa. Hel. Cuda natury.

By Bartłomiej Bulicz (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ruchome wydmy

Jedną z atrakcji położonych niedaleko Łeby, morskiej miejscowości w województwie pomorskim na Wybrzeżu Słowińskim, jest Słowiński Park Narodowy. To jeden z 23 parków narodowych w Polsce, jego symbolem jest mewa srebrzysta. Elementami charakterystycznymi są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy. Najważniejszą atrakcją jest wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami – jeden z najlepiej zachowanych systemów ruchomych wydm w Europie (niektóre wydmy sięgają 30m wysokości i około kilometra długości). Wydmy ruchome cechują się tym, że drobniejszy piasek jest ciągle przesypywany, co powoduje ich przemieszczanie. Dopiero pojawienie się roślinności skutkuje utwardzeniem wydmy.

Grota Mechowska

Groty Mechowskie to jaskinia we wsi Mechowo. Odkrytą ją przez przypadek w 1818 roku i od tej pory uznawana jest za zabytek, a od 1955 chroniona jako pomnik przyrody nieożywionej. Dzisiaj jest rezerwatem przyrody. Długość korytarzy jest niewielka, bo wynosi jedynie 16 metrów, jest to najkrótsza trasa podziemna w Polsce.

Przez dziesięciolecia jaskinia wzbudzała duże zainteresowanie krajoznawców i naukowców, którzy m.in. starali się ustalić jej wiek i genezę. Geneza powstania jaskini jest dość złożona. Ciekawe kształty wewnątrz jaskini sprawiły, że zaczęły krążyć różne legendy na temat jej powstania. Niektóre z nich twierdzą, że owa grota to pozostałość po niezakończonym tunelu pomiędzy męskim zakonem w Mechowie, a żeńskim klasztorem w Żarnowcu, który miał umożliwiać potajemne schadzki.

Obecnie turyści oglądać mogą tylko niewielką, przyotworową część jaskini, ponieważ pozostałe partie są trudno dostępne. Zwiedzanie trwa więc tylko kilka minut.

Najpiękniejsze polskie plaże.

 

Jeśli podobał Ci się nasz wpis – podaj dalej.

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
Oceń artykuł
Sending
User Review
4.5 (6 votes)