Olsztyn to miasto będące stolicą województwa warmińsko – mazurskiego, położone w południowej części Warmii. Przez miasto płyną trzy rzeki: Wadąg, Łyna oraz Kortówka. Olsztyn położony jest w części Polski słynącej z dużej liczby rozległych jezior, więc w samych granicach miasta również można znaleźć 15 tego typu zbiorników. Przed laty na terenie Olsztyna znajdowało się ich jeszcze więcej, jednak część tamtejszych jezior została poddana osuszeniu. Na terenie miasta można wypocząć nad pięcioma kąpieliskami oraz w wielu parkach i zieleńcach.

Olsztyn słynie nie tylko z licznych jezior i terenów zielonych, ale również zabytkowej architektury. Miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, który obejmuje nadbałtyckie miasta z gotycką architekturą ceglaną. Ponadto Olsztyn jest częścią Drogi św. Jakuba, Szlaku Grunwaldzkiego, Szlaku Zamków Gotyckich i Szlaku Kopernikowskiego. Jednym z ważniejszych zabytków Olsztyna jest Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym obecnie mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Niegdyś w zamku mieszkał Mikołaj Kopernik, co uwiecznione jest pomnikiem astronoma przed budowlą. Zamek położony jest na Starym Mieście, będącym jedną z najbardziej atrakcyjnych turystycznie części Olsztyna. Innym charakterystycznym obiektem Starego Miasta jest Wysoka Brama, która pozostała jako jedna z trzech bram znajdujących się w murach obronnych otaczających Olsztyn. Została zbudowana z cegły w XIV wieku, a w 2003 roku odrestaurowano ją. Na Starym Mieście znajduje się także Ratusz, który wybudowano tuż po uzyskaniu praw miejskich, czyli w XIV wieku. Na jego zewnętrznych ścianach umieszczone są zegary słoneczne. Gmach nie jest obecnie siedzibą władz miasta, ale mieści się w nim Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Siedzibą władz Olsztyna jest natomiast Nowy Ratusz znajdujący się w Śródmieściu przy placu Jana Pawła II. Każdego dnia w południe z wieży tego okazałego budynku odgrywany jest hejnał miasta.

W Olsztynie działa wiele instytucji kulturalnych, m.in. Muzeum Przyrody, Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego, Biuro Wystaw Artystycznych, Warmińsko – Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego oraz liczne kina i teatry. W mieście organizowanych jest wiele imprez cyklicznych. Do najpopularniejszych należą tamtejsze juwenalia, czyli Kortowiada. Od połowy czerwca do połowy września każdego roku Stare Miasto zamienia się w plac koncertowy, na którym organizowane są imprezy w ramach festiwalu Olsztyńskie Lato Turystyczne. Fani muzyki z pewnością nie będą nudzić się latem w Olsztynie. A to za sprawą Olsztyńskich Nocy Bluesowych czy Olsztyn Green Festivalu.

Sending
User Review
5 (1 vote)