Ojcowski Park Narodowy to wyjątkowe miejsce, w jakim zetkniemy się ze wspaniałymi cudami przyrody. Specjalnie dla wszystkich miłośników pieszych wycieczek, przyrody oraz historii przygotowaliśmy plan jednodniowej wycieczki, która będzie znakomitym rozwiązaniem dla całej rodziny.

Mała pętla ojcowska

Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż przemierzenie wszystkich szlaków, najciekawszych miejsc w rejonie Ojcowa wymaga znacznie więcej czasu niż jeden dzień. Wybraliśmy w związku z tym trasę, dzięki której można za jednym razem zobaczyć wiele interesujących obiektów. Posługiwaliśmy się w tym wypadku jedną z propozycji zamieszczonych na portalu Traseo.pl. Obrana przez nas trasa wynosi ponad 10 kilometrów, gdzie na jej pokonanie musimy przeznaczyć około 4 godzin. Łączna suma podejść wynosi 705, a zejść 466 metrów. Przewyższenie to z kolei ponad 350 metrów. Nie jest to aż tak prosta trasa dla początkujących, jednak nie powinna nam sprawić większych trudności.

Wyprawę rozpoczynamy na parkingu nieopodal restauracji na Złotej Górze, skąd wędrujemy do zamku w Ojcowie. Następnie udajemy się Doliną Prądnika do szlaku prowadzącego do Jaskini Ciemnej. Po drodze czekać nas będzie kilka punktów widokowych. Po zejściu ze szlaku udamy się nieco w drogę powrotną, by zakręcić przy Bramie Krakowskiej w stronę Jaskini Łokietka. Następnie udamy się w okolice Chełmowej Góry, czyli najwyższego szczytu w okolicy, by znów zawitać w okolicach zamku ojcowskiego. Całość trasy można zobaczyć na zamieszczonej poniżej mapie.

Źródło: Traseo.pl

Zamek w Ojcowie

fot. Kanonkrajoznawczy by Wikimedia Commons

Zamek w Ojcowie, a właściwie jego ruiny to pierwszy punkt na naszej mapie. Należy on do systemu Orlich Gniazd i wybudowany został na polecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. W pierwszym okresie swej działalności zamek zabezpieczał Kraków przed Luksemburczykami, posiadając załogę składającą się z około stu ludzi. Według podań Kazimierz Wielki nazwał zamek „Ociec u Skały”, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Obiekt został niestety częściowo zniszczony w czasie potopu szwedzkiego, co było początkiem jego upadku. W XIX wieku rozebrano zamkowe mury, pozostawiając jedynie bramę wjazdową, mury obronne oraz ośmioboczną wieżę. Mimo planowanych prób ratowania zamku, do dziś nie został on odbudowany. Z ruin zamku można obejrzeć ładną panoramę Doliny Prądnika.

Dolina Prądnika

fot. Jerzy Opioła by Wikimedia Commons

Wychodząc z zamku, podążać będziemy zielonym szlakiem Doliną Prądnika. Biegnie ona przez całą długość Ojcowskiego Parku Narodowego. My przejdziemy jej tylko częściowy fragment. Sporą zaletą Doliny jest z pewnością fakt, iż jest mało zabudowana, przez co możemy cieszyć się pięknymi widokami natury. Dolina powstała przede wszystkim w wyniku erozyjnego działania płynącej jej dnem rzeki Prądnik. Na jej zboczach znajdują się terasy, formy skalne.

Jaskinia Ciemna

fot. Adam Chamczyk by Wikimedia Commons

Z dołu Doliny Prądnika skręcimy szlakiem prowadzącym do Jaskini Ciemnej. Jest ona jednym najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Stanowi element dawnego systemu podziemnych korytarzy i komór, o łącznej długości 209 metrów. Jaskinia Ciemna składa się z obszernej komory, która przechodzi następnie w zwężający się korytarz. Komora posiada blisko 90 metrów długości i 20 szerokości, a jej wysokość dochodzi miejscami do kilkunastu metrów. Wnętrze jest wilgotne, a temperatura przez cały rok wynosi ok. + 7-8°C. Z pewnością sporą atrakcją jest fakt, iż jaskinię zwiedza się przy świetle trzymanych w dłoniach świec. Jest ona czynna codziennie od dnia 21 kwietnia do 7 października między 10:00 a 17:00. Wejścia odbywają się o każdej pełnej godzinie, a czas zwiedzania to około 15 minut. Bilety: normalny 8 złotych, ulgowy 5 złotych.

Rękawica

fot. Michał Strączek

Tuż przy wejściu do Jaskini Ciemnej znajduje się jedna z najciekawszych i najpopularniejszych formacji skalnych w regionie. Rękawica, zwana też Pięciopalcówką lub Białą Ręką położona jest zachodnim zboczu w masywie Góry Koronnej i wznosi się około 85 metrów powyżej dna doliny. Jej nazwa związana jest z legendą wedle której Bóg zasłonił własną ręką wejście do jaskini, w której przed Tatarami ukrywała się lokalna ludność. Skała ta składa się z 5 kolumn, które razem przypominają ludzką dłoń. Przy Jaskini Ciemnej znajduje się platforma widokowa, z której doskonale widać tę osobliwą skałę.

Brama Krakowska

fot. Aneta Pawska by Wikimedia Commons

Podążając dalej zielonym szlakiem, powrócimy na dół, do rzeki Prądnik. Od tego miejsca udamy się niejako w drogę powrotną w kierunku Ojcowa. Na wysokości Jaskini Ciemnej oraz Rękawicy znajduje się kolejny popularny obiekt, jakim jest Brama Krakowska. Jest ona klasycznym przykładem bram skalnych. Jej nazwa wywodzi się z tego faktu, iż dawniej przez dolinę przebiegał szlak prowadzący z Krakowa na Śląsk. Obie kolumny bramy posiadają około 15 metrów wysokości. Przechodząc przez bramę, wejdziemy na szlak niebieski. Malowniczą trasą będziemy się lekko wspinać w kierunku Jaskini Łokietka.

Grota Łokietka

fot. Rafał Kozubek by Wikimedia Commons

Jaskinia ta położona jest około 125 metrów nad dnem Doliny Sąspowskiej i jest największym tego typu obiektem spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Jej łączna długość wynosi 320 metrów, a deniwelacja – 7 metrów. We wnętrzu znajdziemy kilka korytarzy, dwie duże sale: Rycerską i Sypialnię oraz dwie mniejsze komory. Z jaskinią związana jest legenda o Władysławie Łokietku, który przez kilka tygodni ukrywał się w niej przed królem czeskim Wacławem II. Obiekt ten jest bardzo dobrze dostosowany do ruchu turystycznego, a jego wnętrze zostało oświetlone elektrycznie.

Grota Łokietka czynna jest codziennie od 14 kwietnia do 11 listopada między 9:00 a 18:30 w sezonie oraz od 9:00 do 17:30 w okresie od września. W dni powszednie wejścia odbywają się o pełnej godzinie, natomiast w weekendy i święta co 30 minut. Bilety normalne kosztują 10 złotych, ulgowe 6 złotych.

Chełmowa Góra – Jonaszówka

fot. Jerzy Opioła by Wikimedia Commons

Ostatnim etapem naszej podróży będzie fragment czarnego szlaku, który prowadzi z Groty Łokietka w kierunku zamku w Ojcowie. Przechodzić będziemy koło Chełmowej Góry, która jest jednym z najwyższych wzniesień na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego (472 m n.p.m.). Na jej stokach północnych zachowały się fragmenty lasu jaworowego. Na samym szczycie umieszczony został z kolei metalowy krzyż, który upamiętnia powstanie styczniowe. Kierując się dalej w stronę Ojcowa natrafimy na Jonaszówkę. Jest to charakterystyczna skała, która znajduje się u podnóża Chełmowej Góry, u wylotu bocznej Doliny Sąspowskiej. Jonaszówka posiada około 20 metrów wysokości i stanowi znakomity punkt widokowy, z którego widać Dolinę Prądnika jak i zamek w Ojcowie.

U podnóża Jonaszówki znajdują się stawy z pstrągami oraz kilka punktów gastronomicznych, które mogą być idealnym miejscem na posiłek.

Oceń artykuł
Sending
User Review
5 (1 vote)