Latem Bałtyk, zimą Tatry – tak można w skrócie podsumować wyjazdy urlopowe wielu Polaków w obrębie granic naszego kraju. Wybór miejsca wypoczynku przypomina więc trochę decyzję dotyczącą zupy na wigilijny stół – barszcz z uszkami, czy grzybowa? Tradycja rzecz święta i należy ją szanować. Przewidujemy ewentualnie tylko delikatne ustępstwa i tak, jak na świątecznym stole czasem zagości zupa rybna, tak my od czasu do czasu odważymy się odwiedzić Mikołajki na Mazurach.

W czasie wakacji mamy więc tłumy turystów na plażach w Gdańsku, Międzyzdrojach, Władysławowie i kilku innych popularnych miejscowościach. Tłumy, dla których lipiec, czy sierpień oznacza niemal konieczność wyjazdu nad Morze Bałtyckie.

Z kolei podczas ferii zimowych znaczna część rodaków pakuje narty i udaje się – jakże mogłoby być inaczej – w Tatry, a dokładnie to do Zakopanego.

Na szczęście mamy w naszym pięknym kraju znacznie więcej niż tak popularny Sopot, Zakopane czy Mikołajki, które niewątpliwe są urokliwymi miejscami ale często pełnymi zwiedzających. Możemy odkrywać i poznawać inne miejsca, mniej znane, przez co mniej oblegane przez turystów, a które na swój sposób są równie urokliwe. Krótko mówiąc – wybór jest zdecydowanie większy niż w przypadku wigilijnych zup. Możemy nawet pójść o krok dalej i zachęcać do porzucenia wakacyjnych planów na popularnym Dolnym Śląsku na rzecz Mazowsza, albo zaproponować zwiedzanie Górnego Śląska, zamiast odpoczynku w nadmorskich kurortach…

Postaramy się podejść do sprawy zupełnie inaczej, spróbować na nowo odkryć te najpopularniejsze kierunki podróży i poszukać w nich czegoś do tej pory nieznanego. Gdyby tak na początek, chociażby w Tatrach, pospacerować innymi szlakami niż ten nad Morskie Oko? A może podjąć próbę odnalezienia dzikich plaż na obrzeżach popularnych nadmorskich miejscowości? Albo znaleźć na Mazurach – nawet w znanych kurortach – jakąś spokojną i oddaloną od centrum przystań do łowienia ryb? Nawet bowiem w tych wydawałoby się już całkiem odkrytych i zadeptanych rejonach mamy szansę, jeśli tylko bardzo chcemy, znaleźć coś nieznanego, co jeszcze nie zostało uwiecznione na tysiącach fotek wrzucanych codziennie na portale społecznościowe.

Planując nasz cykl materiałów o najciekawszych atrakcjach w Polsce postanowiliśmy wprowadzić system klasyfikacji i podzieliliśmy kraj na kilka, naszym zdaniem, najciekawszych regionów turystycznych. Oto co przygotowaliśmy.

Ogólny podział turystyczny kraju, którego postanowiliśmy się trzymać obejmuje takie obszary jak:

 • polskie wybrzeże – Bałtyk 
 • pojezierza – Mazury 
 • polskie góry
 • niziny i wyżyny

Jako, że powyższy podział jest bardzo ogólny, planujemy przygotować serię artykułów skupiających się na bardziej zawężonych obszarach. Planujemy zastosować podział na krainy geograficzne, czyli ten, którego uczyliśmy się w szkole na lekcjach geografii: Pomorze, Mazury, Mazowsze i tak dalej. Znajdziecie w nich informacje o znanych i mniej znanych atrakcjach w Polsce. Lista obszarów będzie się powoli powiększać. Na początek planujemy przygotować następujące zestawienia najciekawszych atrakcji, które już wkrótce, znajdziecie pod tymi linkami:

 • Dolny Śląsk
 • Wielkopolska
 • Mazowsze
 • Górny Śląsk
 • Małopolska
 • Podkarpacie

Inna możliwości podziału atrakcji w Polsce może być następująca:

 • przyrodnicze
 • historyczne
 • inne

Dodatkowo z geografii znamy podział administracyjny na województwa, Możliwa jest klasyfikacja według rodzajów atrakcji przyrodniczych, a więc morze, góry, jeziora, lasy, niziny.

Jeszcze innym sposobem będzie podział według – nazwijmy to – przeznaczenia atrakcji. Wtedy wyróżnimy w tej grupie miejsca przeznaczone dla miłośników pieszych wycieczek, rowerzystów, rodzin z dziećmi, szkolnych wycieczek, czy pasjonatów historii…

 

Jako Polacy mamy to szczęście, że chcąc wybrać się nad morze, nie musimy opuszczać granic naszego kraju. Możemy wygrzewać się na gorącym i przyjemnym piasku, skakać przez fale wzburzonego Bałtyku i zażywać jodu podczas spacerów po plaży. O ile oczywiście ta ostatnia atrakcja możliwa jest o każdej praktycznie porze roku, o tyle już dwie pierwsze dostępne są w ściśle określonym – i zazwyczaj bardzo krótkim i niepewnym – czasie. Kapryśna pogoda nie jest jednak w stanie zniechęcić nieprzebranych tłumów wczasowiczów spragnionych słońca i morskiej bryzy.

Polskie wybrzeże – Bałtyk

Mamy wszak do dyspozycji długie kilometry linii brzegowej Morza Bałtyckiego, a wzdłuż niej rozlokowane piękne i piaszczyste plaże, których zazwyczaj próżno szukać w „kamienistych” zachodnich kurortach. W związku z tym podczas każdych wakacji nasze miejscowości nadmorskie przeżywają prawdziwe oblężenie. Co roku narzekamy na zimną wodę w Bałtyku, na tłumy wielbicieli parawanów na plaży, pokrzykiwania sprzedawców „gotowanej kukurydzy”, niewyobrażalnie drogą smażoną rybkę i… po raz kolejny rezerwujemy ulubioną (choć też o wiele za drogą) kwaterę nad naszym morzem. Żadne niedogodności nie będą bowiem w stanie odebrać naszemu Bałtykowi uroku. Możemy bez końca cieszyć się jego szerokimi plażami, szumem morskich fal, pięknem wysokich klifów i romantycznymi zachodami słońca…

Do wyboru mamy różnorodne miejsca wypoczynku, od tych najbardziej znanych z nieśmiertelnym Trójmiastem na czele, przez rzadziej odwiedzane, ale też bardzo popularne, aż do małych wiosek, które – chociaż do anonimowości im daleko – są jeszcze ostoją względnej ciszy i spokoju. Nasze miejscowości nadmorskie są w stanie zaoferować nam nie tylko błogie lenistwo na plaży, czy też kąpiele w morzu, ale również całą moc innych atrakcji. Możemy na przykład podziwiać dalekie krajobrazy, jeżeli tylko zechce nam się wejść na jedną z wielu czynnych na naszym wybrzeżu latarni morskich, jak chociażby latarnia morska w Świnoujściu. Możliwość podziwiania morskich wód z innej perspektywy daje nam z kolei molo, a tego rodzaju obiektów także u nas nie brakuje. Wymienić wypada najpopularniejsze molo w Sopocie, czy równie efektowne w Międzyzdrojach. Jeżeli zaś chcielibyśmy poczuć się jak na Saharze, wystarczy – najlepiej w ciepły, słoneczny i wietrzny dzień – wybrać się na ruchome wydmy w okolicach Łeby. Ta prawdziwa pustynia, położona na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko, dostarczy nam z pewnością niezapomnianych przeżyć. Wymienione powyżej atrakcje to tylko nieliczne przykłady. Są jeszcze przecież kolejki wąskotorowe, bunkry i forty, niebanalne muzea i wystawy… Warto dodać, że większość z nich dostępna jest nie tylko w sezonie letnim.

Polskie góry – Karpaty, Sudety, Góry Świętokrzyskie

Dla przeciwników tak zwanego leżenia plackiem na plaży, tudzież kąpieli i spacerowania brzegiem morza, nasz kraj ma do zaoferowania również bardziej wymagające wycieczki, zmienne krajobrazy i… zmienną pogodę – słowem – góry. Mamy do dyspozycji zarówno łatwiejsze szlaki, chociażby w Sudetach, jak i te już zdecydowanie bardziej wymagające, dla prawdziwych górołazów, a położone w najwyższym paśmie, czyli w Tatrach. Te ostatnie, choć najtrudniejsze, cieszą się największą popularnością. Kultowe Zakopane zarówno latem jak i zimą (a w zasadzie także w dwóch pozostałych porach roku) oblężone jest przez tłumy. Zdążają tam zarówno prawdziwi, górscy zapaleńcy, jak i turyści-amatorzy, którzy góry kojarzą w zasadzie tylko z Tatrami. Mamy więc co roku tłumy zmierzające nad Morskie Oko, kolejki do wejścia na Giewont i kolejki… do kolejki na Kasprowy Wierch. Nie są one jednak w stanie zniechęcić tych, którzy obowiązkowo muszą te miejsca odhaczyć na swojej wakacyjnej mapie.

Nie wiedzą, a może raczej nie chcą wiedzieć, że mamy w Polsce wiele innych, równie urokliwych, a mniej zadeptanych górskich szlaków. Od zachodu znajdują się Sudety ze swoją królewną Śnieżką i kurortami, których popularność raczej nie przebije Zakopanego, ale które mogą turystom równie dużo zaoferować. Mamy tu także liczne uzdrowiska znane od stuleci i pomagające w leczeniu wielu schorzeń. W paśmie tym podziwiać możemy też różnorodne krajobrazy z licznymi wodospadami, potokami i urokliwie położonymi schroniskami. Odwiedzić możemy jaskinie, gdzie dane nam będzie podziwiać piękne nacieki, których uroku nie odbierze nawet fakt, że nie do końca będziemy wiedzieli, czy to stalaktyty, czy stalagmity. Najpopularniejszym i wartym odwiedzenia w tym rejonie jest cały Karkonoski Park Narodowy.

Poznaj więcej informacji na temat polskich gór

Poszukiwaczom dzikszych górskich terenów śmiało można polecić Beskidy z nieco kapryśną pogodowo Babią Górą i oczywiście Bieszczady z ich połoninami i najbardziej znanym szczytem – Tarnicą. Mamy tam mniej uczęszczane szlaki ze wspaniałymi i rozległymi widokami oraz poczucie, że jesteśmy trochę na końcu świata, daleko od cywilizacji i problemów.

Nasze góry oferują więc ogromny wybór i nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Dają możliwości odkrywania, przeżywania i wypoczywania.

 

Pojezierza – Kraina Tysiąca jezior – Mazury

Jeżeli jednak kogoś nie przekonują ani górskie wędrówki, ani kąpiele w chłodnym Bałtyku, ma do jeszcze wyboru cieplejsze jeziora, których również jest w Polsce niemało. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście Mazury, kraina niezwykle bogata przede wszystkim w jeziora, ale poza tym oferująca leśne i pagórkowate krajobrazy.

Odkryj 10 najciekawszych atrakcji na Mazurach

Chcąc wybrać się nad polskie jeziora nie musimy jednak ograniczać się wyłącznie do północno-wschodniej części kraju. Mamy bowiem w Polsce inne bardzo atrakcyjne pojezierza, jak Pojezierze Pomorskie, czy też Pojezierze Wielkopolskie, które dzielą się jeszcze na mniejsze regiony z bogactwem jezior.

Warte wspomnienia jest chociażby Pojezierze Drawskie, które zadowoli zarówno amatorów spływów kajakowych, jak i żeglowania, czy wędkowania. Walory przyrodnicze i krajobrazowe tego regionu zadecydowały o utworzeniu tutaj Drawskiego Parku Krajobrazowego. Innym wartym odwiedzin pojezierzem jest niewątpliwie Pojezierze Kaszubskie, znane również pod nazwą Szwajcaria Kaszubska. Region ten do odwiedzin zachęca swoimi czystymi jeziorami, urokliwymi dzikimi plażami, czy gęstymi lasami. Mamy tutaj dwa Parki Krajobrazowe: Trójmiejski oraz Kaszubski.

 

Atrakcje historyczne – zamki, ruiny, pałace i dwory

A kiedy już odpoczniemy na łonie natury i zatęsknimy za cywilizacją, możemy obrać w naszym kraju kierunek zwiedzania na liczne atrakcje historyczne. Nie brakuje u nas bowiem zamków i pałaców, po których – szczególnie nocami – spacerują białe damy i w których czuć ducha minionych epok.

Najbardziej znane i jednocześnie trzy największe polskie zamki to Malbork, Wawel i Książ. Każdy z nich jest z innej bajki i każdy ma w sobie to coś, czym chce przekonać do siebie turystów spragnionych tajemnic sprzed wieków. Natomiast z popularniejszych pałaców wymienić można Łańcut, Wilanów, Nieborów.

Praktycznie w każdym rejonie naszego kraju natkniemy się na mniejszy lub większy pałac, zameczek, zamek, czy nawet zamczysko. Część z nich pełni funkcje muzealne i dzięki temu możemy podziwiać (lepiej lub gorzej) zrekonstruowane pałacowe i zamkowe wnętrza wraz z ich wyposażeniem. Część jest natomiast siedzibą eleganckich hoteli, czy wykwintnych restauracji.

Niewątpliwie jednak, zarówno te pierwsze jak i drugie, mogą stanowić wspaniały cel wakacyjnego wyjazdu, czy też krótkiego wypadu na weekend. Mogą również pomóc w zrozumieniu różnic w charakterze tych budowli. Nie chodzi tylko o to, że zamek w przeciwieństwie do pałacu ma wysoką wieżę,  w której w dawnych czasach zły smok więził księżniczkę…

Zamki i pałace nie wyczerpują jednak atrakcji związanych z historią w naszej ojczyźnie. Mamy wszakże całą masę zabytków sakralnych, które zazwyczaj swoimi początkami sięgają czasów bardzo zamierzchłych. Nie musimy w tym przypadku zwiedzać wyłącznie znanych świątyń, jak na przykład Bazylika Mariacka w Krakowie, Jasna Góra w Częstochowie, czy Katedra w Gnieźnie. Niejeden mały wiejski kościółek jest nam w stanie dostarczyć wielu przeżyć i przekazać wiele ciekawszych opowieści z minionych wieków, niż wszystkie nasze panie na lekcjach historii w czasie całej naszej edukacji.

 

I WIELE INNYCH

Do ostatniej grupy polskich atrakcji turystycznych możemy zaliczyć w zasadzie wszystko to, czego nie sposób zakwalifikować do wymienionych powyżej. Sytuacja ma się więc podobnie jak w przypadku naszych prywatnych teczek, czy segregatorów z dokumentami, gdzie w teczce opatrzonej nagłówkiem „różne” tudzież „inne” znajdziemy wszystko, co trudno nam było sklasyfikować. Możemy w związku z tym wrzucić do tego worka z rozmaitościami między innymi ogrody zoologiczne, centra nauki, parki rozrywki, czy też aquaparki. Oferta tego rodzaju miejsc jest niezwykle różnorodna i zadowoli zarówno małych jak i dużych turystów spragnionych emocji i adrenaliny.

Polska pełna jest atrakcji zarówno tych przyrodniczych, jak i historycznych oraz takich, które pozwalają na zabawę. Część miejsc jest znana i oblegana, a inne choć równie warte odwiedzenia, są często omijane przez większość turystów. Warto oczywiście być w miejscach popularnych i to nie tylko dlatego, aby móc je odhaczyć, ale także by samemu przekonać się o ich wartości. Warto jednak również zejść z utartych szlaków i zobaczyć, że poza nimi nasz kraj ma równie wiele do zaproponowania. Takiej oferty nie sposób porównać do trzech wigilijnych zup. Mamy bowiem w Polsce znacznie więcej barw, ich odcieni i podróżniczych smaków, które zaspokoją gusta nawet najbardziej wymagających turystów.

 

Oceń artykuł
Sending
User Review
3.67 (3 votes)