Kiedy 20 lat temu Satoshi Tajrir stworzył grę Pokémon nikt nie przypuszczał, że w 2016 roku nadal będzia ona prawdziwym fenomenem.. Wszystko za sprawą Pokémon Go – gry, która dzięki rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality, AR) daje możliwość “łapania” pokémonów w realnych miejscach.

Pokémon Go a poznawanie okolicy

Sposób działania gry Pokémon Go oparty został na innej grze – Ingress. W tym tytule gracze także korzystają z rzeczywistości rozszerzonej, a całość oparta jest na Google Maps, na które naniesione są portale i obiekty. To właśnie graczom Ingress zawdzięczamy umiejscowienie wszystkich PokéStop oraz PokéGym, które znalazły się w miejscach portali. Z kolei portale z założenia miały znajdować się przy interesujących obiektach, takich jak zabytki, parki, ważne budynki użyteczności publicznej, miejsca kultu religijnego albo ogólnodostępne dzieła sztuki (np. graffiti), zgłoszenie portalu wiązało się z wykonania geotagowania, zrobieniem zdjęcia i opisaniem obiektu.

Pokémon Go staje się więc doskonałym narzędziem do bliższego poznania swojej okolicy! Przy każdym PokéStop oraz PokéGym znajduje się nazwa obiektu, przy którym się znajduje, co pozwala dowiedzieć się więcej na temat różnych miejsc. Co więcej, każdy z tych obiektów jest doskonale widoczny dla gracza na mapie okolicy, więc łapanie pokémonów połączone może zostać z poznawaniem nieznanych nam dotychczas, ciekawych obiektów w okolicy, które czasami są naprawdę zaskakujące.

Rzadkie pokémony w Polsce

W Pokémon Go można trafić na mniej lub bardziej popularne “kieszonkowe potwory”. Im trudniejszy do znalezienia dany pokémon, tym większe emocje. Gdzie szukać rzadkich okazów w Polsce? Jest to o tyle trudne, że nie ma żadnych oficjalnych map, ani nawet podpowiedzi co do kierunku, w którym należy się udać. Wszystkie informacje dotyczące lokalizacji pochodzą od innych użytkowników.

Jakie pokémony są w Warszawie? Stolica jest dużym miastem, a im większe miasto, tym więcej w nim stworków. Wyjątkowo obfite w rzadkie okazy jest Pole Mokotowskie, w okolicach ronda Jazdy Polskiej znaleźć można Cubone. Po drugiej stronie Pola Mokotowskiego, przy jeziorku, upolować można Dratini, Magnemite, Electabuzz oraz Hitmonch (dwa ostatnie często pojawiają się wzdłuż ulicy Łopuszyńskiej w dzielnicy Włochy). W tamtych okolicach często znajdowane są także Goldeen oraz Exeggcute.

To nie jedyny park w Warszawie, gdzie występują rzadkie pokémony. Znaleźć je można także w parku Stefana Żeromskiego, tam niezwykle często pojawia się Rhyhorn. Na wschód od parku, wzdłuż ulicy Fortecznej, Hauke-Bosaka i Czarneckiego złapać można Onix, Squirtle, Exeggcute, Dratini, Kabuto, Vileplume, Arbok. Prawdziwą gratką jest pojawiający się tam Mr. Mime, pokémon, który w grze Pokémon Go możliwy do złapania jest jedynie na terenie Europy.

Poszukując rzadkich okazów, warto udać się w okolice biur The Park Warsaw na ul. Krakowiaków, pomiędzy biurami różnych firm krążą Voltorb oraz Magnemite.

W poszukiwaniu rzadkich okazów warto przejść się po Łazienkach Królewskich (Aerodactyl oraz Golduck), pójść pod Kolumnę Zygmunta (Weezing), a także zwiedzić okolice Uniwersytetu Warszawskiego (Magmar) , Biblioteki Uniwersyteckiej (Mr.Mime) oraz Pałacu Prezydenckiego (Scyther).

Jakie pokémony można znaleźć we Wrocławiu? Park Południowy jest miejscem, gdzie podczas kilkuminutowego spaceru można natrafić na kilka Dratini. Onix często pojawia się obok dworca autobusowego (przy okazji zwiedzić można odrestaurowany niedawno dworzec kolejowy). Wydaje się, że rzadkie pokémony upodobały sobie okolice szkół – Snorlax bez problemu zostanie znaleziony przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych, a przy Wyższej Szkole Bankowej często złapać można Dratini, Pinsir. Spacerując wzdłuż najdłuższej wrocławskiej ulicy, czyli Grabiszyńskiej, można nie tylko podziwiać architekturę miasta, ale też natrafić na Electabuzz i wiele innych.

Rzadkie pokémony w Krakowie? Także w Grodzie Kraka je znajdziemy. Warto udać się w okolice Barbakanu, gdzie oprócz odrobiny historii można przy okazji poznać takie pokémony jak Machop i Jynx. Miłośnicy dawnej architektury powinni udać się na ul. św. Marka, gdzie oprócz zabytkowych kamienic, można znaleźć Grimer. W krakowskim ogrodzie botanicznym często pojawia się rzadki Tangle, a Ponyta pojawia się w okolicach Politechniki Krakowskiej, która lokuje się na szczycie uczelni technicznych w Polsce.

Będąc w Gdańsku, również można zapolować. Na początek warto udać się nad Motławę, a konkretnie na jej zachodni brzeg, na wysokości Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, tam często pojawiają się Blastoise, Gyarados i wiele innych wodnych pokémonów. Po emocjonującym łapaniu będzie można wsiąść w tramwaj wodny, który ma przystanek w tamtych okolicach i udać się na rejs. Renesansowa Brama Wyżynna została wybrana jako lokalizacja dla Kadabra, Charizard, Jynx i Mr. Mime.

Będąc na Śląsku warto udać się do Katowic – taka wizyta na pewno pozwoli zauważyć, że Śląsk to nie tylko kopalnie, a także bardzo ciekawe atrakcje, a zwiedzanie można połączyć z łapanie pokémonów. W okolicach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia występują Jynx i Mr, Mime, w parku Powstańców Śląskich szczęśliwcy natrafią na Growlithe, za to po Parku Śląskim krążą Scyther i Dragonite. Warto udać się także w okolice Galerii Katowice i Silesia City Center.

Będąc w Poznaniu, podziwiać można nie tylko poznańskie koziołki, ale też Snorlax, Onix, Drowzee i wiele innych, które uda się nam złapać w okolicach Jeziora Maltańskiego.  Obok dworca autobusowego przy Rondzie Rataje także  można znaleźć kilka unikatowych okazów.

Poszukując pokémonów nie zapominajmy rozglądać się po okolicy – telefon sam nas poinformuje wibracjami, kiedy w zasięgu znajdzie się stwór do złapania. W międzyczasie można poznawać nowe miejsca. To doskonały pomysł na połączenie zwiedzania, aktywności fizycznej i gry.

Udało Wam się już złapać jakieś rzadkie okazy podczas zwiedzania?

 

Oceń artykuł
Sending
User Review
4 (35 votes)