Polskie piramidy

Historia polskich ziem wcale nie zZdjęcie2356aczęła się wraz z przybyciem na nie Słowian. Świadczą o tym między innymi potężne grobowce, które znajdziecie na południowych Kujawach.

Liczą od 4 do 5 tysięcy lat. Są nazywane polskimi piramidami i trudno się z tym nie zgodzić. Od tych egipskich są wprawdzie dużo niższe, ale nie ustępują im pod względem długości – najdłuższe grobowce mają ponad 100 metrów. I, co najważniejsze, są też od nich starsze, bo zostały wzniesione około 1000 lat wcześniej. Są więc starsze także od najsłynniejszej megalitycznej budowli, czyli Stonehenge.

Kto je stworzył? Tego dokładnie nie wiemy. Na pewno nie byli to Słowianie, bo ci na Kujawy przybili prawdopodobnie trzy i pół tysiąca lat później. Jedynych informacji o ich budowniczych dostarczają nam wykopaliska. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że ludność zamieszkująca Kujawy w epoce neolitu powszechnie posługiwała się naczyniami o charakterystycznym kształcie – stąd archeolodzy określają ją mianem kultury pucharów lejkowatych. Nie naczynia są jednak tu najciekawsze.

200 ton głazów

Zdjęcie2307

Kujawskie grobowce mają formę kopców o kształcie zbliżonym do wydłużonego trapezu. Tak wydłużonego, że bardziej przypominają wijącego się węża. Posiadają też kamienną obstawę, a masa całego grobowca czasem wynosi aż 800 ton, z czego jedną czwartą stanowią ogromne głazy. Jak ludność dysponująca tylko kamiennymi narzędziami zdołała przetransportować je w jedno miejsce i wznieść tak monumentalne budowle? To kolejna niewiadoma.

We wnętrzu każdego z kopców spoczywają zwykle pojedyncze szkielety, tylko czasem archeolodzy trafiali na pochówki dwóch czy trzech osób. Czym spoczywający w nich ludzie zasłużyli sobie na tak okazałe grobowce? Trudno powiedzieć, ale najpewniej byli to wodzowie zamieszkujących te ziemie plemion lub wyróżniający się odwagą wojownicy. Świadczą o tym krzemienne groty strzał i topory wojenne, które złożono z nimi w grobach.

Konopie i kanibalizm

Nie były to zresztą jedyne przedmioty, jakie nasi kujawscy praprzodkowie zabrali w ostatnią drogę. W grobach znaleziono także gliniane naczynia i łyżki, a poza tym… nasiona konopi. Być może używali jej nie tylko w celach kultowych i użytkowych, ale też medycznych. Czaszki znalezione wewnątrz kopców mają bowiem ślady po trepanacji czaszki. Niektórzy badacze twierdzą, że prehistoryczni medycy wykorzystywali dym tej rośliny, by znieczulić pacjentów podczas bolesnych zabiegów. Musieli jednak wiedzieć co robią, bo pochowani w grobowcach przeżyli wykonywaną w prymitywnych warunkach operację.

To jednak nie koniec sensacyjnych znalezisk w kujawskich grobowcach. Podczas prac archeologicznych w latach 30 XX wieku badacze natrafili w nich także na szczątki ludzi, którzy zostali… zjedzeni podczas rytualnej uczty, zapewne towarzyszącej obrzędom pogrzebowym.

Jak dojechać?

Choć znany etnograf Oskar Kolberg podawał, że jeszcze w XIX wieku na Kujawach kopców było dość sporo, do dzisiejszych czasów przetrwało ich zaledwie kilkanaście. CZdjęcie2311zęść z nich została rozebrana podczas poszukiwań materiałów budowlanych.

Pozostał jeden grobowiec w miejscowości Gaj oraz po kilka w miejscowościach Wietrzychowice i Sarnowo – tam stworzono parki kulturowe, a cenne megality objęto ochroną. Znajdują się one w pobliżu niewielkich, kujawskich miasteczek – Lubrańca i Izbicy – a drogę do nich wskazują łatwo widoczne z głównej drogi tablice.

 

 

Sending
User Review
0 (0 votes)