Najpiękniejsze jeziora w Polsce

Spoglądając na widoki znad wielu pięknych polskich jezior, można się naprawdę zachwycić. Ba, często wręcz chciałoby się powtórzyć za Stanisławem Jachowiczem – cudze chwalicie, swego nie znacie. Co prawda, to prawda! Wie o tym każdy, kto choć raz odwiedził Mazury czy przyjrzał się z bliska Morskiemu Oku. Kto jednak jeszcze nie oglądał tych cudów polskiego krajobrazu, zupełnie nie wie, co traci. Zaraz się jednak dowie!

Jezioro Mamry

Nie może zabraknąć również jednego z największych polskich jezior! Mamrom, ogromnemu kompleksowi sześciu jezior z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, z pewnością również nie można odmówić uroku… Cóż, woda jest tu tak czysta, że przyznano jej pierwszą klasę czystości, zalesione brzegi, zagospodarowane w niewielkim stopniu, tworzą przyjemne dla oka krajobrazy, a liczne wyspy na jeziorze tylko potęgują ten niesamowity efekt.

Śniardwy

Co prawda to największe polskie jezioro nie jest tak malownicze jak Morskie Oko czy Jezioro Jegocin, lecz każdy, kto widział Śniardwy o świcie, z pewnością zrozumie, dlaczego znalazły się w tym zestawieniu. Bladym świtem, gdy mgła jeszcze leciutko unosi się nad wodą spowijając porośnięty gęsto trzciną brzeg, jezioro wygląda jak bajeczne bezkresne morze…

Jezioro Czyste

Patrząc na Jezioro Czyste jedynie na zdjęciach, aż trudno uwierzyć, że ten wspaniały zbiornik wodny o niespotykanie czystej i przezroczystej wodzie znajduje się w Polsce… A jednak! Jezioro Czyste, zwane także Jeziorem Jasnym, jest usytuowane na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i – czemu trudno się dziwić – jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w tym rejonie.

Jezioro Czyste (Jezioro Jasne) 0 najpiękniejsze jeziora w Polsce

Jezioro Czyste (Jezioro Jasne) 0 najpiękniejsze jeziora w Polsce

Szymic1 at Polish Wikipedia

[CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

Jezioro Jegocin

Zwane również Jegocinem Dużym, Jezioro Jegocin jest położone w Mazurskim Parku Krajobrazowym, i jest uznawane za najpiękniejsze mazurskie jezioro. Z pewnością fakt ten można tłumaczyć niezwykłą magią tego miejsca – jezioro otoczone jest lasami, na stromych, wysokich brzegach ani śladu zabudowań czy nawet pól namiotowych, a woda jest tak czysta, że Jegocin Duży uznaje się za najczystsze jezioro w Polsce!

Jezioro Leleskie

Ten podłużny akwen, niemal przedzielony półwyspem, otacza zatrzęsienie dzikich plaż i pomostów, a jak okiem sięgnąć, dookoła znajdują się prawie same lasy, łąki i pola. Woda w jeziorze jest tak przejrzysta, że uznano je drugim najczystszym zbiornikiem wodnym w kraju. Czy trzeba cokolwiek więcej tłumaczyć, by wyjaśnić czar Jeziora Leleskiego?

Jezioro Szurpiły

Otoczone licznymi wzniesieniami, położone na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego Jezioro Szurpiły stanowi nie lada atrakcję wizualną dla turystów oraz miłośników wędkarstwa. Znajduje się tuż przy Górze Zamkowej i otoczone jest strefą ciszy, co oznacza, że nie można nań używać łodzi z silnikami spalinowymi. Niemalże na samym środku znajduje się porośnięta drzewami wyspa Pustelnia, a w lecie dookoła jeziora można podziwiać barwne torfowe łąki. Cały wspaniały teren można podziwiać z punktu widokowego na Cisowej Górze umiejscowionej na północ od Jeziora Szurpiły.

Drawsko

Jak nietrudno się domyśleć, Drawsko usytuowane jest na Pojezierzu Drawskim. Jest ono jedną z atrakcji Drawskiego Parku Krajobrazowego. Długa na 76 km pięknie rozbudowana linia brzegowa, na niektórych odcinkach mająca charakter klifów, a także liczne zatoki, wyspy, półwyspy i cyple sprawiają, że nad jeziorem chciałoby się zostać jak najdłużej. Turystycznego smaczku nadaje położona w północnej części Drawska wyspa Bielawa ze stworzonym wprost na letnie spacery Parkiem Przyrodniczym.

Jezioro Drawsko - najpiękniejsze jeziora w Polsce

Jezioro Drawsko – najpiękniejsze jeziora w Polsce

By Kapitel (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons

Jezioro Komorze

Ten godny konkurent Drawska według wielu osób i miłośników Pojezierza Drawskiego jest najpiękniejszym jeziorem w regionie. Jezioro Komorze ma podłużny kształt i jest otoczone trzema uroczymi sielskimi wioskami, a na jego powierzchni znajduje się kilka wysp, z których najbardziej malowniczą jest Wydrza Wyspa. Urozmaicona linia brzegowa, bajeczne zatoczki i odcięte od świata półwyspy sprawiają, że to miejsce ma tak niewiarygodny urok, że rokrocznie przyciąga wielu spragnionych estetycznych wrażeń turystów.

Jezioro Stromek

Ten niewielki i niezbyt głęboki akwen położony w powiecie olsztyńskim jest naprawdę pięknym miejscem na letni wypoczynek. Otoczone lasami Jezioro Stromek ma dość regularną linię brzegową, co sprawia, że w jego pobliżu człowiek czuje się, jakby był na wakacjach od życia.

Naszą listę – najpiękniejsze i najciekawsze jeziora w Polsce zamyka Morskie Oko.

Morskie oko

Morskie Oko słynie już ze swego uroku na cały świat. Dziennikarze z The Wall Street Journal uznali je za jedno z pięciu najpiękniejszych jezior na całym świecie, a polscy twórcy od lat inspirowali się nim w swojej twórczości. Cóż, trudno się dziwić… To największe tatrzańskie jezioro jest na pewno jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych w Polsce. Usytuowane pośród gór, u stóp Mięguszowieckich Szczytów, jak magnes przyciąga turystów swą cudownie zieloną barwą i niezwykłą przejrzystością wody.

Jezioro Morskie Oko - na najładniejsze polskie jeziora

Jezioro Morskie Oko – na najładniejsze polskie jeziora

By Tamerlan (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

A jakie są Wasze typy na najładniejsze jeziora w Polsce?

Spodobał Ci się nasz wpis o jeziorach? Podaj dalej!

Sending
User Review
4.11 (9 votes)