Poznań to stolica województwa wielkopolskiego, położona nad Wartą na Pojezierzu Poznańskim. Poznań jest piątym co do liczby ludności polskim miastem. Jednym z jego symboli są Koziołki poznańskie, które znajdują się na wieży ratusza i bodą się każdego dnia w samo południe. Poznań należy do najstarszych miast w naszym kraju. Założony został w X wieku, a prawa miejskie otrzymał w wieku XIII. Historycy nie mają wątpliwości, że nazwa miasta pochodzi od imienia Poznan. Trudni jednak określić kim był założyciel grodu o tym imieniu. Nie widnieje on bowiem w żadnych źródłach historycznych.

Poznań to miasto, które przyciąga studentów i turystów. Zachwyca urokliwą architekturą i świetnie zachowanymi zabytkami. Przez miasto przebiegają tematyczne szlaki turystyczne, z których chętnie korzystają odwiedzający. Są to: Szlak Piastowski, Trakt Królewsko – Cesarski, Trasa Kórnicka, Wielkopolska Droga św. Jakuba i Szlak Romański. W ich obrębie mieszczą się najważniejsze dla miasta obiekty z różnych okresów historycznych. Będąc w Poznaniu nie można ominąć tamtejszego Starego Miasta, którego najważniejszym deptakiem jest ulica Półwiejska. Słynne poznańskie Koziołki można podziwiać na Starym Rynku, na którym mieści się ratusz. W tamte okolice najlepiej wybrać się przed południem. O godzinie 12.00 koziołki zaczynają się poruszać, a z wieży ratusza można usłyszeć hejnał miasta, który jest odgrywany wówczas na trąbce. Z wizyty w Poznaniu będą zadowoleni wszyscy esteci i wielbiciele zabytkowej architektury. Fara Poznańska przy ul. Gołębiej, Stary Browar przy ul. Półwiejskiej czy Zamek Cesarski przy ul. św. Marcina to punkty obowiązkowe wizyty w mieście. Poznań czaruje nie tylko za dnia, ale i po zmroku. Wówczas pięknie oświetlony jest tamtejszy Rynek, a widok na Ostrów Tumski z perspektywy Mostu Rocha zachwyca. Ci, którzy chcą odpocząć w nieco inny sposób lub już zmęczyli się spacerami i podziwianiem licznych poznańskich zabytków mają do swojej dyspozycji park wodny, kilka kąpielisk, Zoo czy Palmiarnię Poznańską. Spragnieni wrażeń mogą także podziwiać Poznań z góry. Lotnisko Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy oferuje bowiem samolotowe loty widokowe nad miastem.

Poznań to miasto jarmarków. W marcu można wpaść tam na Kaziu, w czerwcu na Jarmark Świętojański, we wrześniu na Jarmark Franciszkański oraz Święto Chleba, a w listopadzie na Dni Świętego Marcina. Na terenie miasta funkcjonują liczne muzea, kina czy teatry. Budynek tamtejszej opery w neoklasycystycznym stylu zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale i w środku podczas oper, operetek czy baletów. W poznańskiej Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego mieści się jedna z największych kolekcji obrazów w kraju. Koneserzy sztuki powinni odwiedzić również tamtejszy Teatr Nowy.

Sending
User Review
0 (0 votes)