Project Description

Kraków na weekend

Kraków co roku jak magnes przyciąga miliony turystów. Nic dziwnego, jest w nim tyle zabytków, muzeów i innych ciekawych miejsc, że można by nimi obdzielić wiele województw. Tylko na terenie samego Starego Miasta znajdziemy ponad 300 zabytkowych kamienic oraz 60 pałaców i kościołów. A wszystko tu jest „Naj…”. W trakcie trzech dni nie da się zobaczyć wszystkiego, ale można zapoznać się z najważniejszymi miejscami.

Barbakan. Jeden z najlepiej zachowanych zabytków tego typu w Europie [zwiedzanie: tylko od kwietnia do października, poniedziałek-niedziela 10.30-18, bilety: 6-8 zł]

Brama Floriańska. Punkt obowiązkowy każdego programu. Pozostałość dawnych murów miejskich, początek Drogi Królewskiej.

ul. Floriańska Jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych ulic w Polsce, fragment Drogi Królewskiej.

Rynek Główny (3 godziny) – największy rynek w Europie, miejsce, w którym toczy się życie kulturalne całego Krakowa. To tutaj znajdują się: Kościół Mariacki [zwiedzanie: poniedziałek-sobota 9.00-17.30, niedziela 11-12, 13-17.30, bilety: 5-10 zł], Sukiennice, Kościół św. Wojciecha [w sezonie letnim możliwe jest zwiedzanie wystawy poświęconej historii Rynku oraz historii kościoła św. Wojciecha w podziemiach świątyni, poniedziałek-sobota 10.00-16.00, bilety 1-2 zł] i Pomnik Adama Mickiewicza – miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć.

ul. Grodzka Jedna z najstarszych ulic Krakowa, przedłużenie ulicy Floriańskiej (po drugiej stronie Rynku).

Kościół Franciszkanów. Zachwyca niezwykłymi witrażami i polichromią autorstwa Stanisława Wyspiańskiego [zwiedzanie: poniedziałek-sobota 10-16, niedziela i święta – 13.15-16, bilety: 3 zł]. Obok kościoła znajduje się Klasztor Franciszkanów ze słynnym „oknem papieskim”.

Collegium Maius. To najstarszy budynek Akademii Krakowskiej (Uniwersytetu Jagiellońskiego), mieszczący się przy ul. Jagiellońskiej. To tutaj studiował m.in. Mikołaj Kopernik [zwiedzanie muzeum: w zależności od pory roku i dnia – poniedziałek-sobota 10-14.20/15.20 lub 10 -17.00, bilety: 6-12 zł] – muzeum nieczynne

Wzgórze Wawelskie

  • (3-5 godzin) – serce i największy skarb Krakowa, jeden z najpiękniejszych i najważniejszych zabytków w Polsce. Najlepiej zwiedzać je z przewodnikiem.

Zamek Królewski*

jeden z najcenniejszych obiektów Krakowa, najstarsza siedziba królów i władców Polski. Do dyspozycji zwiedzających są:

  • Komnaty Królewskie [zwiedzanie: wtorek-niedziela, godz. 10-15, 10-16 (w zależności od pory roku), bilety: 11-18/9-16 zł].
  • Prywatne Apartamenty Królewskie [zwiedzanie: wtorek-niedziela, godz. 10-15, 10-16 (w zależności od pory roku), bilety: 19-25/16-21 zł].
  • Skarbiec Koronny i Zbrojownia [zwiedzanie: poniedziałek 9.30-12, wtorek-niedziela, godz. 10-15, 10-16 (w zależności od pory roku ), bilety: 11-18/9-16 zł].
    Wystawy: Sztuka Wschodu [zwiedzanie: godziny otwarcia i wejścia zależne od pory roku, bilety: 5-8/4-7zł, Wawel Zaginiony [zwiedzanie: poniedziałek 9.30-12, wtorek-niedziela, godz. 10-15, 10-16 (w zależności od pory roku ), bilety: 7-10/5-8 zł].

Katedra na Wawelu. Najważniejszy kościół nie tylko w Krakowie, ale również w kraju. Miejsce koronacji królów Polski oraz pochowku władców i najważniejszych osób w państwie. Do dyspozycji zwiedzających są: Wnętrza Katedry, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunta. [zwiedzanie: poniedziałek-sobota 9-17/9-16, niedziela 12.30-16/12.30-15, bilety: 7-12 zł].

ul. Kanonicza Uznana za najbardziej urokliwą ulicę w Krakowie. W XV wieku mieszkał przy niej Jan Długosz.

Kościół św. Andrzeja (ul. Grodzka). Jeden z najwspanialszych zabytków romańskich w Polsce.

Kościół św. Piotra i Pawła (ul. Grodzka). Uznany za jeden z najpiękniejszych wczesnobarokowych kościołów w Europie, wzorowany na kościele Il Gesù w Rzymie

*Przed zwiedzaniem warto zasięgnąć dokładnych informacji. Obowiązują zmienne godziny zwiedzania i ceny biletów, w zależności od sezonu:
• sezon letni trwa od 1 kwietnia do 31 października
• sezon zimowy trwa od 2 listopada do 31 marca

Możliwe jest bezpłatne zwiedzanie niektórych wystaw Zamku w wyznaczonych terminach.
Godziny i ceny wstępów znajdziesz tutaj.
Zwiedzanie bezpłatne i promocje znajdziesz tutaj.

Kazimierz. Ważny ośrodek kultury żydowskiej nie tylko w Polsce, ale również i na świecie, miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dawniej kojarzony z ruinami, dzisiaj tętni życiem o każdej porze dnia i nocy, miejsce wielu wydarzeń kulturalnych.

Synagoga i cmentarz Remuh. Niezwykły punkt programu, który warto zobaczyć i choć odrobinę zapoznać się z kultura żydowską. Na cmentarzu zachowały się przepiękne nagrobki [zwiedzanie: poniedziałek-piątek, niedziela 9-17/9-16, bilety: 5-10 zł].

Stara Synagoga. Najstarsza synagoga w Polsce, siedziba Muzeum Historycznego Miasta Krakowa [zwiedzanie: godziny otwarcia zależne od pory roku i dnia: poniedziałek 10-14, wtorek-czwartek, sobota,-niedziela 9-16/9-17, piątek 10-17/9-17, bilety: 9-7 zł].

Kościół Bożego Ciała. Jeden z najokazalszych zabytków Krakowa [zwiedzanie: 9-17, wstęp bezpłatny].

Plac Wolnica. Centrum Kazimierza, przy nim znajdują się liczne sklepy, galerie, restauracje. To tutaj odbywa się wiele imprez kulturalnych.
Kościół Paulinów na Skałce – jeden z najważniejszych kościołów w Krakowie, miejsce historyczne, bardzo ważne dla Polski [zwiedzanie: 9-17, bilety: 2-2,50zł].

Sorry, no listings were found.

 

 

Sending
User Review
0 (0 votes)