Project Description

Łódź na weekend

Opisywana przez Władysława Reymonta Ziemia Obiecana, miasto o wielu obliczach, tygiel rozmaitości, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dziwi i zachwyca.  Zbudowana na przemyśle włókienniczym, dzisiaj łapie drugi oddech.  XIX-wieczne kamienice i wille w połączeniu z nowoczesnością robią wrażenie. Sprawdźcie sami.

Dzień PIERWSZY:

 • Kościół Wniebowzięcia NMP – położony przy Placu Kościelnym w najstarszej części Łodzi jest pierwszą parafią w mieście. Piękna neogotycka budowla zachwyca swoimi wnętrzami.
 • Rynek Staromiejski – miejsce, które w XIX wieku tętniło życiem, serce ówczesnej Łodzi.  To tutaj  znajdowało się targowisko warzyw, śledzi (stąd nazwa przylegającego do niego Parku Śledzia).  W okresie okupacji niemieckiej Stary Rynek znajdował się na terenie getta.
 • Pomnik Dekalogu w Parku Staromiejskim (Park Śledzia) – pomnik powstały na pamiątkę koegzystencji Polaków i Żydów. Stary Rynek był dzielnicą zamieszkiwaną głównie Żydów, a w parku stała jedna z najpiękniejszych w mieście synagog, zniszczona przez Niemców w 1939 r.
 • Pałac I.K. Poznańskiego (Muzeum Miasta Łodzi) – jeden z najpiękniejszych pałaców Łodzi, największa rezydencja fabrykancka w Polsce. Połączenie stylu – secesyjnego, barokowego oraz przepiękne wnętrza wprawiają w zachwyt. Pałac jest obecnie siedziba Muzeum Miasta Łodzi [zwiedzanie: wszystkie dni z wyjątkiem piątków 10-14/10-16, weekendy 11-18, bilety: 5/9 zł, niedziela wstęp bezpłatny]. Na tyłach pałacu znajduje się przepiękna Willa Herbsta.
 • Fabryka I.K. Poznańskiego (Hotel Andel’s) – największa fabryka w Łodzi (jej rozmiar budzi robi wrażenie) z przepiękną bramą wjazdową. Obecnie siedziba hotelu. Po drugiej stronie ulicy znajduje się zespół domów robotniczych.
 • Kościół św. Józefa w Łodzi – najstarszy kościół w mieście, dawniej mieścił się przy Placu Kościelnym.
 • Manufaktura – jedno z największych, najsłynniejszych i zarazem najpiękniejszych  centrów handlowych w Polsce, powstało w miejscu dawnego kompleksu fabrycznego.
 • Muzeum Sztuki (ms2) – unikatowe zbiory sztuki współczesnej przedstawiane w nowoczesny sposób [zwiedzanie: wtorek 10-18, środa-niedziela 11-19, bilety: 6/12 zł].

Dzień DRUGI:

 • Plac Wolności – dawniej Rynek Nowomiejski stanowił serce Nowego Miasta.  Najbardziej charakterystyczny jest jego unikatowy na skalę Europy ośmioboczny kształt.  Odchodzące od niego ulice wyznaczają kierunki świata (stąd nazwy pobliskich ulic: północna, wschodnia i zachodnia). W centralnym miejscu placu znajduje się Pomnik Tadeusza Kościuszki, a przy Placu Kościół św. Ducha oraz Ratusz- najcenniejszy zabytek klasycystyczny Łodzi.
 • Ulica Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi i jedna z najbardziej znanych w Polsce. Ma ponad 4 km długości  i jest osią, wokół której rozbudowywano miasto. Obecnie miejsce to tętni życiem, przy niej znajduje się ponad 100 pubów i restauracji. Warta odwiedzenia szczególnie latem. Spacerując ulica Piotrkowską, warto zwrócić na jej przepiękną zabudowę. Po ulicy można przejechać się rikszą [cena: około 5 zł/za osobę]. Warto również odwiedzić Off Piotrkowska – centrum kulturalne Łodzi – uznane za „Cud Polski” w rankingu National Geographic. 
 • Pałac Maurycego Poznańskiego – przy ulicy Więckowskiego 36, piękna eklektyczna rezydencja, obecnie siedziba Muzeum Sztuki (ms1) – jedynego w Polsce muzeum posiadające tak bogate zbiory światowej sztuki XX i XXI wieku. [zwiedzanie muzeum: wtorek: 10-18, środa – niedziela: 11-19 bilety: 5/10 zł].
 • Willa Kindermanna  przy ulicy Wólczańskiej 31 , najpiękniejsza willa secesyjna w Polsce.
 • Muzeum Kinematografii – jedyne takie muzeum w Polsce, gromadzi zbiory związane z polską kinematografią, znajduje się w pięknym XIX-wiecznym pałacu Karola Scheiblera w obrębie Parku Źródliska (najstarszego parku w mieście) i stanowi część kompleksu Pałacowo-fabrycznego Księży Młyn [zwiedzanie:  wtorek 10-17,  środa, piątek 9-16, weekend 11-19, bilety:  7/10 zł].
 • Szkoła Filmowa – niedaleko muzeum znajduje się słynna łódzka „filmówka”. To tutaj uczęszczali: Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi czy Krzysztof Kieślowski.
 • Planetarium  EC1 – jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce, znajduje się w najstarszej łódzkiej elektrowni EC 1 zamkniętej w 2001 i w ostatnim czasie modernizowanej. W niedługim w czasie w EC1 planowane jest otwarcie kilku innych obiektów w tym m.in. Centrum Nauki i Techniki [zwiedzanie planetarium: bilety 12/17 zł]*

*Rezerwacja biletów na: http://www.planetariumec1.pl/

 • Cerkiew p. w. Św. Aleksandra Newskiego – najstarsza i najładniejsza łódzka świątynia prawosławna. Znajduje się przy dworcu Fabrycznym [zwiedzanie: poniedziałek- piątek 8:00-10:00, 13:00-16:00, sobota 12:00-14:00, bilety: brak informacji].

* Zwiedzanie możliwe po uprzednim zgłoszeniu – tel. 42 633 41 69

Dzień TRZECI:

 • Archikatedra pw. Św. Stanisława Kostki – piękna neogotycka świątynia jest największą budowlą sakralną w mieście.
 • Kościół Ewangelicko – Augsburski św. Mateusza – główna świątynia łódzkich luteran wzniesiona na początku XX wieku. Ze względu na swoje akustyczne warunki, jest miejscem wielu koncertów. [zwiedzanie możliwe po uprzednim zgłoszeniu w kancelarii parafialnej].
 • Centralne Muzeum Włókiennictwa –  znajduje się w Białej Fabryce L. Geyera – jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej [zwiedzanie: wtorek, środa, piątek 9-17, czwartek, sobota, niedziela 11-16, bilety 6/10 zł].
 • Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej –  znajdują się tu obiekty typowe dla zabudowy Łodzi z przełomu XIX/XX w. i początków XX w.
 • Księży Młyn – największy na terenie Łodzi zabytkowy kompleks urbanistyczny, w skład którego wchodzą obiekty przemysłowe i rezydencjonalne. Jest to perełka architektury przemysłowej i unikat na skalę światową. Pozostałość po wielkim imperium Scheiblera, które stało się początkiem rozwoju XIX-wiecznej Łodzi. Istne miasto w mieście, w którym poza wielką fabryką i domami dla robotników, znajdowała się remiza strażacka, szpital fabryczny i szkoła.

Noclegi:
1. Cynamon Hostel – ul. Sienkiewicza 40, cena za pobyt: pokój 2-osobowy – 60-65 zł http://cynamonhostel.pl/

2. Music Hostel – ul. Piotrkowska 60, cena za pobyt: pokój 2-osobowy – 54-59 zł, http://www.music-hostel.pl/index.html

3. Green Hostel – ul. Zachodnia 50, cena za pobyt: pokój 2-osobowy – 80-90 zł.

Transport:
Komunikacja miejska:
bilet 20 minutowy – 1,30 zł/2,60 zł
bilet 40 minutowy –  1,70 zł/3,40 zł
bilet 24-godzinny – 6,00 zł/12,00 zł
bilet rodzinny 3 dniowy – 25,30 zł

Sending
User Review
0 (0 votes)