Project Description

Warszawa na weekend

Warszawa – stolica Polski i jedno z najbardziej kontrowersyjnych miast, w którym historia i nowoczesność przeplatają się na każdym kroku. Jedno jest pewne, to miejsce, w którym nie da się nudzić, a trzy dni to zbyt mało,  aby poznać wszystkie jego tajemnice. Warto jednak spróbować, bo Warszawa da się lubić…

Pałac Kultury i Nauki

Znak rozpoznawczy i symbol Warszawy. Bez względu na to, czy nam się podoba czy nie, jego monumentalność robi wrażenie. Warto wjechać na XXX piętro, by podziwiać stolicę z góry [wjazd: codziennie 9-18, bilety: 15/20 zł.].

Nowy Świat

Najbardziej znana ulica Warszawy, część Traktu Królewskiego, dziś tętni życiem.

Krakowskie Przedmieście

Najpiękniejsza część Traktu Królewskiego prowadząca aż do zamku Królewskiego. Po dwóch stronach ulicy można podziwiać przepiękną zabudowę:

Pomnik Mikołaja Kopernik, Pałac Staszica, Kościół św. Krzyża – barkowy kościół, w którym zostało złożone serce Fryderyka Chopina, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Warszawski – zespół budynków Uniwersytetu w skład którego wchodzą: Pałac Kazimierowski (dawna letnia rezydencja królewska), Pałac Uruskich i Pałac Tyszkiewiczów oraz Auditorium Maximum, Kościół sióstr Wizytek – w tym kościele organistą był Fryderyk Chopin, a przez wiele lat funkcję rektora sprawował ks. Jan Twardowski, Hotel Bristol – najsłynniejszy hotel w Warszawie i jeden z najbardziej znanych w Polsce, Grób Nieznanego Żołnierza (przy Placu Piłsudskiego), Pałac Prezydencki z pomnikiem Stanisława Józefa Poniatowskiego, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Karmelitów, Kościół św. Anny.

Zamek Królewski

Znajdujący się przy Placu zamkowym, rezydencja królów Polski oraz miejsce, w  którym obradował sejm. Jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków w Polsce. Wpisany jest na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO [zwiedzanie: sezon letni poniedziałek-niedziela 10/11-18, sezon zimowy wtorek-niedziela 10/11-16 bilety 15/23 zł]. Przed zamkiem znajduje się słynna Kolumna Zygmunta.

Stare Miasto

Jedna z najpiękniejszych starówek w Polsce, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując, warto zobaczyć: Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela – kościół farny, jedno z najważniejszych miejsc dla Polski, Tutaj odbywały się koronacje królów, tutaj spoczywa wiele zasłużonych dla kraju osób, Rynek Starego Miasta z Pomnikiem Warszawskiej Syrenki i przepiękną zabudową, mury Starego Miasta i Barbakan.

Nowe Miasto

Powstało na przełomie XIV i XV wieku. Najważniejszymi obiektami są: ulica Freta (główna ulica Nowego Miasta), kościoły: Paulinów, Franciszkanów, Dominikanów, Redemptorystów i Sakramentek, Rynek Nowego Miasta, Plac Krasińskich.

Plac Trzech Krzyży

Jeden z najbardziej znanych placów w Warszawie. Dawniej część Traktu Królewskiego, dzisiaj miejsce tętniące życiem, wokół którego znajdują się modne restauracje i sklepy.

Aleje Ujazdowskie

Jedna z najbardziej eleganckich ulic w Warszawie z godną uwagi zabudową.

Zamek Ujazdowski

Wzniesiony w XVIII wieku, miał pełnić funkcję drugiej rezydencji królewskiej, jednak ostatecznie tak nigdy nie było. Obecnie mieści się w nim Centrum Sztuki Współczesnej [zwiedzanie: wtorek-niedziela  12-19, piątek 12-21, czwartek wstęp wolny, bilety: 6/12 zł].

Łazienki Królewskie

Letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowo-parkowych w Polsce. Miejsca, które warto zobaczyć:  Stara Pomarańczarnia, Biały Domek, Pałac na Wodzie – miejsce słynnych obiadów czwartkowych, Pomnik Fryderyka Chopina.

Kompleks Budynków Sejmu przy ul. Wiejskiej 4/6/8

Udostępniony do zwiedzania w dni, w które nie odbywają się obrady. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem.

Plac Zbawiciela

Plac z przepiękną klasycystyczną zabudową, latem tętni życiem, znajduje się tu kilka restauracji i pubów.

W Warszawie znajduje się również wiele ciekawych muzeów i innych obiektów, które warto zobaczyć. Trzeci Dzień warto poświęcić na jeden z nich:

Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79)

Jedno z najbardziej nowoczesnych muzeów w Polsce, ukazująca Powstanie Warszawskie. Nawet jeśli nie do końca interesujemy się tą tematyką, to muzeum naprawdę warto zobaczyć [zwiedzanie: poniedziałek, środa , piątek 8-19, czwartek 8-20, weekendy 10-18, wtorki nieczynne, bilety:  14/18 zł].

Centrum Nauki Kopernik (Wybrzeże Kościuszkowskie 20)

Największe centrum nauki w Polsce, które od momentu powstania cieszy się niesłabnącą popularnością [zwiedzanie:  wtorek-piątek 9-18, weekendy 10-19, poniedziałek nieczynne, bilety:  18/27 zł].

Muzeum Narodowe (Aleje Jerozolimskie 3)

Muzeum sztuki, jedno z największych w Polsce [zwiedzanie: wtorki–niedziele: 10-18, czwartki: 10-21, poniedziałki nieczynne, bilety: 10-15 zł].

Stadion Narodowy (Al. Poniatowskiego 1)

Do dyspozycji zwiedzających są cztery trasy oraz punkt widokowy na górnej trybunie stadionu [zwiedzanie: poniedziałek-niedziela 9.30-18, bilety: trasa piłkarza 12/20 zł, trasa ekskluzywna 15/25 zł, trasa historyczna 20/30 zł, trasa Znani i Lubiani 30/40 zł, punkt widokowy 5/10 zł].

Informacje praktyczne

Noclegi:
1. Hostel Tatamka – ul. Tamka 30, cena za pobyt: pokój 2-osobowy – 110-120 zł http://www.tatamkahostel.pl/

2. Moon Hostel – ul. Foksal 16, cena za pobyt: pokój 2-osobowy –110-140 zł (w zależności od terminu) http://moonhostel.pl/pl/warszawa/

3. Nathan’s Villa hostel – ul. Piękna 24/26, cena za pobyt: pokój 2-osobowy –170 zł
http://www.nathansvillahostel.pl/pl

Transport:
Komunikacja miejska:
bilet 20 minutowy – 1,70 zł/3,40 zł
bilet 24-godzinny – 7,50 zł/15,00 zł
bilet weekendowy – 12,00 zł/24,00 zł

Bilety uprawniają do przejazdu środkami komunikacji miejskiej – autobusy, tramwaje, metro, kolejka ZTM.

Oceń wycieczkę
Sending
User Review
0 (0 votes)