Project Description

Zakopane i okolice na weekend

Zakopane to miasto, w którym nie da się nudzić. Ma różne oblicza, a każde z nich równie ciekawe. Choć czasem bywa tłoczne, warto tam pojechać choćby na weekend i odwiedzić miejsca, których nie znajdzie się nigdzie indziej. Będąc w Zakopanem, warto również zwiedzić jego okolice – Bukowinę Tatrzańską, Poronin, Kościelisko lub Chochołów.

Dzień PIERWSZY:

 • Krupówki – najbardziej znany deptak w Polsce. Tutaj zlokalizowane są najważniejsze instytucje miejskie, większość sklepów i restauracji. Przy Krupówkach znajduje się: Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, w którym do zwiedzania udostępnione są wystawy stałe: historyczna, etnograficzna i przyrodnicza
[zwiedzanie: środa-sobota 9-17, niedziela 9-15, bilety: 5.50-7 zł], budynek Dworca Tatrzańskiego, Dom Turysty (ul. Zaruskiego 5), Kościół Najświętszej Rodziny.
 • Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Kościeliskiej (dawniej św. Klemensa) – jeden z najcenniejszych zabytków Zakopanego, znajdujący się na szlaku Architektury Drewnianej.
 • Cmentarz na Pęksowym Brzysku – najstarszy cmentarz w Zakopanem, który od początku XX wieku stał się miejscem pochówku osób z panteonu polskiej sztuki. [zwiedzanie: od czerwca 2014 wstęp płatny: 1-2 zł].
 • Gubałówka-Butorowy Wierch przepiękny punkt widokowy na cała panoramę Tatr. Na szczycie Gubałówki (1126 m n.p.m.) znajdują się restauracje, stoiska z pamiątkami i inne atrakcje, takie jak: zjeżdżalnie, parki linowe, stoiska z pamiątkami, restauracje [wjazd kolejką linowo-terenową: godziny 9-20*, bilety: góra-dół 17/21 zł]. Grzebietem Gubałówki wiedzie spacerowy i przyjemny szlak na Butorowy Wierch (czas przejścia około 15-30 minut). Stamtąd można zjechać wyciągiem krzesełkowym do Kościeliska (Wjeżdżając na Gubałówkę, można od razu wykupić bilet łączony Gubałowka-Butorowy Wierch).
 • *Rozkład jazdy zależy od miesiąca. Warto wcześniej dokładnie sprawdzić, w jakich godzinach jeździ kolejka: http://www.pkl.pl/gubalowka/Kolej_linowo-terenwa_Gubalowka/Rozklad_jazdy

  Dzień DRUGI:

  • Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce – jeden z najpiękniejszych zabytków Zakopanego, perełka „stylu zakopiańskiego” [wstęp bezpłatny].
   Muzeum Przyrodnicze TPN – obecnie pełni również funkcję ośrodka dydaktycznego TPN. Gromadzone od 1984 r. zbiory pozwalają bliżej poznać przyrodę Tatr oraz kulturę całego Podhala. [zwiedzanie: poniedziałek-sobota, wstęp bezpłatny].
  • Kompleks skoczni w Zakopanem – obowiązkowy punkt programu. Wielka Krokiew udostępniona jest do zwiedzania, na jej szczyt można wjechać wyciągiem krzesełkowym, a stamtąd rozpościera się przepiękny widok na całe miasto. [wjazd: 9-17/18/20 (w zależności od sezonu), bilety: 7-12 zł].
  • Willa Koliba – przepiękna willa zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, w której obecnie mieści się Muzeum stylu Zakopiańskiego. [zwiedzanie: środa – sobota 9:00 – 17:00
   niedziela 9-15, bilety 4,50/6 zł].
  • Sanktuarium na Krzeptówkach – sanktuarium maryjne, wybudowane jako wotum dziękczynne za uratowanie życia papieża Jana Pawła II w zamachu.
  • Chochołów – choć nie jest to typowa podtatrzańska miejscowość, naprawdę warto ją zobaczyć, zarówno ze względów historycznych (tutaj miało miejsce powstanie chochołowskie), jak i architektonicznych. Centralną część wsi w całości uznana jest za zabytek urbanistyczny ze względu m.in. na bardzo charakterystyczną zabudowę.

  Dzień TRZECI:

  Będąc w Zakopanem, jeden dzień warto poświęcić na pieszą wycieczkę. Najpopularniejsze tatrzańskie szlaki to:

  1. Orla Perć
  2. Morskie Oko
  3. Dolina Chochołowska
  4. Dolina Strążyska
  5. Dolina Kościeliska

  Kościelisko to jedna z bardziej malowniczych wsi, położona u podnóża Tatr. Będąc tam, warto zobaczyć drewniany kościół parafialny, Dom Ludowy, budynki sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich (dzisiaj Wojskowe Domy Wypoczynkowe). Na terenie Kościeliska znajduje się również stadion biathlonowy oraz trasa narciarstwa biegowego.
  Dolina Kościeliska – jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin z pięknymi widokami i interesującymi formami skalnymi oraz jaskiniami. Druga co do wielkości dolin w polskich Tatrach, skrzyżowanie szlaków [czas przejścia: Kiry-Hala Ornak – około 1h 20 min], wstęp płatny* [bilet jednodniowy 2,50-5 zł].

  * Zyski z biletów przeznaczane są na utrzymanie infrastruktury parku (takiej jak szlaki turystyczne), działalność edukacyjną oraz ochronę przyrody, część środków przekazywana do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  Praktyczne informacje:
  Noclegi:
  1. Pensjonat Reymontówka w Kościelisku – Cena za pobyt: 110-150 zł za osobę http://www.reymontowka.pl/page/16
  2. Pokoje gościnne U Zosi w Kościelisku – cena za pobyt: 30-35 zł za osobę http://u-zosi.com.pl/3.
  3. Pokoje gościnne U Tulka w Zakopanem – cena za pobyt od 40 zł za osobę https://e-turysta.net/pokoje-goscinne-u-tulka-zakopane-128128.html

  Transport:
  Z dotarciem do Zakopanego lub na popularne szlaki turystyczne nie ma najmniejszego problemu. Regularnie kursują tam busy.
  Bukowina Tatrzańska – Zakopane – ok. 4 zł
  Zakopane – Morskie Oko – ok. 10 zł
  Zakopane – Dolina Chochołowska – ok. 6 zł
  Zakopane – Kościelisko – ok. 5 zł

  Sending
  User Review
  0 (0 votes)