Project Description

Trudno o lepszy moment na wycieczkę na tatrzańskie Czerwone Wierchy niż złota polska jesień. Ten niewielki masyw w Tatrach Zachodnich znany jest z tego, że jego stoki porośnięte kępami sit skuciny we wrześniu zaczynają intensywnie „rdzewieć”. Trzy szczyty Czerwonych Wierchów: Małołączniak (2104 m n.p.m), Krzesanica (2122 m n.p.m) i Ciemniak (2096 m n.p.m) warto zobaczyć w trakcie całodniowej wycieczki z Kuźnic do Kir (czas przejścia: ok. 9h).

Kuźnice – Hala Kondracka – Kondracka Przełęcz

Czas przejścia: 2h50min.
Wychodząc z Kuźnic szeroką i popularną wśród turystów Doliną Kondracką podchodzimy łagodnym szlakiem niebieskim pod kameralne Schronisko PTTK „Na Hali Kondratowej”. Po dotarciu do najmniejszego schroniska w polskich Tatrach warto nieco odpocząć przed długim podejściem na Kondracką Przełęcz (1725 m n.p.m). To pierwszy moment, kiedy zaczynają się pojawiać prawdziwie tatrzańskie widoki: przed nami trójszczytowy masyw Giewontu!

Kondracka Przełęcz – Giewont

Czas przejścia: 40 min.
Wejście na jeden z najsłynniejszych szczytów w Polsce — przypominający sylwetką głowę „Śpiącego rycerza” Giewont (1894 m n.p.m) – nie należy do wymagających. Najbardziej problematycznym etapem podejścia jest krótki, ubezpieczony łańcuchami fragment momentami śliskiego szlaku prowadzący od Wyżniej Kondrackiej Przełęczy.

Giewont – Kondracka Kopa

Czas przejścia: 1h30min.

Po zejściu ze szczytu Kondrackiej Przełęczy czeka nas chwilami strome podejście szlakiem żółtym na Kondracką Kopę (2005 m n.p.m, czas przejścia ok. 50 min.). Po zdobyciu szczytu warto chwilę odpocząć – szeroki i płaski wierzchołek nadaje się do tego znakomicie. Tym bardziej że rozciągająca się stąd panorama Tatr Wysokich i Zachodnich zapiera dech w piersi!

Kondracka Kopa – Małołączniak

Czas przejścia: 40 min.
Z Kopy szerokim czerwonym szlakiem schodzimy w kierunku pierwszego z Czerwonych Wierchów: Małołączniaka (czas przejścia: ok. 40 min.). Po drodze będzie okazja do sprawdzenia własnej kondycji: podejście na szczyt z Małołąckiej Przełęczy (1929 m n.p.m) prowadzi zakosami wzdłuż wąskiej kamiennej ścieżki i potrafi doprowadzić do małej zadyszki! Na szczęście widoki z góry w pełni to wynagradzają: Tatry Wysokie ze znakomicie widoczną Świnicą widać w całej okazałości. Dalszy spacer wzdłuż szlaku, pokrywającego się z polsko-słowacką granicą, należy do najprzyjemniejszych w całych Tatrach.

Małołączniak – Krzesanica – Ciemniak

Czas przejścia: 40 min.

Idąc szeroką granią, zdobywamy po kolei najwyższy i najniższy z Czerwonych Wierchów – Krzesanicę i Ciemniak Strome przepaście i urwiska, widoczne ze szlaku s potrafią doprowadzić do lekkiego zawrotu głowy, a droga przez skalne chłopki na sam szczyt daje poczucie obcowania z wysokimi górami. Zejście na Ciemniak przez Mułową Przełęcz początkowo jest dość strome – zakosy i spore głazy po drodze sprawiają, że ten fragment szlaku nie powinien być lekceważony. Po zejściu do przełęczy czeka nas krótkie wspinanie się po kamienistej ścieżce na szczyt, z którego można w zobaczyć w pełnej krasie „krzesaną” sylwetkę Krzesanicy z jej stromymi urwiskami.

Ciemniak – Kiry

Czas przejścia: ok. 2 h.

Zejście do niewielkich Kir, miejsca końcowego wycieczki, jest łatwe i widokowe – podążając czerwonym szlakiem dochodzimy do Cudakowej Polany, a następnie, idąc wzdłuż Kościeliskiego Potoku, do samych Kir. Warto rozejrzeć się tu dobrze dookoła –  krzyżuje się tu mnóstwo szlaków, którymi można podążyć ponownie w głąb tatrzańskich grani i dolin!

Sending
User Review
3.75 (4 votes)