Project Description

Tatrzańskie wyzwanie: Kasprowy Wierch, Świnica i Zawrat

Zima powoli się kończy, a ty już myślisz, które szlaki w Tatrach odwiedzisz wraz z pierwszymi dniami wiosny? Krokusy powoli i nieśmiało zakwitają, a twoje oczy już wyszukują najciekawsze i najbardziej spektakularne trasy w Tatrzańskim Parku Narodowym? Gratulacje – takie wczesnowiosenne zachowania to objawy zarażenia absolutną miłością do najwyższego pasma górskiego w Polsce.

Tatrzański Park Narodowy to miejsce, które oferuje setki kilometrów fascynujących wędrówek dla każdego miłośnika górskiej wyrypy. Znajdziemy tu zarówno spokojne spacery dnem szerokich dolin – Kościeliskiej, Chochołowskiej czy Kondrackiej, a także – wymagające kondycji podejścia na ostre granie Świnicy, Kościelca czy osławionej Orlej Perci. W poszukiwaniu trasy, która pozwoliłaby bezwysiłkowo podziwiać tatrzańskie panoramy i dała okazję doświadczenia odrobiny dreszczyku i adrenaliny warto wybrać się na całodniową wycieczkę z Kuźnic do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Zahaczając po drodze o Kasprowy Wierch, majestatyczną Świnicę i wyglądającą groźnie Przełęcz Zawrat.

Kuźnice – Kasprowy Wierch
Czas przejścia: ok. 3h20min

Wejście na Kasprowy Wierch z Kuźnic zielonym szlakiem to chyba najłatwiejszy sposób na zdobycie tego niezwykle popularnego wśród turystów szczytu. Trasa prowadzi przez dolnoreglowy las dobrze widoczną, szeroką drogą od budki TPN-u aż do Myślenickich Turni. Na tym niewysokim wzniesieniu znajduje się pośrednia stacja kolejki na Kasprowy – oraz niezwykła panorama, która obejmuje Giewont, Suchą Czubę oraz rozległą Dolinę Goryczkową. Za Myślenickimi Turniami szlak wyraźnie się zwęża i zaczyna piąć pod górę, a po ok. 30 min dodatkowo zaczyna prowadzić nas zakosami do samego szczytu.

Kasprowy Wierch – Świnica
Czas przejścia: ok. 1h50min

Wejście na Świnicę od strony Kasprowego i Przełęczy Liliowe to idealny sposób na tatrzańskie popołudnie, zwłaszcza przy sprzyjającej pogodzie. Jeden z najbardziej honornych szczytów w polskich Tatrach najlepiej zdobywać przy dobrej pogodzie. W słoneczne dni górskie panoramy na najwyższe wierzchołki w okolicy cieszą oko, a strome podejścia (wymagające zarówno kondycji, jak i uwagi…) bardziej cieszą, niż przysparzają problemów. Świnica jest jednak szczytem, do którego należy podchodzić poważnie – liczne łańcuchy i klamry po drodze oraz śliski, kamienisty szlak potrafi być przy niepogodzie bardzo zdradliwy.

Z Kasprowego Wierchu podążamy szlakiem czerwonym w kierunku Suchej Przełęczy, gdzie znajduje się węzeł szlaków – a następnie do Przełęczy Liliowe (1952 m n.p.m). W tym miejscu znajduje się granica między Tatrami Zachodnimi a Wysokimi – dlatego rozciągające się stąd panoramy są niepowtarzalne. Tutaj rozpoczyna się również bardziej ambitny odcinek trasy: szlak prowadzi wąską ścieżką wyłożoną skalnymi blokami na Świnicką Przełęcz (2050 m n.p.m), mijając po drodze Skrajną i Pośrednią Turnię. Na przełęczy jest węzeł szlaków – jeżeli chcemy ewakuować się stąd na dół, to ostatni moment: znaki czerwone doprowadzą nas w ok. 1h30min do Schroniska „Murowaniec”. Podejście z przełęczy na szczyt Świnicy zajmuje ok 1h – i nie należy do łatwych. Wąski szlak prowadzi blisko przepaści, klaustrofobiczne skalne rynny z łańcuchami ułatwiającymi wspinaczkę są niemal zawsze mokre i zdradliwie śliskie, a pokonanie niesłynnego Żlebu Blatona wymaga uwagi podczas stawiania każdego kroku. Ostatni fragment mocno eksponowanego podejścia na szczyt jest dobrze ubezpieczony łańcuchami – mimo to należy tu zachować wyjątkową ostrożność. Z wierzchołka roztacza się zapierająca dech w piersi panorama na Tatry Wysokie i Dolinę Pięciu Stawów Polskich – jednak warto zejść stąd do głównego czerwonego szlaku w miarę szybko – czeka nas jeszcze pokonanie zejścia do owianej legendami Przełęczy Zawrat.

Świnica – Przełęcz Zawrat
Czas przejścia: 1h

Przełęcz Zawrat (2158 m n.p.m) łączy jedne z najsłynniejszych dolin tatrzańskich: Gąsienicową i Pięciu Stawów Polskich. Jest to również początek Orlej Perci – najtrudniejszego ogólnie dostępnego szlaku w polskich górach. Zejście ze szczytu Świnicy potrafi dać w kość – ścieżka prowadzi tuż nad przepaścią niemal cały czas. Niemal cały odcinek szlaku pokonujemy, korzystając z łańcuchów i klamer. Po drodze czekają nas duże głazy, zejście długim skalnym kominem i… odwracające uwagę od trudności widoki m.in. na Zadni Staw Polski.

Zawrat – Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Czas przejścia: 1h30min

Przejście z Zawratu do Doliny Pięciu Stawów Polskich będzie, dla odmiany, przyjemnie relaksujące i…widokowe. Z samej przełęczy kierujemy się szlakiem oznaczonym znakami niebieskimi, próbując zarejestrować całość wspaniałej panoramy: przed nami wyrasta szczyt Małego Koziego Wierchu, majestatyczna sylwetka Gerlacha i Mięguszowieckie Szczyty. Stosunkowo łagodnie opadająca ścieżka, wyłożona kamiennymi płytami, prowadzi zakosami zboczem Kołowej Czuby. Po ok. 1h dochodzimy do pierwszego rozwidlenia szlaków przy Tablicy S. Bronikowskiego – żółtym szlakiem możemy stąd wrócić na Orlą Perć i Kozią Przełęcz. Po chwili pojawia się kolejne rozwidlenie – tym razem szlakiem czarnym możemy dojść Kozi Wierch. Kolejne 15 minut pokonujemy, spacerując wzdłuż brzegów Wielkiego Stawu Polskiego. Po chwili dochodzimy do skrzyżowania ze szlakiem żółtym, który prowadzi w kierunku Przełęczy Krzyżne. Stąd do ciepłego i kuszącego zapachem kultowej szarlotki Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich już tylko krok!

Sending
User Review
0 (0 votes)