Project Description

Śnieżnik: romantycy w krainie Wschodnich Sudetów

Śnieżnicki Park Krajobrazowy łączy w jednym miejscu jedne z najpiękniejszych i najdzikszych panoram Sudetów Wschodnich. Buczynowe lasy, kaskady wodospadów i niezakłócona niczym cisza sprawiają, że każda górska wycieczka w Masywie Śnieżnika to okazja do zregenerowania sił, nadwątlonych ciągłym siedzeniem w biurze. Właśnie dlatego trudno znaleźć osobę, która oparłaby się pokusie zdobycia najwyższego szczytu masywu – wybitnego Śnieżnika. Ten szczyt, jak żaden inny, inspirował miłośników górskich krajobrazów od stuleci: o jego popularności świadczy fakt, że na samym jego szczycie stało niegdyś jedno z najczęściej odwiedzanych schronisk sudeckich i gwarantująca zapierając dech w piersi widoki wieża widokowa. Wycieczka na Śnieżnik z malowniczego Międzygórza nie zajmie więcej, niż 7 godzin – za to zapewni widoki, jakich nie znajdziemy w wielu miejscach Europy!

Międzygórze – Schronisko PTTK na Śnieżniku – Śnieżnik
Czas przejścia: 3h30min

Zdobywanie drugiego najwyższego szczytu Sudetów zaczynamy w Międzygórzu Górnym. Pierwszy etap trasy prowadzi nas czerwonym szlakiem – początkowo szeroką, ubitą drogą, która doprowadzi nas na niewielki wierzchołek Średniaka (1210 m n.p.m). Leśna droga staje się tu bardziej kamienista – podążamy nią w kierunku Schroniska PTTK na Śnieżniku, podziwiając po drodze sudeckie panoramy – na tym fragmencie szlaku możemy wypatrzeć m.in. zalesiony szczyt Małego Śnieżnika. Po kilkudziesięciu minutach dochodzimy do budynku schroniska – warto tu chwilę odpocząć – za moment czeka nas bowiem ostre i sprawdzające kondycję podejście na sam Śnieżnik. Pokonanie różnicy poziomów 220 m na odcinku zaledwie 1,5 km potrafi doprowadzić do zadyszki – jednak nagrodą za wysiłek są wspaniałe panoramy, które możemy podziwiać ze szlaku.Śnieżnik – Przełęcz Śnieżnicka – Rozdroże pod Żmijowcem
Czas przejścia: 0h45min

Wierzchołek Śnieżnika jest szeroki, niezalesiony i stosunkowo płaski – trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na obserwację okolicy! Jeżeli uda nam się dotrzeć tu w godzinach porannych, możemy zaobserwować słynne „morze chmur”, zalegających pod szczytem. Po powrocie do schroniska czeka nas zejście do Przełęczy Śnieżnickiej (1123 m n.p.m). Nie należy ono do trudnych, choć ścieżka prowadząca szlakiem żółto-czerwonym prowadzi w dół dość stromo. Przełęcz Śnieżnicka to ważny węzeł szlaków – skręcamy tu w lewo, podążając za zielono-niebieskimi znakami aż do położonego wśród lasów Rozdroża pod Żmijowcem.

Rozdroże pod Żmijowcem – Góra Parkowa – Międzygórze
Czas przejścia: 1h50min

Krótki odpoczynek na Rozdrożu pod Żmijowcem to dobra okazja, by podjąć decyzję o kierunku dalszej wędrówki. Jeżeli dysponujemy jeszcze odrobiną czasu (i kondycją), możemy skręcić za żółtymi znakami, które po godzinie doprowadzą nas do słynnej Jaskini Niedźwiedziej. Jeżeli musimy wracać do „cywilizacji” już teraz, powinniśmy kontynuować wędrówkę niezwykle widokowym niebieskim szlakiem w kierunku Góry Parkowej. To malownicze, choć niewysokie wzniesienie na zachodnim krańcu masywu Smrekowca (786 m n.p.m) porośnięte jest całkowicie szumiącym cicho lasem buczynowo- świerkowym. Okolica ta prezentuje się wyjątkowo spektakularnie jesienią, gdy zbocza znajdujących się dookoła szczytów rozpalają się ciepłymi barwami purpury, ochry i złota. Do Międzygórza możemy stąd wrócić na dwa sposoby: dalsza wędrówka szlakiem niebieskim doprowadzi nas z powrotem do Międzygórza Górnego, podczas gdy szlak zielony zabierze nas do samego centrum miasta.

Sending
User Review
0 (0 votes)