Project Description

wetlina-smerk-brzegi

 

Spacer przez bieszczadzkie połoniny to chyba najlepszy sposób na pokonanie jesiennej chandry. Feeria barw rozpalająca buczynowe lasy, panoramiczne widoki na okoliczne pasma z wolna okrywające się śniegiem i, przede wszystkim, niepowtarzalny klimat „dzikich Bieszczadów” to tylko niektóre z powodów, by wyruszyć na szlak z Wetliny w stronę Brzegów Górnych. Co nas czeka po drodze? Smerek (1222 m n.p.m) – jeden z najpiękniejszych szczytów we wschodniej Polsce, wizyta w kultowej „Chatce Puchatka” i magiczna jak zawsze Połonina Wetlińska  (czas przejścia: ok. 5h).

 

 

Wetlina Stare Sioło – Przełęcz M. Orłowicza

Czas przejścia: 1h50min

Wetlina to jedna z najbardziej znanych bieszczadzkich miejscowości. To właśnie stąd warto zacząć wędrówkę przez kolorowe połoniny. Zanim wkroczymy na szlak, koniecznie należy poświęcić nieco czasu na poznanie okolicy – niedaleko znajduje się m.in. malownicza Siklawa Ostrowskich. Wyruszając stopniowo pod górę szlakiem żółtym z Wetliny Stare Sioło mamy okazję zaznajomić się z niższymi partiami Bieszczad. Łagodna i wygodna trasa prowadzi początkowo przez kolorowy buczynowy las, a następnie wkracza na nagie połoniny. Po dojściu na Przełęcz im. M.Orłowicza (1075 m n.p.m) warto dobrze się rozejrzeć – widoki należą do najlepszych w Bieszczadach: przed nami widać dolinę Sanu i pasmo Otrytu.

 

Przełęcz M. Orłowicza – Smerek

Czas przejścia: 30min.

Z Przełęczy M. Orłowicza marszruta prowadzi szlakiem czerwonym w kierunku Smereka (1222 m n.p.m) – podwójnego szczytu, który jest jednym z najczęstszych celów wycieczek w tej części Bieszczadów. Ze względu na ograniczenia Bieszczadzkiego Parku Narodowego wejdziemy tylko na niższy, południowy wierzchołek. Zobaczymy tu charakterystyczny żelazny krzyż, który upamiętnia śmierć turysty od uderzenia pioruna w 1978 r. To najlepsze miejsce, by wyciągnąć aparat – szeroka połonina jesienią mieni się kolorami, a kępki rosnącej tu turzycy dodają miejscu wyjątkowego charakteru.

 

Smerek – Chatka Puchatka – Połonina Wetlińska – Brzegi Górne

Czas przejścia: 2h35min.

Czas udać się w kierunku Połoniny Wetlińskiej – jednego z miejsc w Bieszczadach, którego zwyczajnie nie wolno przegapić. Łagodnym czerwonym szlakiem wędrujemy na wierzchołek Osadzkiego Wierchu (1253 m n.p.m), którego krótka kamienista grań pokryta jest skalnymi grehotami. To drugi co do wysokości szczyt w masywie Połoniny Wetlińskiej i zarazem znakomity punkt widokowy. Zobaczymy stąd nie tylko same Bieszczady, ale także sylwetki Gór Sanocko-Turczańskich. Chwilę później dotrzemy do Schroniska PTTK „Chatka Puchatka” – najwyżej położonego schroniska w Bieszczadach (1232 m n.p.m), którego przyjazna atmosfera przyciąga miłośników gór mimo niezwykle spartańskich warunków! Kontynuując wędrówkę przez Połoninę Wetlińską zejdziemy do malowniczych Brzegów Górnych. Po drodze warto mieć oczy dookoła głowy – jest to bowiem jeden z najpiękniejszych zakątków tych gór, obfitujący w panoramy, które potrafią odebrać dech w piersi!

Sending
User Review
0 (0 votes)