Project Description

Przez Gołoborza najstarszych gór Polski: Św. Katarzyna, Łysica i Święty Krzyż.

Urlop w Górach Świętokrzyskich, zwłaszcza w sezonie zimowo-wiosennym, to idealna okazja, by uciec na chwilę od zgiełku, który nadal panuje na narciarskich stokach bardziej spektakularnych pasm górskich. Najstarsze góry w Polsce kuszą miłośników leniwych spacerów przez porośnięte jodłą leśne ścieżki, których kilometry urozmaicają liczne kładki i strumienie. To również gratka dla osób głodnych widokowych wspinaczek na nagie gołoborza – wizytówkę Łysogór. Dlatego warto wybrać się na wędrówkę, w trakcie której zdobędziemy najwyższy szczyt tego pasma – Łysicę – oraz odwiedzimy malowniczo położoną Święta Katarzynę i najstarsze polskie sanktuarium – ufundowany w XII w. klasztor Święty Krzyż na Łysej Górze. To wycieczka szlakiem łatwym, który z przyjemnością pokona zarówno najmłodszy, jak i najstarszy górołaz.

Święta Katarzyna – Łysica
Czas przejścia: 1h

Święta Katarzyna i położony u jej bram Świętokrzyski Park Narodowy to jeden z najciekawszych punktów na mapie południowej Polski. Wychodząc z okolic klasztoru sióstr Bernardynek, kierujemy się w stronę bramy parku, by szlakiem czerwonym rozpocząć krótką (ok. 2,5 km), za to niezwykle przyjemną wycieczkę na szczyt Łysicy (612 m n.p.m). Droga prowadzi lasem, przez kładki i mostki, nabierając wysokości bardzo nieznacznie. Po drodze mijamy dobre miejsce na przystanek – źródło św. Franciszka (zgodnie z legendą cudowne – jego wody podobno pomagają spłodzić męskiego potomka!), obok którego stoi urokliwa drewniana kapliczka. Dopiero pod koniec trasy szlak zaczyna piąć się pod górę, wkraczając na słynne gołoborza. Po dojściu na szczyt warto nieco odpocząć pod charakterystycznym krzyżem – widoki na rozciągające się w dole wzgórza działają kojąco na najbardziej skołatane nerwy…

Łysica – Podlesie
Czas przejścia: 1h30min

Ze szczytu Łysicy schodzimy szlakiem czerwonym, który prowadząc nas w dół schodzi w kierunku Przełęczy św. Mikołaja (544 m n.p.m), którą osiągamy po przyjemnym, trwającym 45 minut spacerze. Na przełęczy znajduje się kapliczka, poświęconą patronowi podróżnych i pielgrzymów. Na wysokości przełęczy do naszego głównego szlaku czerwonego dołącza niebieski – oba po kolejnych 45 minutach doprowadzą nas do Podlesia. Tu rozpoczyna się nieco nużący odcinek trasy, podążający wzdłuż szerokiej asfaltowej szosy.

Podlesie – Łysa Góra
Czas przejścia: 2h30min
Po pokonaniu wyasfaltowanego odcinka marszruty wkraczamy ponownie w malownicze mieszane lasy Łysogór i na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W drodze na szczyt warto zajrzeć do Huty Szklanej – niewielkiej wioski, gdzie znajdziemy mnóstwo okazji do zabawy, poznając tajemnice osady średniowiecznej. Na wierchchołek Łysej Góry (594 m n.p.m), z którego spogląda na nas majestatyczny Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, prowadzi wygodna, miejscami wyłożona chodnikiem droga. Zanim dotrzemy na szczyt, czeka nas wejście na taras widokowy, z którego można podziwiać łysogórskie gołoborza. Po dłuższej chwili docieramy do samego klasztoru, w którego murach skrywają się m.in. cenne relikwie Chrystusa. Jeżeli chcemy kontynuować podróż lub wrócić do Świętej Katarzyny autobusem, wystarczy zejść niebieskim szlakiem do Nowej Słupi (ok. 40 min).

Sending
User Review
0 (0 votes)