Project Description

Izery od A do Z: Szklarska Poręba – Świeradów-Zdrój (8.5h)

Całodniowe przejście ze Szklarskiej Poręby do uzdrowiska Świeradów-Zdrój to niepowtarzalna możliwość spotkania oko w oko z intrygującą i surową przyrodą „Izerów” – gór, których krajobrazy przenoszą do dalekiej i zimnej Skandynawii. Po wyjściu ze Szklarskiej Poręby, położonej na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich wyruszamy na szlak, który zaprowadzi nas na tajemnicze torfowiska Doliny Izery i budzące respekt urwiska kamieniołomu „Stanisław” – najwyżej położonej kopalni odkrywkowej w Polsce. Przed nami również najbardziej nietypowa atrakcja w Górach Izerskich: możliwość spędzenia nocy w fascynującym Izerskim Parku Ciemnego Nieba!

 

Szklarska Poręba – Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.)
Czas przejścia: 1h30min


Wycieczka na Wysoki Kamień zaczyna się zwykle przy stacji PKP Szklarska Poręba Górna. Przed wyruszeniem w kierunku szczytu warto zatrzymać się tu na chwilę, by wypić rozgrzewającą kawę i zanurzyć się w otaczających krajobrazach – widać stąd jak na dłoni prawie całe Karkonosze. Szlak czerwony prowadzi stąd lekko pod górę – przez mieszany las świerkowo-bukowy. Gdy łagodny, szeroki trakt staje się stromy, to dobry znak – dochodzimy do szczytu, gdzie znajduje się prywatne Schronisko „Wysoki Kamień”. Czekają tu na nas masywne kamienne mury, szerokie ławy i możliwość podziwiania panoramy Sudetów Zachodnich z malowniczych granitowych skałek.

Wysoki Kamień – Zwalisko – Rozdroże pod Kopą – Schronisko „Chatka Górzystów”
Czas przejścia: 3h30min


Kontynuując wędrówkę czerwonym szklakiem im. M. Orłowicza, rozpoczynamy niemal leniwy spacer wzdłuż grzbietu Gór Izerskich. Trasa prowadzi częściowo lasem – wąska ścieżka meandruje między buczynami i malowniczymi skałami. Najbardziej charakterystyczna to Zwalisko (1047 m n.p.m.). Na szczycie tego niewielkiego wzniesienia znajdziemy potężną grupę skał – tzw. Wieczorny Zamek, który według legend jest bramą do skarbca Ducha Gór. Idąc dalej, docieramy do jednego z najważniejszych węzłów szlaków w Górach izerskich – Rozdroża pod Zwaliskiem, a następnie, po 40 min – do najwyżej położonej kopalni odkrywkowej w Polsce: słynnego kamieniołomu „Stanisław”. Postój tutaj to świetny pomysł – strome ściany wyrobiska robią wrażenie przy każdej pogodzie. Idąc dalej szlakiem czerwonym, wchodzimy na jeden z najbardziej widokowych fragmentów trasy. Podążając w kierunku Rozdroża pod Kopą trawersujemy zbocza Wysokiej Kopy (1126 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Gór Izerskich. Po dojściu do Rozdroża pod Kopą wchodzimy na szlak żółty, tzw. Siną Drogę. Po ok. 50 minutach spaceru szeroką żwirową drogą docieramy do kultowej Chatki Górzystów w samym sercu Rezerwatu Torfowisk Doliny Izery.

Schronisko „Chatka Górzystów” – Polana Izerska – Stóg Izerski – Swieradów-Zdrój
Czas przejścia: 3h30min


Kameralne Schronisko „Chatka Górzystów” znajduje się na Łące Izerskiej (zwanej też Halą Izerską) – to jedyna pozostałość osady Gross Iser. Mały budynek z rozpoznawalną wieżyczką to jedno z ciekawszych miejsc w Górach Izerskich. Setki ludzi przychodzą tu, by spróbować znakomitych naleśników z jagodami i…obserwować rozgwieżdżony nieboskłon. Chatka Górzystów stoi bowiem w samym centrum Izerski Park Ciemnego Nieba. Po nasyceniu się atmosferą surowych, niemal bezkresnych torfowisk czas ruszyć w kierunku najwyższego szczytu w okolicy – Stogu Izerskiego. Niebieskim szlakiem, tzw. Starą Drogą Izerską, schodzimy do dawnej osady drwali izerskich – szerokiej i porośniętej kępkami traw Polany Izerskiej (965 m n.p.m.). Stąd już tylko 1 godz. spokojnego spaceru na wierzchołek Stogu Izerskiego (1108 m n.p.m.). Jeżeli marzymy o chwili odpoczynku i zachwytu górskimi panoramami, trafiliśmy idealnie: na szczycie znajduje się przytulne schronisko w stylu łużyckim. Z jego szerokiego tarasu rozciągają się widoki na Świeradów-Zdrój i Pogórze Izerskie. Zejście do Świeradowa szlakiem czerwonym jest łatwe i szybkie. Szlak kończy się w samym centrum miasta, tuż przy zabytkowym Domu Zdrojowym. Jeżeli mamy ochotę spojrzeć na Izery z góry, możemy zdecydować się na zjazd wygodną kolejką gondolową.

Sending
User Review
0 (0 votes)