Project Description

Szlakiem Zamków Krzyżackich – Pomorze

Szlak Zamków Krzyżackich mierzy łącznie 550 km i obejmuje  Pomorze, Warmię i Mazury oraz nadwiślański szlak bursztynowy. Na jego trasie znajdziemy przepiękne gotyckie zamki i warownie, które często są unikatami na skalę Europy. Oczywiście nie da się zwiedzić całego szlaku w jeden weekend, warto podzielić go sobie na kilka etapów.

Dzisiaj przedstawiamy Pomorze. 

Dzień PIERWSZY:

  • Zamek Bytowski – Bytów w połowie XIV wieku był ważnym ośrodkiem dla Krzyżaków, czego dowodem jest ogromna warownia – jedna z najlepiej zachowanych zabytków na Kaszubach i najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się tu m.in. Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, hotel oraz restauracja.

Zwiedzanie:  muzeum – wtorek-piątek 9-18 (zimą do 16), sobota-niedziela 10-18 (zimą do 16), wstęp bezpłatny, parking bezpłatny.

  • Zamek w Malborku – wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz w Europie i uznawany jest za największą na świecie budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka. Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co roku odwiedzany jest przez ponad pół miliona turystów. Każdy choć raz powinien go zobaczyć.

Zwiedzanie:  sezon letni – poniedziałek-niedziela 9-19, sezon zimowy – 10-15, bilety:  sezon letni: 25/30 zł, sezon zimowy – 20/30 zł czas zwiedzania: około 3h, parking –  płatny (15-20 zł za cały dzień).  Dużą atrakcję stanowi nocne zwiedzanie zamku.

Dzień DRUGI:

  • Zamek w Kwidzynie  wzorowany na zamkach krzyżackich, monumentalny zamek został wzniesiony w XIV wieku jako siedziba kapituły pomezańskiej (zgromadzenie duchownych, które powoływało biskupów). Gotycka twierdza połączona z katedrą robi ogromne wrażenie i jest prawdziwą kopalnią legend.  Obecnie jest siedzibą Muzeum.

Zwiedzanie: sezon letni – poniedziałek nieczynne, wtorek-niedziela 9-17, sezon zimowy – poniedziałki nieczynne, wtorek-niedziela 9-15, bilety: 5/10 zł, parking: brak informacji.

  • Zamek w Gniewie – wybudowany pod koniec XIII wieku był jedną z największych warowni krzyżackich po lewej stronie Wisły. Jest jednym z najlepiej zachowanych zamków na Pomorzu.  W zamku znajduje się hotel.

Zwiedzanie:  w wybranych godzinach*, bilety: 10/15 zł, parking: brak informacji.

*Dokładne informacje na: http://www.zamek-gniew.pl/oferta/zwiedzanie-zamku

  • Zamek w Świeciu – położony w widłach Wdy i Wisły, wybudowany przez Krzyżaków w połowie XIX wieku, stanowi wizytówkę miasta.

Zwiedzanie: sezon letni – poniedziałek-niedziela 10-17, sezon zimowy – po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel.: 52 330 13 51), bilety: 5/12 zł.

Dzień TRZECI:

  • Zamek w Chełmnie – położony w jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski,  dawnej stolicy zakonu Krzyżackiego,  jest istną perełką wśród krzyżackich zamków.  Zwiedzanie: Zamek można obejrzeć  z zewnątrz. Poza nim, warto zobaczyć całe miasto.
  • Golub-Dobrzyń – jeden z najlepiej zachowanych zamków,  zaliczany również do grona tych najciekawszych  w Polsce. Zbudowany w XIV wieku, przebudowany , obecnie ma renesansowy charakter. Z zamku rozlega się przepiękna panorama na okolicę.
    Zwiedzanie:  sezon letni – 9-18, sezon zimowy – 9-15, bilety: 5/10 zł, parking płatny.
Zamek Bytów. Panorama. Szlak Zamków Krzyżackich. Pomorze

Zamek Bytów. Panorama. Szlak Zamków Krzyżackich. Pomorze

By Michał Słupczewski – Fotografia www.slupczewswki.pl (Own work)

[Copyrighted free use], via Wikimedia Commons

  • Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu – jest to pozostałość po najstarszej warowni na Ziemi Chełmińskiej. Należy do Średniowiecznego  Zespołu  Miejskiego Torunia, który wpisany jest na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie: sezon letni – 10:45-17, sezon zimowy – 10-15.45, bilety: 9-6 zł.

Noclegi:
1. Hostel Freedom  – Rynek Staromiejski 10, cena za pobyt: pokój 2-osobowy  80-120 zł http://www.freedomtorun.pl/

2. Hotel na Wzgórzu – ul. Krasickiego 10, Kwidzyn, cena za pobyt: pokój 2-osobowy od 120-150 zł
http://www.hotel-nawzgorzu.pl/

3. Dom Turysty „Na Skarpie” – ul. Na Skarpie 4, Malbork,  cena za pobyt: pokój 2-osobowy od 100 zł
http://www.nocowanie.pl/noclegi/malbork/kwatery_i_pokoje/1780/

Sending
User Review
0 (0 votes)