Project Description

Szukasz pomysłu na spędzenie czasu? Zobacz przygotowaną 2- 3 dniową wycieczkę do zimowej stolicy  i Polski, która jest idealną bazą wypadową w Tatry.

Weekend w Zakopanym i Bukowinie Tatrzańskiej

Nazywane zimową stolicą Polski tętni życiem przez cały rok. Zakopane, bo o nim właśnie mowa to miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić. Tam nie da się nudzić, idealne na weekend oraz na dłuższy wypoczynek. Każdy znajdzie coś dla siebie. Chcąc jednak naprawdę wypocząć, warto zatrzymać się w Bukowinie, Poroninie czy Białce Tatrzańskiej – stanowią one świetną bazę wypadową.

Dzień PIERWSZY:

Zakopane

– poza tym, że stanowi świetną bazę wypadową w Tatry, to również jest bardzo ciekawym miastem. Jego dynamiczny rozwój przypadł na wiek XIX, kiedy to stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym. To właśnie tutaj mieszkali: Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Helena Modrzejewska, Leon Wyczółkowski, Karol Szymanowski, Władysław Szafer czy Władysław Matlakowski oraz Stanisław Wyspiański – twórca Stylu Zakopiańskiego. Tworzyli tu również: Władysław Orkan oraz Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Ślad po nich został do dzisiaj.

 • Krupówki – najbardziej znany deptak w Polsce. Tutaj zlokalizowane są najważniejsze instytucje miejskie, większość sklepów i restauracji. Przy Krupówkach znajduje się: Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, w którym do zwiedzania udostępnione są wystawy stałe: historyczna, etnograficzna i przyrodnicza [zwiedzanie: środa-sobota 9-17, niedziela 9-15, bilety: 5.50-7 zł], budynek Dworca Tatrzańskiego, Dom Turysty (ul. Zaruskiego 5), Kościół Najświętszej Rodziny.
 • Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Kościeliskiej (dawniej św. Klemensa) – jeden z najcenniejszych zabytków Zakopanego, znajdujący się na szlaku Architektury Drewnianej.
 •  Cmentarz na Pęksowym Brzysku – jeden z najważniejszych cmentarzyw Polsce, miejsce pochówku osób związanych z Zakopanem – artystów, pisarzy, aktorów, taterników, przewodników i innych, który zasłużyli się dla Zakopanego [zwiedzanie: od czerwca 2014 wstęp płatny: 1-2 zł].
 • Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego [zwiedzanie: środa-sobota 9-17, niedziela 9-15, bilety: 5.50-7 zł].
 • Gubałówka – jeden z żelaznych punktów każdego programu. Ze szczytu Gubałówki (1126 m n.p.m.) rozlega się przepiękny widok na panoramę Tatr. Znajduje się tam wiele atrakcji, zjeżdżalnie, parki linowe, stoiska z pamiątkami, restauracje [wjazd kolejką linowo-terenową: godziny 9-20*, bilety: góra-dół 17/21 zł]

*Rozkład jazdy zależy od miesiąca. Warto wcześniej dokładnie sprawdzić, w jakich godzinach jeździ kolejka: http://www.pkl.pl/gubalowka/Kolej_linowo-terenwa_Gubalowka/Rozklad_jazdy

Dzień DRUGI:

Zakopane i okolice stanowi świetną bazę wypadową w Tatry. Drugi dzień warto poświęcić na pieszą wycieczkę wybranym przez siebie szlakiem. Najpopularniejsze z nich:

 1. Orla Perć

 2. Morskie Oko

 3. Dolina Chochołowska

 4. Dolina Strążyska

 5. Dolina Kościeliska

 

Ci, którzy nie czują się na siłach na całodniowe wędrówki, mogą wybrać się na wycieczkę Doliną Strążyska.

 • Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce – jeden z najpiękniejszych zabytków Zakopanego, perełka „stylu zakopiańskiego” [wstęp bezpłatny].
 • Kompleks skoczni w Zakopanem – obowiązkowy punkt programu dla każdego miłośnika skoków narciarskich. Wielka Krokiew udostępniona jest do zwiedzania, na jej szczyt można wjechać wyciągiem krzesełkowym [wjazd: 9-17/18/20 (w zależności od sezonu), bilety: 7-12 zł].
 • Drogą pod Reglami do Doliny Strążyska – szlak spacerowy. Przy wejściu do Doliny Strążyska wstęp płatny* [bilet jednodniowy 2,50-5 zł].

* Zyski z biletów przeznaczane są na utrzymanie infrastruktury parku (takiej jak szlaki turystyczne), działalność edukacyjną oraz ochronę przyrody, część środków przekazywana do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dolina Strążyska

prowadzi do Polany Strążyska (czas przejścia: około 40 minut). Powrót tą samą drogą.* i dalej ulicą Strążyska i Kasprusie.

*Polana Strążyska do skrzyżowanie szlaków:

 1. Dalej możne wejść na Giewont (czas wejścia: około 2h 35 minut) – szlak czerwony
 2. Dla tych, którzy nie chcą wracać do Zakopanego tą samą drogą, mogą również wybrać szlak czarny – na Czerwoną Przełęcz. Zejście Doliną Białego do Drogi pod Reglami.

Willa Atma (ul Kasprusie) – przepiękna willa wybudowana w stylu zakopiańskim, obecnie Muzeum Karola Szymanowskiego – jedyna taka placówka w Polsce.

 

Dzień TRZECI

Bukowina Tatrzańska

– jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na Podhalu. Znana jest z kultywowania tradycyjnego folkloru góralskiego. Znajduje się tu wiele sklepów, restauracji, straganów. Zimą czynnych jest tu kilkanaście wyciągów narciarskich.

 • Kościół Najświętszego serca Pana Jezusa – unikalny zabytek architektury podhalańskiej, znajduje się również na Szlaku Architektury Drewnianej.
 • Dom Ludowy – uważany za największy budynek drewniany w Polsce.
 • Terma Bukovina – największy w Polsce kompleks basenów termalnych [wstęp: 2,5h 30-49 zł].

 

Praktyczne informacje:
Noclegi:
1. Gościniec Bartek w Bukowinie Tatrzańskiej – Cena za pobyt: od 50 zł za osobę http://www.gosciniec-bartek.pl/
2. Pensjonat Zbójnicówka – cena za pobyt: od 50 zł za osobę https://e-turysta.net/pensjonat-zbojnicowka-bukowina-tatrzanska-121734.html
3. U Hani na Rusińskim – cena za pobyt – od 20 zł za osobę https://e-turysta.net/u-hani-na-rusinskim-bukowina-tatrzanska-163522.html?idw=9826026-5s9
Transport:
Z dotarciem do Zakopanego lub na popularne szlaki turystyczne nie ma najmniejszego problemu. Regularnie kursują tam busy.
Bukowina Tatrzańska – Zakopane – ok. 4 zł
Zakopane – Morskie Oko – ok. 10 zł
Zakopane – Dolina Chochołowska – ok. 6 zł
Zakopane – Kościelisko – ok. 5 zł

Sending
User Review
0 (0 votes)