Project Description

Ambitnie z wizytą u Królowej Beskidów: Babia Góra Percią Akademików

Masz ochotę na prawdziwie górskie wyzwanie, ale nie masz czasu jechać w Tatry? Wycieczka na Babią Górę, zwaną również „Królową Beskidu” to znakomity pomysł. Stosunkowo niewysoki szczyt Babiej nierzadko nazywany jest też „Diablakiem” – być może ze względu na diabelnie (jak na Beskidy) wymagające podejście słynną Percią Akademików. Zdobycie Babiej Góry trasą, prowadzącą z Zawoi przez ten znany z widoków i „kondycyjności” odcinek szlaku to wyzwanie dla każdego góromaniaka, który chciałby się oswoić z ekspozycją. Strome podejścia, ubezpieczone fragmenty szlaku i wyzwanie rzucone lękowi przestrzeni sprawiają, że wejście Na Babią Górę Percią Akademików to prawdziwy beskidzki klasyk.

Zdjęcie: Przemek Piegza

Zawoja Lajkonik – Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach
Czas przejścia: 2h20min

Przygoda z Babią Górą rozpoczyna się w Zawoi – największej i… najdłuższej wsi w Polsce. Wycieczkę najlepiej zacząć przy przystanku PKS Zawoja-Lajkonik – właśnie stąd szlak czarny prowadzi w kierunku Przełęczy Krowiarki. Już na początku wycieczki czeka nas strome podejście wąską leśną ścieżką, która prowadzi do polany Sulowa Cyrhel. Koniecznie należy tu zaplanować krótki postój – najlepiej fotograficzny. Widać stąd masywną i niemal przytłaczającą majestatem sylwetkę Babiej Góry. Warto mieć przy sobie lornetkę, by przyjrzeć się licznym głębokim żlebom, w których śnieg zalega do później wiosny. Panoramy, jakie zapewnia tu Babiogórski Park Narodowy, należą do najciekawszych w Polsce – jednak nie czas zanurzać się w nich – czarny szlak wiedzie dalej, w kierunku Schroniska PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.pm).

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Babia Góra
Czas przejścia: 1h30min

Kameralne Schronisko PTTK Markowe Szczawiny na północnych stokach Babiej Góry to miejsce dla ludzi gór i świetny przystanek na trasie na szczyt niezależnie od pory roku. Jeżeli wybieramy się na beskidzkie szlaki zimą, z pewnością docenimy możliwość wypożyczenia tu niemal każdego potrzebnego sprzętu: raków, rakiet śnieżnych czy zestawów lawinowych. To właśnie przy schronisku zaczyna się przygoda z Percią Akademików – szlakiem żółtym wychodzimy w kierunku szczytu. Ścieżka wije się i wspina po kamiennych schodkach, mijając przepastne żleby i skałki. Najtrudniejszy fragment trasy jest przed nami: to tzw. Czarny Dziób, który przegradza Piarżysty Żleb. Uwaga: to właśnie tutaj czeka nas przejście ubezpieczonego klamrami i łańcuchami odcinka. Po pokonaniu w tym miejscu własnych słabości możemy odetchnąć – szlak staje się znacznie łatwiejszy i doprowadza nas bezpiecznie na sam wierzchołek Babiej Góry (1725 m n.p.m).

Babia Góra – Przełęcz Brona – Schronisko na Markowych Szczawinach – Zawoja Markowa
Czas przejścia: 1h35min

Zejście z Babiej Góry do Zawoi jest równie widokowe, co podejście. Czerwony szlak (Główny Szlak Beskidzki) prowadzi wąskim grzbietem, z którego można zobaczyć Grupę Pilska, wierzchołki Beskidu Śląskiego oraz łagodne obniżenie Kotliny Żywieckiej. Po przejściu piętra kosodrzewiny ścieżka dochodzi do rozwidlenia szlaków na Przełęczy Brona (1408 m n.p.m), skąd można wrócić w góry, by zdobyć Małą Babią Górę. Jeżeli nasz czas na szlaku dobiega końca, wystarczy przejść 1 km, by dotrzeć ponownie do Schroniska PTTK Markowe Szczawiny, skąd zielonym szlakiem dojdziemy do Zawoi-Markowej.

Sending
User Review
4 (1 vote)