Jak spędzić urlop na Warmii i Mazurach?

Wystarczy 9 dni, by poczuć smak prawdziwych War23mii i Mazur. Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, czy jesteś w stanie dobrze zwiedzić te miejsca podczas jednego urlopu, odpowiedź brzmi – nie. Ale możesz odwiedzić najistotniejsze punkty na mapie, by w przyszłości głębiej eksplorować najciekawsze z nich. Gdzie zatem wypasałoby się udać?

Olsztyn

Stolica Warmii jest obowiązkowym punktem „wycieczki”. Możemy tu zwiedzić między innymi zamek z XIV wieku, którego budowę powszechnie – choć niesłusznie – przypisuje się Krzyżakom. Warto również odwiedzić Katedrę św. Jana – najstarszy budynek w mieście, datowany na 1315 rok, którego wysoka na 70 metrów wieża robi ogromne wrażenie. A jeśli już rozkochamy się w miejscowych budowlach sakralnych, to warto odwiedzić poblisku Gutów i tamtejszy, kameralny kościół pw. Św. Wawrzyńca.

Lidzbark Warmiński

Jeśli Lidzbark Warmiński, to koniecznie monumentalny zamek, będący jedną z najcenniejszych budowli całego regionu. Rozległy dziedziniec i piękne krużganki – bardzo podobne do tych wawelskich – pozwolą nam na chwilę przenieść się w czasy późnego średniowiecza. Wrażenie robią też ciekawie zaadaptowane podziemia oraz podzamcze, gdzie dziś mieści się jeden z hoteli.

Iława i Ostróda

Iława wygląda dziś na wskroś nowocześnie i to mimo, że jest starsza od Olsztyna. Miała jednak pecha leżeć w takim miejscu na mapie, które było targane wieloma konfliktami, w związku z czym wiele z jej zabytków przepadło. Jednak wciąż możemy zachwycić się tam wspaniałymi widokami nad jeziorem Jeziorak.

Z kolei Ostróda to miejsce wyjątkowe dlatego, że stanowi początek Kanału Elbląskiego. To szlak wodny unikalny na skalę światową, dostępny dla turystów, którzy mogą wynająć po nim rejs.

Z wizyta w Krainie Tysiąca Jezior

Drugą część urlopu warto spędzić na samym Mazurach. O tym, co można tam robić, chyba nie trzeba nikogo pouczać – woda, plaże, tereny zielone, jachty – żyć, nie umierać. Jeśli jednak poza słodkim lenistwem chcielibyście także coś zobaczyć, warto zajrzeć do Stańczyków, by podziwiać słynne akwedukty oraz do Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z Praniach. Turyści chętnie odwiedzają też urokliwe miejscowości na północy Mazur, takie jak Bartoszyce czy Bisztynek – w tej drugiej znajduje się słynny „diabelski kamień”. Na koniec możemy przybić do Ełku, gdzie zobaczymy jedyny w ten części kraju zamek na wyspie.

Sending
User Review
0 (0 votes)