Twierdza Srebrna Góra

Myśląc o weekendzie w górach zazwyczaj na myśli mamy Zakopane i jego okolice, ale przecież różne łańcuchy górskie zajmują sporą część Polski, rozciągając się głównie na południowej granicy. Podczas weekendu warto wybrać się do Przełęczy Srebrnej, w której położony jest jeden z ciekawszych zabytków Polski i Europy.

Historia Twierdzy Srebrna Góra

Srebrna Góra to niewielka wioska położona w województwie dolnośląskim, w gminie Stoszowice. Pomiędzy XIV a XVI wiekiem w miejscowości wydobywano srebrno, lecz z czasem złoża częściowo się wyczerpały i wydobycie przestało się opłacać, a samo miasteczko zaczęło podupadać. Nie można było jednak nie zauważyć, że położenie miejscowości idealnie nadawało się do celów militarnych, Srebrna Góra położona jest bowiem poniżej Przełęczy Srebrnej, która rozdziela Góry Sowie i Góry Bardzkie, z najwyższym punktem o wysokości 686 m n.p.m. W XVIII wieku Fryderyk II Wielki zdecydował się na skorzystanie z korzystnego położenia w celu wzmocnienia zdobytego przez Prusy Śląska. Po dwunastu latach prac, w 1777 roku, dokończony został zespół fortyfikacji, składający się z sześciu fortów oraz kilku bastionów. Wewnątrz kompleksu znalazło się 151 pomieszczeń, stanowiska strzeleckie, magazyny, browar, szpital, kaplica, więzienie, piekarnia, prochownia i dziewięć studni, z czego najgłębsze mają ponad 70 metrów. Twierdza była samowystarczalna i mogła przez nawet pięć miesięcy chronić ponad 3700 żołnierzy.

Twierdza Srebrna Góra.

Twierdza Srebrna Góra.

W latach Twierdza 1806 – 1807 przeszła oblężenie Francji w trakcie wojny francusko-pruskiej. Kolejne lata nie były zbyt łaskawe dla Twierdzy Srebrna Góra, służyła ona jako poligon doświadczalny, dopiero pod koniec XIX wieku zainteresowano się nią jako obiektem turystycznym. Niedaleko Twierdzy powstała także Kolej Sowiogórska, z zamontowaną szyną zębatą, służąca głównie do transportu węgla. Obecnie pozostałości po kolejce to przede wszystkim ceglany wiadukt srebrnogórski o wysokości 28 metrów.

W trakcie II wojny światowej Twierdza Srebrna Góra służyła za więzienie i obóz dla jeńców, a po wojnie była dewastowana. Na szczęście w 1965 roku Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyczyniło się do uprzątnięcia miejsca i w krótkim czasie na Twierdzę powrócił ruch turystyczny, który ciągle przybiera na sile. Dużą zasługę w tym mają sami mieszkańcy oraz lokalne władze, które kładą duży nacisk na turystyczne i historyczne znaczenie kompleksu. Odnajdą się tam nie tylko miłośnicy historii, ale także osoby chcące spędzić aktywny weekend w górach. Przepiękne widoki zapierają dech w piersiach, a z Twierdzy doskonale widać całą okolice. Twierdza Srebrna góra to największa górska twierdza w Europie i obiekt warty zobaczenia, który oprócz turystów przyciąga także… odkrywców! W połowie listopada 2015, w okolicach Twierdzy, grupa eksploratorów zakończyła sukcesem pięcioletnie poszukiwania pochodzącej z XVII wieku kopalni srebra.

 

Twierdza Srebrna Góra.

Twierdza Srebrna Góra.

Twierdza Srebrna Góra dla aktywnych

Aktywny wypoczynek w górach, piękne widoki oraz niezwykła historia – właśnie taka jest Srebrna Góra. Podstawowa oferta zwiedzania obejmuje poznanie historii Fortu Donjon i zwiedzanie tarasu widokowego, pomieszczeń mieszkalno-obronnych, kazamaty z urządzonym w niej muzeum, a także pokaz strzelania z broni z epoki. Na Bastionie Dolnym znajduje się ekspozycja armat pochodzących z okresu II wojny światowej. Niesamowitą atmosferę podczas zwiedzania zapewnia Regiment Srebrnogórski, który w tradycyjnych pruskich strojach wojskowych z XVIII wieku, oprowadza po Twierdzy i opowiada jego historię zwiedzającym.

Na Twierdzy skorzystać można także z oferty Strzelnicy Historycznej, która pozwala nie tylko na strzelanie z historycznych karabinów, ale także z nowoczesnej broni automatycznej i rakietnic. Przybycie na strzelnicę należy zgłosić co najmniej 24 godziny przed terminem, można na nią wejść bez wykupywania biletu na zwiedzanie Twierdzy. Więcej szczegółów na stronie internetowej www.strzelnicahistoryczna.pl

Osoby chcące doświadczyć ekstremalnych emocji mogą skorzystać z oferty Tyrolkowo. Trasa tyrolkowa, o długości 570 metrów, rozciąga się pomiędzy okolicznymi lasami i murami Twierdzy, zapewniając przeżycia, których szybko się nie zapomni. Więcej szczegółów na stronie internetowej www.tyrolkowo.pl

Na terenie Twierdzy organizowane są liczne imprezy, w tym koncerty, zloty motocyklowe i coroczne Święto Twierdzy zakończone rekonstrukcją bitwy o Twierdzę z 1807 roku. Okolica jest bogata w ciekawe trasy rowerowe i trekkingowe, a Srebrna Góra posiada ciągle rosnącą bazę noclegową i restauracyjną.

Twierdza Srebrna Góra.

Twierdza Srebrna Góra.

Ważne informacje

Twierdza Srebrna Góra czynna jest w okresie od 1 kwietnia do 30 października w godzinach od 10.00 do 18.00, natomiast w okresie od 1 listopada do 31 marca czynna jest od 10.00 do 16.00. Osoby chcące spędzić urlop w górach mogą od 1 lipca do 31 sierpnia w czasie weekendów zwiedzać Twierdzę od 10.00 do 19.00. Bilet normalny – 17 zł, ulgowy – 14 zł, w cenie jest zwiedzanie z przewodnikiem, czas zwiedzania to około 1,5 godziny.  Istnieje możliwość wykupienia biletów grupowych, a w celu zorganizowania spotkań lub różnych wydarzeń wynająć można jedną z sal, dziedziniec, bastion lub fort. W każdy piątek po zmierzchu odbywa się nocne zwiedzanie. Drogę z Przełęczy Srebrnej (znajduje się tam parking) do Twierdzy można przebyć pieszo albo skorzystać z weekendowej kolejki Fort Fan Express, bilet w dwie strony kosztuje 5 złotych.

Więcej informacji na stronie internetowej www.forty.pl

 

Sending
User Review
3.86 (7 votes)