Szczecin to największe miasto województwa zachodniopomorskiego oraz jego stolica. Pod względem powierzchni jest trzecim miastem w kraju. Położony jest przy polsko – niemieckiej granicy, a dzięki niewielkiej odległości do Morza Bałtyckiego jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i turystycznym zachodniej Polski. Istnieje wiele teorii dotyczących pochodzenia nazwy miasta. Według jednej wywodzi się ona od słowa „ściek”, które ma określać ściekanie wód Odry do Bałtyku w tym rejonie. Inna mówi, że nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „stette”, które w języku polskim oznacza twierdzę. Jednak żadna z wersji nie ma stuprocentowego pokrycia w źródłach historycznych.

W Szczecinie znajduje się port morski, na który roztacza się piękny widok z wieży widokowej na gmachu głównym Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Jednak Szczecin to nie tylko ogromne statki, Zalew Szczeciński wodna infrastruktura. Miasto dzięki znajdującym się tam zabytkom jest prawdziwą perłą zachodniej Polski. Świetnie zachowane zabytkowe budowle sprawiły, że Szczecin należy do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Przed wiekami miasto było siedzibą książąt, a najpiękniejszą pozostałością tamtych czasów jest Zamek Książąt Pomorskich. To imponująca budowla na Wzgórzu Zamkowym, która jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale również ważnym miejscem na kulturalnej mapie Szczecina. Organizowane są tam bowiem wystawy, spektakle oraz wydarzenia muzyczne. To właśnie z Wieży Hejnałowej oraz Urzędu Miejskiego trębacze wygrywają w samo południe hejnał Szczecina. Zamek Książąt Pomorskich nie jest jedyną tego typu budowlą w mieście. Przy placu Orła Białego mieszczą się bowiem Pałac Klasycystyczny oraz Pałac Pod Globusem, na alei Niepodległości – Pałac Ziemstwa Pomorskiego, a przy placu Żołnierza Polskiego Pałac Pod Głowami. Zwiedzanie Starego Miasta to punkt obowiązkowy wizyty w Szczecinie. Jego głównym placem jest Rynek Sienny z XV – wiecznym ratuszem. Ci, którzy chcą choć na chwilę odpocząć od zgiełku miasta mogą udać się do któregoś ze szczecińskich parków. Najpopularniejszym jest Park Kasprowicza będący jednocześnie największym tego typu obszarem. Mieszkańcy miasta oraz turyści chętnie wybierają się również na Jasne Błonia, gdzie podziwiać można okazałą fontannę, Pomnik Czynu Polaków oraz pomnik Jana Pawła II upamiętniający mszę Jana Pawła II odprawioną  w czerwcu 1987 roku właśnie na tym zieleńcu.

W Szczecinie każdego roku odbywa się mnóstwo festiwali i imprez kulturalnych. W lipcu można podziwiać występu artystów ulicy na międzynarodowym festiwalu „Spoiwa Kultury” oraz trafić na Jarmark Jakubowy, w sierpniu przyjechać na Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic, a we wrześniu zakończyć wakacje na Festiwalu Młodych Talentów.

Sending
User Review
0 (0 votes)