Góry Świętokrzyskie wraz z Sudetami należą do najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Są one również najniższe w Polsce, albowiem ich najwyższy szczyt – Łysica wznosi się na wysokość „jedynie” 612 m n.p.m. Z pewnością ten fakt, jak i mniejsza ilość szlaków turystycznych wpływa na niższą popularność w stosunku do licznych pasm Beskidów czy Karkonoszy. Nie oznacza to jednak, iż nie znajdziemy tu ciekawych miejsc czy tras turystycznych. Jedną z nich jest odcinek prowadzący z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny.

Dlaczego warto?

Za: https://mapa-turystyczna.pl/route/si3u

Proponowana trasa jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które wybierają się w Góry Świętokrzyskie, a przy tym chcą zobaczyć najpopularniejsze miejsca. Na odcinku ponad 18 kilometrów znajduje się między innymi Święty Krzyż z klasztorem, Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, platforma widokowa z panoramą na okolice oraz gołoborza, jak i również Łysica. Większość proponowanej trasy wiedzie przez Główny Szlak Świętokrzyski, który w całości liczy sobie 105 kilometrów. Odcinek od Nowej Słupi do Świętej Katarzyny w zależności od tempa marszu powinien wynieść między 5 a 6 godzin. Nie jest to zbyt wymagająca trasa, dzięki czemu świetnie nadaje się dla całej rodziny.

Nowa Słupia

fot. Wojtek-Rajpold by Wikimedia Commons

Naszym punktem startowym jest Nowa Słupia. Jest to wieś znajdująca się u stóp Łysej Góry. Posiada bogatą historię, albowiem pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIV wieku. Na miejscu, jeśli mamy ochotę, możemy zwiedzić XVII-wieczny Kościół świętego Wawrzyńca. Ciekawa jest również legenda związana z lokalnym kamiennym pielgrzymem. Jest to figura klęczącego mężczyzny znajdująca się przy drodze na Święty Krzyż. Według opowiadań jest nią pełen pychy, pielgrzymujący, który skamieniał po tym, gdy oświadczył, że znajdujące się na szczycie klasztorne dzwony biją wyłącznie na jego cześć. Według przepowiedni, pielgrzym każdego roku przesuwa się o ziarenko piasku, a gdy dotrze na szczyt, nastąpi koniec świata. Nasza trasa wiodła będzie niebieskim szlakiem w stronę Łysej Góry. Po swej lewej stronie zobaczymy Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana. Jest to miejsce, które prezentuje pozostałości dymarek pochodzących z okresu od I do III wieku, jak i również sposoby wytopu metali. Każdego roku na terenie muzeum w połowie sierpnia odbywają się słynne Dymarki Świętokrzyskie.

Łysa Góra

fot. Yayek by Wikimedia Commons

Już po kilkudziesięciu minutach i niecałych dwóch kilometrach dotrzemy na Łysą Górę. Jest to szczyt o wysokości 594 m n.p.m. Znajduje się tu węzeł szlaków turystycznych, albowiem niebieski szlak przecina się z czerwonym Głównym Szlakiem Świętokrzyskim. Łysa Góra w okresie wczesnego średniowiecza stanowiła ośrodek kultu religii Słowian. Dziś bardziej znana jest ze względu na gołoborza oraz bazylikę. Na miejscu znajduje się również charakterystyczna wieża radiowo-telewizyjna, a także Muzeum Przyrodnicze ŚPN.

Opactwo pobenedyktyńskie na Świętym Krzyżu

fot. Paweł Cieśla by Wikimedia Commons

Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego to obecnie najpopularniejsze miejsce w regionie. Jest to najstarsze znane sanktuarium na ziemiach polskich, którego początki sięgają XII wieku. Przez lata obiekt ten ulegał wielu zniszczeniom czy przeobrażeniom. Od XIV wieku opactwo nosi nazwę Świętego Krzyża, albowiem przechowywane są w nim relikwie krzyża, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus. Obecny kształt kościoła jest wynikiem prac przeprowadzonych na początku XIX wieku.

Gołoborza

fot. Jakub Hałun by Wikimedia Commons

Gołoborza to niewątpliwie jedna z rzeczy, z których słyną Góry Świętokrzyskie. Zapewne wielu czytelników uczyło się o nich na lekcjach geografii. Są to charakterystyczne rumowiska skalne. Ich nazwa pochodzi on regionalnego określenia terenu gołego od boru. W Świętokrzyskim Parku Narodowym występują one zarówno na północnym jak i południowym stoku pasma łysogórskiego. Mieszczące się na stokach Łysej Góry gołoborze zajmuje 3,84 ha powierzchni. Jest one możliwe do podziwiania ze specjalnej platformy widokowej.

Huta Szklana

fot. Polimerek by Wikimedia Commons

Schodząc czerwonym szlakiem z Łysej Góry, po nieco ponad dwóch kilometrach wejdziemy do Huty Szklanej. Jest to wieś, w której znajduje się Osada Średniowieczna. Stanowi ona jeden z obiektów Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich. Na miejscu możemy podziwiać kilkanaście zrekonstruowanych chat wiejskich z wyposażeniem. Możemy zobaczyć tu drewniane chaty kryte strzechą, ziemianki, jak i również drewniane wozy. Wiele osób z pewnością ucieszy fakt, iż jest to w pewnym sensie żywe muzeum, gdzie można bez obaw wchodzić do domostw, dotykać znajdujących się w nich przedmiotów.

Kakonin

fot by Wikimedia Commons

Być może zaskoczeniem dla wielu osób będzie fakt, że między Łysą Górą a Łysicą nie znajdziemy zbyt wielu wzniesień. W związku z tym podróż przebiega głównie przez okoliczne wsie, polne drogi i ścieżki. Można nawet zapomnieć o tym, iż jest się w górach! Mniej więcej po 11 kilometrze trasy z Nowej Słupi znajduje się Kakonin. W tej małej wsi ulokowana jest drewniana chałupa zbudowana w około 1820 roku. Stanowi ona oddział Muzeum Wsi Kieleckiej. W jej wnętrzu można zobaczyć, jak wyglądały warunki życia średniozamożnej rodziny rolniczej z okresu XIX i początku XX wieku.

Przełęcz świętego Mikołaja

fot. psk by Wikimedia Commons

Po około 2 kilometrach natrafimy na Przełęcz świętego Mikołaja. Jest to miejsce, z którego trasa prowadzi bezpośrednio na Łysicę. Przełęcz znajduje się na wysokości 544 m n.p.m. Podziwiać możemy tu kapliczkę pod wezwaniem świętego Mikołaja, który jest oczywiście patronem wszystkich pielgrzymów i podróżnych.

Łysica

fot. Polimerek by Wikimedia Commons

Po przebyciu 3 kilometrów dojdziemy na Łysicę, czyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (611,8 m n.p.m). Łysica składa się z dwóch wierzchołków, gdzie wschodni, niższy wierzchołek o wysokości 608 m n.p.m stanowi skalną grań o długości około pół kilometra. W najwyższym punkcie Łysicy znajdziemy replikę krzyża z I połowy XX wieku – to dobry znak orientacyjny, gdyż bez niego łatwo można nawet pominąć szczyt. Niestety Łysica jest porośnięta lasem, w związku z czym nie można liczyć na zbyt obszerne widoki ze szczytu. Warte zaznaczenia jest to, iż Łysica należy do Korony Gór Polskich, będąc jej najniższym szczytem.

Święta Katarzyna

fot. Paweł Cieśla by Wikimedia Commons

Po dwóch kilometrach zejścia dochodzimy do Świętej Katarzyny. Jest to wieś, z której z łatwością możemy za pośrednictwem lokalnej komunikacji dotrzeć do Kielc lub innych okolicznych miejscowości. Znajduje się tutaj między innymi zespół klasztorny bernardynek, jak i również drewniana kapliczka św. Franciszka. Tuż obok niej umiejscowione jest źródełko św. Franciszka, którego wody według miejscowych mają leczyć choroby oczu.

Oceń artykuł
Sending
User Review
4.17 (6 votes)