Szlak Zamków Piastowskich

Turystyczny szlak wiodący przez grody i zamki postawione przez dynastię Piastów ma aż 146 kilometrów i w całości zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim. Warto ten szlak schodzić lub zjeździć nie tylko dla samych budowli, lecz również i dla wspaniałych, naprawdę malowniczych widoków roztaczających się z jego trasy.

Szlak Zamków Piastowskich obejmuje w sumie 15 budowli, oznaczony jest kolorem zielonym, i zaczyna się w Zagórzu Śląskim, zaś kończy u podnóża góry Grodziec.

Dolny Śląsk zwany jest polską Doliną Loary, ponieważ roi się tu wręcz od pięknych zamków i pałaców. Tych pięknych budowli jest tu tyle, że aż… ciężko wybrać, od czego zacząć podróżowanie i zwiedzanie! Przybywamy zatem z pomocą i rzucamy propozycję – Szlak Zamków Piastowskich.

Dynastia Piastów

Kim byli Piastowie, z pewnością mówić nikomu nie trzeba. Nawet największy historyczny ignorant z pewnością kojarzy z lekcji historii nazwę tej dynastii… Mimo wszystko, dla formalności czy poszerzenia wiedzy co nieco wam o nich opowiemy.

Dynastia Piastów była pierwszą polską dynastią panującą w kraju. Za protoplastę rodu uznaje się znanego z legend Piasta. Legenda ta mówi także o tym, że to Siemowit, syn owego Piasta, był pierwszym księciem plemienia Polan. Po nim panowali podobno Lestek oraz Siemomysł, lecz to Mieszko I jest oficjalnie uznawany za pierwszego władcę Polski z tejże dynastii. Jego istnienie nie jest znane jedynie z legend, lecz potwierdzone historycznie.

Okres rządów Piastów na ziemiach polskich przypada na lata 960 – 1370. W tym czasie ród piastowski zdołał przyjąć chrzest i schrystianizować Polskę, a także postawić wiele grodów i zamków. Niektóre zachowały się do dziś i można je podziwiać na – a jakże – Szlaku Zamków Piastowskich.

Szlak Zamków Piastowskich – przebieg trasy

 1. Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

 2. Zamek Stary Książ w Wałbrzychu

 3. Zamek Książ w Wałbrzychu

 4. Zamek Cisy w Cieszkowie

 5. Zamek w Kłaczynie

 6. Zamek Świny

 7. Zamek Bolków

 8. Zamek Niesytno w Płoninie

 9. Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich

 10. Zamek Sokolec na Krzyżnej Górze koło Karpnik

 11. Pałac w Wojanowie

 12. Wieża Książęca w Siedlęcinie

 13. Dwór i pałac w Maciejowcu

 14. Zamek Lenno we Wleniu

 15. Zamek Grodziec

 

Zdjęcie By Jar.ciurus (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Oceń artykuł
Sending
User Review
5 (2 votes)