Beskidy – małe góry wielkich marzeń

Beskidy to góry, którym brakuje co prawda spektakularnych ekspozycji, głębokich kotłów polodowcowych czy budzących respekt skalnych ścian. Ale ich nieobecność w pełni wynagradzają szerokie panoramy, rozciągające się po horyzont, szerokie szlaki, prowadzące przez łagodne grzbiety, reglowe lasy i subalpejskie łąki, rozkwitające tysiącem barw każdej wiosny. I, oczywiście, pełne górskiego charakteru kurorty, które zna chyba każdy miłośnik nart w dowolnej postaci – ekscytujące zjazdy i slalomy w Szczyrku, biegówki w…. i popularne coraz bardziej skitury to idealny sposób na aktywne spędzenie zimy.

Urlop w Beskidach zwyczajnie nie może być nudny – gęsta sieć szlaków, przebiegających przez 4 beskidzkie parki narodowe: Babiogórski, Magurski, Gorczański i Bieszczadzki, zapewnia odpowiednią dawkę górskich wędrówek o każdej porze roku. Wejścia na porośniętą bukowym lasem Czantorię (995 m n.p.m), zdobywanie wybitnego, wznoszącego się 800 m ponad Kotlinę Żywiecką Skrzycznego (1257 m n.p.m) czy wdrapywanie się Percią Akademików na szczyt Babiej Góry (1725 m n.p.m)– to tylko niektóre z wypraw, które czekają tu na miłośników gór. Wakacje w Beskidach warto urozmaicić sobie odwiedzinami w malowniczej Istebnej, podbijającym Europę delikatnymi koronkami Koniakowie, „malowanej wiosce” Zalipie czy uzdrowiskowym Ustroniu. Jeżeli szukamy miejsc, gdzie jest „turystycznie gęsto”, tłoczno i gwarnie, koniecznie odwiedźmy Wisłę i Szczyrk – narciarskie stolice Beskidu. Aby złapać chwilę oddechu i zanurzyć się w fascynującej historii i intrygującej architekturze, zajrzyjmy do Bielsko-Białej i Cieszyna.

3 NAJPIĘKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDACH, KTÓRE MUSISZ ZNAĆ

Wisła – Barania Góra – Węgierska Górka (7 godz.)
Trasa, która jest stosunkowo łatwa i niezwykle krajobrazowa – dlatego idealnie nada się na rodzinny spacer (także na nartach i rowerze!), podczas którego będziemy odkrywać najciekawsze zakątki Beskidu Śląskiego. Spacer malowniczą doliną Białej Wisełki, możliwość podziwiania panoram z wieży widokowej na Baraniej Górze i wędrówka słynnym Głównym Szlakiem Beskidzkim to tylko niektóre z atrakcji po drodze!

Korbielów – Pilsko – Korbielów (5 godz.)
Dość krótka i sprawdzająca kondycję trasa, która doprowadzi nas na wierzchołek Pilska – drugiego najwyższego szczytu Beskidów. Na szlaku czeka kilka stromych podejść i sporych różnic wysokości.

Zawoja – Babia Góra – Zawoja (7,5 godz.)
Najbardziej znana i ekscytująca trasa na najwyższy szczyt Beskidu, prowadząca osławioną Percią Akademików. Na śmiałków czekają tu spore ekspozycje, kilka miejsc, gdzie warto chwycić mocniej łańcuch i przede wszystkim – zapierające dech w piersi widoki.

Informacje praktyczne
Noclegi
W Beskidach znajdziemy jedne najsympatyczniejszych schronisk górskich. Warto spędzić noc m.in. w Schronisku PTTK „Na Markowych Szczawinach” i w słynnej „Bacówce na Rycerzowej”. Miłośnicy domowej atmosfery znajdą ją w pensjonatach w Wiśle, Zwardoniu, Istebnej czy Koniakowie.

Jedzenie
W Żywcu, Szczyrku czy Ustroniu nie brakuje małych, klimatycznych restauracji, gospód i karczm. Tradycyjne jedzenie przeżywa renesans w Beskidzie – dlatego warto odwiedzić „Kolibę pod Czarcim Kopytem” w Ustroniu (pierś kaczki z jabłkami i żurawiną – koniecznie!) czy „Gospodę Polską” w Szczyrku.

Transport
W Beskidy łatwo dotrzemy dzięki częstym połączeniom kolejowym między Bielsko-Białą a Katowicami i Krakowem. Niewielkie stacje kolejowe znajdziemy też w Zwardoniu, Żywcu i Wiśle. PKS pozwali dotrzeć bezpośrednio pod wyjścia na szlaki dzięki regularnym kursom do Jaworza, Szczyrku czy Twardorzeczki.

Sending
User Review
4 (1 vote)