Karkonosze: wyprawa do krainy Ducha Gór

Karkonosze to magiczna kraina – pełna przepastnych kotłów polodowcowych, lśniących w słońcu wód jezior i rozpalających wyobraźnię formacji skalnych. To jednak również pasmo gór, którym włada mityczny górski demon – potężny Duch Gór, którego jaskinie u stóp Śnieżki (1603 m n.p.m) eksplorują Walończycy – tajemniczy poszukiwacze skarbów i… którego surowy, subalpejski klimat Śnieżnych Kotłów sprawia, że mimo niewielkich wysokości można tu poczuć alpejskiego ducha.

Polodowcowa magia Karkonoszy
Główne atrakcje Karkonoszy znajdują się w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego. Nagie, pokryte gołoborzami zbocza Śnieżki i spektakularne, głębokie na ponad 100 metrów Śnieżne Kotły oraz ich rodzeństwo: Kocioł Łomniczki, Kocioł Smogorni, Kocioł Wielkiego Stawu i Łabski Kocioł to tylko niektóre z nich. Oczywiście nie można pominąć jednego z najciekawszych elementów karkonoskiego krajobrazu: rozsianych między szczytami granitowych skałek. Mierzące nieraz do 25 metrów ściany Pielgrzymów, Słonecznika i Końskich Łbów z łatwością można zobaczyć, wędrując wzdłuż Głównego Grzbietu. Dodatkowego smaczku górskim wędrówkom dodają opadające wąskimi kaskadami wodospady w Szklarskiej Porębie: Kamieńczyk i Szklarka, które łatwo odwiedzić w ciągu jednego dnia.

Karkonoskie szlaki, które po prostu MUSISZ znać!
Oto nasze typy na najciekawsze wycieczki w Karkonoszach:

Karpacz – Schronisko „Samotnia” – Kopa – Śnieżka — Karpacz
Najbardziej popularna trasa, która doprowadzi na sam wierzchołek najwyższego szczytu Karkonoszy. Spacerując wśród świerkowo-buczynowych lasów możemy podziwiać strome ściany Kotła Małego Stawu i wypić herbatę nad brzegiem Małego Stawu w „Samotni” i dołączyć do setek innych turystów zmierzających na szczyt Śnieżki.

Karpacz – Kocioł Łomniczki – Równia pod Śnieżką – Śnieżka — Karpacz
Bardziej wymagająca trasa na szczyt Śnieżki, która jest też naszą ulubioną! Stromy szlak czerwony z Karpacza prowadzi przez głęboki na 300 metrów Kocioł Łomniczki. Huk górskiej rzeki, która opada kaskadami w stronę miasta, zapierające dech w piersi widoki, szczyt Śnieżki widoczny przez niemal całą drogę i… malownicze Schronisko „Nad Łomniczką” to główne atuty tej wycieczki.

Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka – Szrenica — Wodospad Szklarka
Łatwa i przyjemna wycieczka półdniowa, która pozwala zobaczyć największe atrakcje tej części Karkonoszy: dwa majestatyczne wodospady i szczyt górującej nad miastem Szrenicy. Dodatkową atrakcją jest możliwość skrócenia marszruty – na Szrenicę zawsze można wjechać nowoczesnym wyciągiem!

Szklarska Poręba – Schronisko „Pod Łabskim Szczytem” – Śnieżne Kotły – Wodospad Szklarki
Ta przyjemna i średniowymagająca trasa prowadzi z tętniącej życiem Szklarskiej Poręby do stóp Śnieżnych Kotłów, a następnie – do malowniczego Wodospadu Szklarki.

Szczegółowe propozycje szlaków

Karkonosze – informacje praktyczne
Noclegi
W okolicy znajdziemy eleganckie, 4-gwiazdkowe hotele, jak Hotel Gołębiewski, Hotel Kryształ czy historyczny Szrenicowy Dwór i przyjazne, rodzinne pensjonaty w okolicy wyciągu (Szklarska Poręba) i głównego deptaka (Karpacz). Prawdziwi miłośnicy gór powinni koniecznie przenocować w znanych z fantastycznej atmosfery schroniskach – Samotnia, Strzecha Akademicka czy Odrodzenie to tylko niektóre z nich.

Transport
Słynną Koleją Izerską dotrzemy z Jeleniej Góry stąd zarówno do samej Szklarskiej, jak i przygranicznych Jakuszyc – panoramy po drodze są po prostu niezapomniane! Dojazd do Karpacza jest możliwy dzięki często kursującym busom, które odjeżdżają z kilku przystanków w centrum miasta. Turyści z pewnością docenią natomiast darmowe busy, które w weekendy kursują między Szklarską Porębą a pobliskim Świeradowem-Zdrój.

Wyżywienie
Gdzie jeść w Szklarskiej Porębie i Karpaczu? Oczywiście – w klimatycznych karczmach, które serwują rozgrzewające potrawy kuchni górskiej! Kultowa kwaśnica, placek po węgiersku, i prawdziwy lokalny przysmak, czyli pieczony pstrąg – te potrawy znajdziemy w menu większości restauracji i barów. Warto jednak poszerzyć horyzonty i zajrzeć do Czech, gdzie króluje smażony ser z hranolkami, delikatne knedliczki i znakomite czeskie piwo!

Sending
User Review
4.5 (2 votes)