Tatry – najmniejsze wielkie góry Europy

Tatry, często nazywane „najmniejszymi wielkimi górami Europy” w każdym bez wyjątku budzą podziw. Ich granitowym ścianom wysokim na tysiące metrów, ostrym graniom i wybitnym szczytom zwyczajnie nie da się oprzeć. Podobnie zresztą, jak krystalicznie czystym jeziorom i dolinom rozkwitającym krokusami, które są stworzone do beztroskich chwil relaksu podczas niejednej wycieczki w Tatrach. Jako najwyższe pasmo Karpat, Tatry mają swoje miejsce w sercu każdego górołaza – a szlaki prowadzące do miejsc tak kultowych, jak Dolina Pięciu Stawów, szczyt Rysów czy niesławnej Koziej Przełęczy zapierają dech w piersi także tym, co i wyższe góry widywali…

Ze względu na swoją alpejską budowę, najwyższe góry Polski są bardziej wymagające w stosunku do miłośników pieszych wędrówek. Ostre granie, strome podejścia, duże różnice wysokości i ekspozycje, które potrafią ścisnąć gardło i doprowadzić nogi do drżenia są jednak niczym w porównaniu do tatrzańskiej pogody. Nagłe zmiany temperatury, porywiste podmuchy halnego, opady śniegu, które potrafią zmylić orientację w terenie – razem sprawiają, że do wycieczki w Tatrach lepiej być przygotowanym. Natura górska, którą najlepiej obserwować w Tatrzańskim Parku Narodowym, to jeden z powodów wielu wypraw w głębokie doliny i na niedostępnie wyglądające granie. To w końcu jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie jest szansa na dojrzenie (choć z dużej odległości) niedźwiedzi, kozic, wilków i rozkosznie zabawnych świstaków!

NAJPIĘKNIEJSZE SZLAKI W TATRACH DLA KAŻDEGO GÓROŁAZA

Palenica Białczańska – Dolina Pięciu Stawów – Świstowa Czuba – Morskie Oko
Świetna, niedługa i kondycyjnie niezbyt wymagająca trasa, która pozwoli obaczyć magiczną Dolinę Pięciu Stawów, Morskie Oko, sylwetkę Rysów i sielską Dolinę Roztoki.

Kuźnice – Murowaniec – Czarny Staw Gąsienicowy – Kościelec – Kuźnice
Najlepsza trasa dla lubiących wyzwania w pigułce – niedługa, ale gwarantująca ekspozycje, podejścia i widoki na ciemne wody Czarnego Stawu Gąsienicowego. I, oczywiście, wejście na jeden z najpiękniejszych tatrzańskich szczytów.

Kuźnice – Czerwone Wierchy – Kiry
Półdniowa wycieczka, którą najlepiej odbyć we wrześniu bądź październiku. Trasa, która prowadzi Doliną Kościeliską na trzy charakterystyczne wierzchołki Krzesanicy, Małołączniaka i Ciemniaka to prawdziwy hit Tatr Zachodnich!

Szczegółowe propozycje szlaków

Informacje praktyczne

Noclegi
W Zakopanem noclegi znaleźć jest zawsze łatwo. Nawet w wysokim sezonie można liczyć na to, że zostaniemy zgarnięci prosto z peronu PKP do jednej z setek przyjaznych i niedrogich kwater. Znajdziemy tu również kilka niedrogich hosteli, które gwarantują dobrą cenę, nocleg w pokojach wieloosobowych, gości z całego świata, luźną atmosferę i, z reguły, świetną lokalizację. Jeżeli jednak szukamy zakwaterowania z klimatem, nic najprawdopodobniej nie przebije spania w jednym z kultowych tatrzańskich schronisk: Morskim Oku, Schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów lub w kameralnym i niezmiennie przyjaznym Schronisku PTTK „Roztoka”.

Transport
W Zakopanem nigdy nie trzeba długo czekać na przyjazd busika, który zabierze nas w kierunku wymarzonych szlaków. Regularne i częste kursy małymi i z reguły tłocznymi busikami, odjeżdżającymi spod Baru FIS naprzeciwko dworca PKP, umożliwiają dotarcie do Palenicy Białczańskiej, Kuźnic, Poronina czy Kir. Dojazd do samego Zakopca również nie przysparza problemów – częste połączenia kolejowe między Tatrami a Katowicami, Krakowem czy Warszawą ułatwiają dojazd w góry i… jednoczesne ominięcie wiecznych korków na Zakopiance. Wygodne dotarcie do Zakopanego umożliwia również Polski Bus, który przyjeżdża codziennie rano z Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Poznania.

Jedzenie

Na popularnych Krupówkach znajdziemy każdy rodzaj jedzenia – od wszędobylskich oscypków, przez kebab i McDonald’s po rzeczywiście smaczną i niedrogą kuchnię. Polecamy z całego serca tłoczny, niedrogi i przesympatyczny Bar Mleczny (Krupówki 1), gdzie solidna porcja gęstego gulaszu z ziemniakami i surówkami odchudzi naszą kieszeń o zaledwie 15 zł.

Sending
User Review
0 (0 votes)