Szlaki rowerowe mają za zadanie bezpiecznie poprowadzić turystę i pokazać mu ciekawe tereny i miejsca na danym obszarze. W śląskim rowerzyści mają w czym wybierać! Szlaków jest sporo, ale niestety nie na wszystkich jazda rowerem jest przyjemnością. Na jednych kuleje infrastruktura, a inne po prostu nie pokazują po drodze nic interesującego.
… więc gdzie jechać? Jakie szlaki rowerowe w województwie śląskim są najciekawsze i najchętniej odwiedzane przez rowerzystów?

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najstarszych i najbardziej malowniczych polskich szlaków turystycznych, który 2010 roku zdobył certyfikat najlepszego produktu turystycznego w Polsce! Oznaczony jest kolorem czerwonym, liczy 178km i przebiega przez województwo śląskie i małopolskie, łącząc Kraków z Częstochową. Na szlaku podziwiać możecie wspaniałe panoramy z malowniczymi skalnymi wzgórzami i mieniącą się w różnych odcieniach zieleni przyrodą. Między nimi odznaczające się liczne średniowieczne zamki, zwane Orlimi Gniazdami, które powstały XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego i miały chronić granic państwa oraz strzec Krakowa, czyli ówczesnej stolicy.
Szlak Orlich Gniazd ze względu na ukształtowanie terenu oraz momentami piaszczyste podłoże jest dość wymagający, ale widoki i ciekawe miejsca na trasie wynagrodzą wszystkie trudy!

Szlak Orlich Gniazd

Wiślana Trasa Rowerowa

Wiślana Trasa Rowerowa to projekt, który docelowo ma połączyć góry z morzem. Szlak poprowadzony wzdłuż królowej polskich rzek zaczyna się w Wiśle na zaporze Jeziora Czerniańskiego, a jej śląski odcinek kończy się w Dankowicach, na granicy z województwem małopolskim.
Śląska Wiślana Trasa Rowerowa ma 80km, oznaczona jest kolorem niebieskim i jest przyjazna rowerzystom, zwłaszcza na jej odcinku z Wisły do Drogomyśla. Tam szlak, nie odrywając się od rzeki, prowadzi głównie alejkami wyłączonymi z ruchu samochodowego. Mimo że Wiślana Trasa Rowerowa przebiega przez beskidzkie miejscowości to jest bardzo płaska i łatwa do przejechania nawet dla dzieci. Poza tym przy Wiśle jest mnóstwo miejsc, gdzie można zatrzymać się, usiąść na ławce i podziwiać piękne widoki Beskidu Śląskiego.

Wiślana Trasa Rowerowa

Leśno Rajza

Leśno Rajza, czyli „długa przejażdżka po lesie”, to szlak rowerowy, którego główna pętla liczy około 90km po lasach w powiecie tarnogórskim i lublinieckim. Stworzony został na podstawie porozumienia partnerskiego przez 6 gmin: Kalety, Świerklaniec, Koszęcin, Woźniki, Tworóg i Miasteczko Śląskie. Leśno Rajza to bardzo przyjemny, rekreacyjny szlak rowerowy, który prowadzi po malowniczych terenach leśnych i który pozwala oderwać się od zgiełku miasta. Bardzo dobre leśne drogi i w większości brak ruchu samochodowego czyni Leśną Rajzę przyjazną dla dzieci oraz mniej zaawansowanych rowerzystów. 

Leśno Rajza

Liswarciański Szlak Rowerowy

Liswarciański Szlak Rowerowy zaczyna się w Woźnikach, a kończy w Wąsoszu Górnym, tuż przy granicy z województwem łódzkim. Oznaczony jest kolorem niebieskim i ma 108km. Szlak prowadzi wzdłuż rzeki Liswarty przez mniej znane i rzadziej odwiedzane tereny województwa śląskiego. Zielone, ciche, spokojne, bez dużych miast, ale z małymi klimatycznymi wioskami, w których spotkacie dzieci mówiących Wam: „Dzień dobry”, a także zobaczycie stare drewniane chaty, kaczki na podwórku, a za domem pasące się krowy.

Liswarciański Szlak Rowerowy

Czerwony szlak rowerowy: Katowice – Pszczyna

Czerwona jedynka z Katowic przez Tychy do Pszczyny to najczęściej wybierany szlak rowerowy przez mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ma 52km długości i jest bardzo dobrze oznakowany. Rowerzyści przejadą przez Dolinę Trzech Stawów, drogami Lasów Murckowskich i Kobiórskich, a także aleją Książęcą i Dębową, którymi niegdyś przemierzał książę pszczyński, jadąc na polowania do Zameczku w Promnicach na Jeziorem Paprocańskim. Miejscem docelowym jest Pszczyna z przepięknym Parkiem Zamkowym i klimatycznym rynkiem z pysznymi lodami!

Czerwony szlak rowerowy nr 1: Katowice – Pszczyna

 

Artykuł powstał przy współpracy z Damianem, autorem strony Rowerem po Śląsku

Sending
User Review
4.75 (4 votes)