Orla Perć – szlak dla amatorów wrażeń

Każdy, kto choć trochę pasjonuje się wspinaczką górską, słyszał o Orlej Perci. Jest to wyjątkowy tatrzański szlak, który określa się jako najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny nie tylko w samych Tatrach, lecz w ogóle w całej Polsce. O tym, jak trudnym i niebezpiecznym szlakiem jest Orla Perć, może świadczyć fakt, że straciło tam życie przeszło 100 osób! Cóż, nic dziwnego: szlak ten prowadzi skalistą granią i nie nadaje się dla amatorów. Mimo to chętnych, by nim wędrować i wspinać się, nie brakuje… Wrażenia na pewno są niesamowite, a i widoki roztaczające się z Orlej Perci wynagradzają trudy wspinaczki.

Szlak Orla Perć – trasa

Orla Perć zaczyna się na przełęczy Zawrat, kończy zaś na przełęczy Krzyżne. Pomiędzy pierwszym i ostatnim punktem szlaku trzeba pokonać Kozią Przełęczę, Kozie Wierchy, Granaty oraz Buczynowe Turnie. Większość trasy wiedzie wzdłuż wschodniej grani Świnicy, a całą długość szlaku szacuje się na 4,3 km.

Świnica. Szlaki w Tatrach.

Świnica. Szlaki w Tatrach.

Jak powstała Orla Perć?

Szlak został otwarty na początku XX wieku, dokładnie w 1906 roku. Na pomysł, by taki szlak utworzyć, wpadł Franciszek Henryk Nowicki, zapalony taternik. Było to w roku 1901. Wedle pomysłu Nowickiego miała powstać trasa łącząca Wodogrzmoty Mickiewicza z Zawratem, następnie łączyć się ze szlakiem na Świnicę, a potem biec dalej aż do Doliny Kościeliskiej. Towarzystwo Tatrzańskie przystało na ten pomysł i w latach 1903–1906 go zrealizowano. Swój udział w tym przedsięwzięciu miało nie tylko Towarzystwo Tatrzańskie, lecz także osoby prywatne, m.in. ksiądz Walenty Gadowski, Jakub Gąsienica Wawrytko oraz Klemens Bachleda. Dziś część wyznaczonego wtedy szlaku jest zamknięta – chodzi o odcinek od Krzyżnego aż do Polany pod Wołoszynem. Pierwotny szlak Orla Perć został po raz pierwszy pokonany 31 grudnia 1932 roku przez Witolda Henryka Paryskiego i Tadeusza Pawłowskiego. Natomiast Orlą Perć w obecnym kształcie po raz pierwszy przebyli Zbigniew Jaworowski i Andrzej Manda – miało to miejsce 17–18 kwietnia 1949 roku.

Jak dotrzeć na Orlą Perć? Jak przejść szlak?

Do Orlej Perci można dotrzeć z kilku miejsc, ale bez wątpienia najlepszymi punktami wypadowymi są:

  • schronisko „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (rezerwacja miejsc pod numerem +48 18 20 12 633 lub e-mailowo: murowaniec@e-tatry.pl),
  • schronisko w Dolinie Pięciu Stawów (rezerwacja miejsc pod numerem +48 78 10 55 555 lub e-mailowo: schronisko@piecstawow.pl).

Najlepsze schroniska górskie w Polsce

Zaprawionym we wspinaczce górskiej polecamy wybranie czerwonego szlaku prowadzącego od strony Kasprowego Wierchu i Świnicy. Jest to trudna trasa; prowadzi wzdłuż grani, więc nie jest przeznaczona dla amatorów. Osobom, które jednak mają już jakieś doświadczenie we wspinaczce i są obeznane ze sprzętem wspinaczkowym, polecamy spróbować! Oczywiście nie ma się co od razu porywać z motyką na słońce i planować przebycia całej trasy za jednym zamachem. Znacznie lepiej podzielić sobie taką wyprawę na kilka etapów:

  • z Zawratu do Koziej Przełęczy przez szczyt Mały Kozi Wierch (przewidywany czas wędrówki: 1 godz. 20 min),

  • z Koziej Przełęczy do Koziego Wierchu przez szczyt Kozie Czuby (przewidywany czas wędrówki: 1 godz. 30 min),

  • z Koziego Wierchu na Skrajny Granat przez szczyty Zadni Granat i Pośredni Granat (przewidywany czas wędrówki: 1 godz. 35 min),

  • ze Skrajnego Granatu do przełęczy Krzyżne (przewidywany czas wędrówki: 2 godz. 15 min).

Czerwony szlak od Kasprowego Wierchu i Świnicy to oczywiście nie jedyna trasa prowadząca na Orlą Perć. Dotrzeć tam można również innymi szlakami oraz od innych stron. Z samej Doliny Gąsienicowej można ruszyć niebieskim szlakiem, kierując się na Zawrat, szlakiem żółtym w stronę Koziej Przełęczy czy też szlakiem czarnym przez Rysę Zaruskiego i Żleb Kulczyńskiego. To także – jak wcześniej wspomniany czerwony szlak – są trasy trudne, raczej nie dla amatorów. Jeżeli wolicie zatem zacząć od czegoś prostszego i długa wędrówka Wam niestraszna, wybierzcie żółty szlak prowadzący przez Dolinę Pańszczycę w kierunku przełęczy Krzyżne.

Jeśli na swoją bazę wypadową wybierzecie schronisko w Dolinie Pięciu Stawów, także macie kilka opcji do wyboru. Nieustraszonym amatorom prawdziwych wrażeń polecamy żółty szlak prowadzący na Kozią Przełęcz lub szlak czarny na Kozi Wierch. I dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze wspinaczką wysokogórską, z Doliny Pięciu Stawów znajdą się odpowiednie trasy. Pierwsza z nich prowadzi na Krzyżne żółtym szlakiem, druga zaś – łatwiejsza – biegnie w kierunku Zawratu i prowadzi niebieskim szlakiem.

Warto wiedzieć, że szlak Orla Perć upstrzony jest licznymi ułatwieniami, takimi jak choćby łańcuchy, klamry czy drabinki. Wciąż jednak nie jest to szlak dla osób niedoświadczonych czy z lękiem wysokości. Do przejścia przez Orlą Perć należy się solidnie przygotować, sprawdzić pogodę, mierzyć siły na zamiary i… zabrać ze sobą sprzęt. Kask chroniący głowę to naszym zdaniem absolutna konieczność, polecamy zabrać również uprząż wspinaczkową, linę i karabińczyk.

Chcesz zobaczyć inne szlaki? Zajrzyj tutaj.

Oceń szlak
Sending
User Review
5 (1 vote)