Szlakiem duchów i diabłów kaszubskich

Duchy i diabły to postacie bardzo mocno zakorzenione w kulturze Kaszubów, którzy dawniej mocno w nie wierzyli i co ważne, czcili.  Nie wszystkie z nich były dobre, szczególnie wśród duchów większość z nich była złych. Aż 32 bogów i 93 duchy udało się naliczyć badaczom, którzy przez lata starali się zgromadzić na ich temat więcej informacji.  Przez wieki zostały one zapomniane. Dzisiaj można je spotkać na terenie gminy Linia, dzięki specjalnie wytyczonemu szlakowi turystyczno-przyrodniczemu. W 13 wioskach stanęło 13 trzymetrowych rzeźb. Ich autorem jest Jan Redźko, artysta ludowy. Taka wycieczka przenosi nas w zupełnie inny wymiar, pokazując przy tym część niezwykłej kultury Kaszub. Idealna wycieczka dla tych, którzy chcą również poznać okolice oraz dla zwolenników dwóch kółek.

Dzień PIERWSZY:

 • Smażyno –  spotkać tu można dobrego ducha borów i lasów, dający rodzicom upominki dla dzieci i chroniący je. Przybiera postać staruszki i nazywa się Bòrowô Cotka.
 • Pobłocie  –  wioska, w której mieszka dobry duch Szëmich – mieszkający w lesie śpiewający cicho i sprowadzający na świat ciszę i łagodny szum.
 • Lewinko położone nad jeziorem, jest miejscem, w  którym mieszka Pùrtk – duch swarów i kłótni, którego głównym zajęciem jest psocenie. Jego obecność zwiastował brzydki zapach, dlatego wierzono, że mieszka w śmieciach lub gnoju.
 • Strzepcz  – niewielka wioska położona nad jeziorem o takiej samej nazwie. To właśnie tutaj spotkać można Grzenię –  dobrego ducha snu i sennych marzeń.  To on sprawia, że część snów jest prorocza – wyprowadza dusze ze śpiących ciał, ukazuje przeszłość lub zabiera na wycieczkę do przyszłości.
 • Miłoszewo – miejsce, w którym spotkać można Damka – ducha milczenia i przygnębienia, opiekującego się odludkami. Dawniej obawiano się takich osób.
 • Kobylasz  –  do Kobylasza na pewno powinni wybrać się zakochani, bo właśnie tutaj można znajduje się Lubiczk – dobry duch, opiekun miłości i seksu. Po jego spotkaniu nie można już bez siebie żyć. Poza wizytą u ducha, warto również zwrócić uwagę na kaszubskie drewniane domy, znajdujące się we wsi oraz jeziora: Lubogoszcz, Szczelina Lechicka i Żurawie Błota, które obecnie stanowią rezerwaty przyrody.

 

Dzień DRUGI:

 • Linia można tu spotkać Rétnika, ducha psotnika, który atakuje muzyków i grajków i zabiera im instrumenty. Najczęściej można go spotkać w trakcie adwentu, kiedy zabronione jest urządzanie zabaw.
 • Niepoczołowice –  znajduje się tu złośliwy Nëczk – duch żyjący w wodach, powodujący wiry i niebezpieczne prądy.  
 • Zakrzewo – mieszka tu Jigrzan – dobry duszek zabaw i tańców, którego największym świętem jest Sobótka – czyli świętowanie najkrótszej nocy w ciągu roku. 
 • Kętrzyno – tutaj przywita nas Wёkrёkùs – duch odpowiadający za wszelkie niepowodzenia.
 • Osiek – w tej niewielkiej wsi znajduje się Jablón – duch sadów i opiekun drzew, krzewów owocowych oraz ogrodów, którego również oskarża się o kradzież warzyw i owoców. 
 • Tłuczewo – znajduje się tu piękna bogini Pólnica – która przybierała postać pięknej dziewczyny, jednak wierzono, że przynosi nieszczęście. Mężczyzna, który miał spotkać ją na swej drodze, miał potem umrzeć z tęsknoty do niej. 

 

Noclegi:
1. Pensjonat Sobótka, Kartuzy , http://sobotka.com.pl/pl/

2. Zamek Reda, Reda, ul. Podleśna 47, cena za pobyt: pokój 2-osobowy 90-110 zł
http://www.zamek-reda.pl/

3. Och! Hostel, Gdynia,  ul. Świętojańska 85, cena za pobyt: pokój 2-osobowy od 114 zł
http://www.ochhostel.pl/

Sending
User Review
4.5 (2 votes)