Zazwyczaj planując wakacje, od razu nasze poszukiwania kierujemy w stronę zagranicy. Mówi się „cudze chwalicie, a swego nie znacie”. Myślę, że coś w tym jest. Chciałabym Was zachęcić, abyście przy planowaniu urlopu wzięli pod uwagę Trójmiasto i Hel. Warto dać szansę temu, co mamy na wyciągnięcie ręki. Do tego Pomorze oferuje nam rozmaite atrakcje, muzea, tereny zielone czy imprezy. Dzięki tej różnorodności nikt nie będzie się nudził. A więc zapraszam Was na wycieczkę po Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Pucku i Helu.

Dzień 1 – Gdańsk

Gdańsk jest jednym z piękniejszych miast w Polsce. Co roku chętnie odwiedzany jest przez turystów. Na terenie Gdańska możemy podziwiać zabytki architektury, parki oraz uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych. Mówi się, że to jest bardzo romantyczne miasto:)

Ulica Mariacka jest najbardziej romantyczną alejką w Gdańsku. Szczególnego blasku nabiera po zmierzchu, kiedy wszystko jest ładnie oświetlone. Dodatkowo przy niej mieszczą się pracownie bursztynu, które są chętnie odwiedzane przez podróżników. Spacerując wzdłuż ulicy warto dostrzec przedproża, która ustawione są przed każdą z kamienic. Główna ulica w mieście, która stała się miejscem spotkań.
Jedna z najbardziej popularnych miejsc w Gdańsku. Nic dziwnego, że na większości pocztówek pojawia się ta brama. Zachwyca swoim wyglądem, a także historią. Brama Żuraw jest najstarszym dźwigiem portowym na naszym kontynencie.
Jest to jeden z ciekawszych budynków gdańskiego Traktatu Królewskiego. Obecnie podziwiać możemy np. kolekcje najstarszych modeli żaglowców w Polsce. Miłośnicy piwa również znajdą coś dla siebie – najstarszą ladę piwną pochodzącą z 1592 roku.

Praktycznie:

 • bilet normalny 10 zł,
 • bilet ulgowy 5 zł, bilet rodzinny 20 zł,
 • w każdy wtorek wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek – nieczynne
 • Wtorek – 10:00-13:00
 • Środa – 10:00-16:00
 • Czwartek – 10:00-18:00
 • Piątek – 10:00-16:00
 • Sobota – 10:00-16:00
 • Niedziela – 11:00-16:00
Tuż przed Dworem Artusa stoi fontanna Neptuna – symbol miasta. Na pewno go zauważycie, przykuwa uwagę każdego turysty. W tle fontanny dostrzec można Ratusz Główny. Piękne połączenie, które warto uwiecznić na fotografiach.
Jedna z ciekawszych na Gdańskiej starówce. Z pewnością wyróżnia się na tle innych kamienic, głównie pozłacanymi elementami i płaskorzeźbami. Kamienica w latach swojej świetności należała do najbogatszego mieszkańca Gdańska – burmistrza Speymana.
Gdańsk to nie tylko Stare Miasto, ale także tereny zielone. Na terenie Gdańska możemy odwiedzić wiele parków, zieleni, także nie brakuje miejsc, gdzie można odetchnąć.  Zdecydowanie na największą uwagę zasługuje Park Oliwski. Spacerując po tym zabytkowym parku warto dostrzec stawy, urocze zakątki, a przede wszystkim odwiedzić Ogród Botaniczny.
Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajduje się ogród zoologiczny. Warto go odwiedzić, ponieważ jest największym zoo w Polsce. Na jego terenie spotkać możemy, aż 190 gatunków zwierząt.

Praktycznie: od 01.01 do 31.03

Ceny biletów:

 • normalny: 10 zł ulgowy: 5 zł
 • od 01.04 do 30.06: normalny: 20 zł ulgowy: 10 zł
 • od 01.07 do 31.08: normalny: 25 zł ulgowy: 15 zł
 • od 01.09 do 31.10: normalny: 20 zł ulgowy: 10 zł
 • od 01.11 do 31.12: normalny: 10 zł ulgowy: 5 zł

Godziny otwarcia:

 • od stycznia do marca: 09:00 – 15:00
 • kwiecień: 09:00 – 17:00
 • maj do wrzesień: 09:00 – 19:00
 • październik: 09:00 – 17:00
 • listopad, grudzień: 09:00 – 15:00
Lubicie widoki na miasto z góry? Jak tak, to koniecznie musicie wspiąć się na Górę Gradową. Wycieczka nie jest długa, a będziemy mogli nacieszyć oko pięknymi widokami. Jest to najpiękniejsza panorama, także nie ma co się dziwić, że pary ślubne wybierają to miejsce na sesje zdjęciową.

Schodząc z Góry Gradowej warto wstąpić do Centrum Hewelianum. Miejsce pozwoli odkryć Wam prawa rządzące chemią, fizyką, przyrodą, a nawet odkryć ciekawostki astrologiczne.

Praktycznie: http://www.hewelianum.pl/wystawy Wystaw jest kilka i każda jest czynna w różnych godzinach. Na tej stronie znajdziecie aktualne godziny otwarcia. W poniedziałki wystawy są nieczynne.

Gdańsk leży na Szlaku Bursztynowym, także warto odwiedzić Muzeum Bursztynu i dowiedzieć się niezwykłych ciekawostek tego kamienia szlachetnego. Z kolei przy ulicy Długiej oraz nad Motławą spotkamy wiele sklepów z bursztynami.

Praktycznie: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł, bilet rodzinny 20 zł.
Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: nieczynne
 • Wtorek: 10:00 – 13:00
 • Środa: 10:00 – 16:00
 • Czwartek: 10:00 – 18:00
 • Piątek: 10:00 – 16:00
 • Sobota: 10:00 – 16:00
 • Niedziela: 11:00 – 16:00
Miejsce bardzo szczególnie, ponieważ właśnie tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. Z pewnością Westerplatte budzi wiele emocji i warto zajrzeć tutaj, choć na chwilę. Warto wiedzieć, że nazwa Westerplatte stała się symbolem walki o wolność.
W Gdańsku warto odkryć wiele miejsce, ale również warto posmakować typowego, gdańskiego trunku. Goldwasser, czyli Złota Woda. Jest ona połączeniem alkoholu, ziół i korzeni. Mieszanka niemal wybuchowa.

Zdecydowanie jedno z ciekawszych miejsc w Gdańsku. Miejsce do, którego chce się wracać. Stocznia Gdańska jest jedną z największych stoczni w Polsce. Otwarta jest dla zwiedzających. W sezonie poznawać ją możemy przemieszczając się kultowym Jelczem 043.

Praktycznie: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł.

Godziny otwarcia:
od 1 maja do 12 września
wtorek – niedziela 11.00, 14.00

Jedna z kultowych bram w Gdańsku, a co za tym idzie często fotografowana. Rzeźby znajdujące się na bramie są alegoriami cnót obywatelskich – czyli Pokój, Wolność, Bogactwo, Sława. Z kolei patrząc od strony ulicy Długiej dostrzec możemy personifikacje Roztropności, Mądrości, Sprawiedliwości i Zgody.
W średniowieczu był to największy zakład przemysłowy w Europie. Obecnie znajduje się w nim centrum handlowe.

Dzień 2 – Sopot

Sopot zapewne kojarzy Wam się z molo, elegancją i wysokimi cenami. Miasto chętnie odwiedzane, ale tylko przelotem. Chciałabym zwrócić uwagę na inne miejsca, niż molo i „Monciak”, których warto nie pominąć, podczas spaceru po Sopocie. Miasto to idealnie jest na zwiedzanie w ciągu dnia, a po zmierzchu warto zasmakować życia nocnego w Sopocie. Mówi się, że najlepsze imprezy w Trójmieście odbywają się właśnie tutaj. Zatem zobaczymy, co Sopot ma nam do zaproponowania. Zacznijmy od klasyków.

Wzbudza wiele zainteresowania, ponieważ jest największym molo nad Morzem Bałtyckim! Liczy sobie około 1 kilometra, z czego część spacerowa liczy sobie 511,5 metrów. Na molo ulokowana jest także przystań morska „Molo”.
Plaża w Sopocie ciągnie się przez 4 kilometry. Niestety w sezonie jest bardzo oblegana, ale uznawana jest za jedną z piękniejszych plaż w naszym kraju. Do tego możemy korzystać z wypożyczalni różnorodnych sprzętów wodnych, a także kąpać się w morzu pod okiem ratownika.
Elegancka ulica, sopocki salon, który przyciąga wielu. Spacerując wzdłuż ulicy dostrzec możemy wiele knajpek, budek z lodami, eleganckie sklepy. Można rzec, że w sezonie ulica ta tętni życiem przez całą dobę.
pacerując słynnym „Monciakiem” warto zwrócić uwagę na Krzywy Domek. Atrakcja bardzo bajkowa, której dzieci nie mogą się oprzeć. Jest także symbolem świata współczesnego, który łączy biznes i kulturę. Portal Village of Joy stworzył listę 50 najdziwniejszych budowli świata, a Krzywy Domek w Sopocie zajął pierwsze miejsce.
Tor Wyścigów Konnych w Sopocie może pochwalić się stuletnią tradycją. Miejsce cieszy się dużą popularnością wśród turystów i miejscowych ze względu na liczne wyścigi konne, zawody, jazdy rekreacyjne czy hipoterapię. Także każdy znajdzie coś dla siebie, a wszystko mieści się w pięknej scenerii.
Rybołówstwo od XII wieku było wpisane w krajobraz Sopotu. Niestety z czasem rybacy musieli ustąpić miejsca dla kuracjuszy. Mimo wszystko, aż do tej pory zachowała się mała przystań rybacka z tamtego okresu. Bardzo urokliwa i warta polecenia.
Leśny amfiteatr, kojarzący się głównie z Sopot Festiwal. Na co dzień z kolei możemy zwiedzić Operę Leśną, która znajduje się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Opera powstała w 1909 roku, a ostatnio została odremontowana.

Praktycznie:

 • 30 Kwietnia – Czerwiec 10.00-18.00
 • Lipiec – Sierpień 10.00-20.00
 • Wrzesień 10.00-18.00
 • Październik w godzinach 10.00-17.00
 • Listopada – Kwiecień w godzinach 11.00-15.00 (wstęp bezpłatny)

Cennik zwiedzania: bilet normalny 7 zł, bilet ulgowy 4 zł

Nowoczesna architektura bardzo dobrze komponuje się z nadbrzeżem, dzięki licznym przeszkleniom i jasnych kolorach. Na tę bryłę warto zwrócić uwagę, a także udać się na wydarzenia mieszczące się w Zatoce Sztuki.

Dzień 3 – Gdynia

Gdynia jest najmniej docenianym miastem w Trójmieście. Sopot słynie z różnorodnych imprez, Gdańsk jest bardzo romantyczny z piękną starówką, a czym może pochwalić się Gdynia? Zobaczcie sami.

Gdynia jest miastem, które bardzo szybko się rozwija – społecznie, ekonomicznie, architektonicznie Jeszcze w 1920 roku była tylko osadą rybacką. Aż ciężko uwierzyć, że tak szybko wszystko uległo zmianie. Praktycznie: bilet normalny 7 zł, bilet ulgowy 4 zł, bilet rodzinny 15 zł Godziny otwarcia: poniedziałki – nieczynne wtorki, środy, piątki – 10:00–18:00 czwartki – 10:00–20:00 soboty, niedziele, święta – 10:00– 17:00
Punkt centralny Gdyni, a zarazem miejsce, gdzie toczy się życie nocne. A więc nie brakuje tutaj barów, knajpek czy tawern. Jeżeli chcecie zakupić sobie pamiątkę z Gdyni, to Skwer Kościuszki jest najlepszym miejscem.
Miejsce, gdzie odbywają się regaty i imprezy okolicznościowe. Wydarzenia uwielbiane przez mieszkańców. Gdyńska Marina jest także idealnym miejscem na spacer.
W Akwarium Gdyńskim możemy podziwiać najpiękniejsze ryby świata, a także wzbogacić swoją wiedzę o ekosystemie Bałtyku. Największe wrażenie robi węgorz elektryczny, mureny, płaszczki czy pireny.

Praktycznie:

 • bilet normalny 24 zł,
 • bilet ulgowy 16 zł

Godziny otwarcia:

 • od 1 kwietnia do 31 maja · 09:00 – 19:00 (kasa 09:00 – 18:30)
 • od 1 czerwca do 30 czerwca · 09:00 – 20:00 (kasa 09:00 – 19:30)
 • od 1 lipca do 31 sierpnia · 09:00 – 21:00 (kasa 09:00 – 20:30)
 • od 1 września do 30 września · 09:00 – 19:00 (kasa 09:00 – 18:30)
 • od 1 października do 31 marca · 10:00 – 17:00 (kasa 10:00 – 16:30)
 • W poniedziałki od 2 listopada do 29 lutego Akwarium jest nieczynne oraz we wszystkie święta.
Piękny, trzymasztowy żaglowiec szkoleniowy. Jeszcze do lat 80-tych pływali na nim studenci Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie żaglowiec stanowi muzeum, także jeżeli chcecie poznać życie na żaglowcu, to koniecznie odwiedźcie Dar Pomorza. Praktycznie: bilet normalny 8 zł, bilet ulgowy 5 zł. Godziny otwarcia: 23.05.2016 – 30.06.2016 wtorek – niedziela 10:00-16:00 1.07.2016 – 31.08.2016 poniedziałek – niedziela 10:00-18:00 1.09.2016 – 31.10.2016 wtorek – niedziela 10:00-16:00 1.11.2016 – 31.12.2016 „Dar Pomorza” nieczynny
Najstarszy niszczyciel, który obecnie pełni funkcję muzeum na wodzie. Koniecznie warto zajrzeć na jego pokład, zobaczyć maszynownię czy uzbrojenie. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że eksponaty robią wrażenie. Praktycznie: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 6 zł, bilet rodzinny 20 zł. Godziny otwarcia: Od 1 maja do 30 listopada jest możliwość zwiedzania. Wtorek – niedziela – 10:00-13:00 i od 14:00-17:00 W poniedziałki ekspozycja jest zamknięta.
Park prowadzi na plażę miejską. Po drodze możemy wstąpić do jednego z barów na rybę, a potem udać się w kierunku słonecznej plaży. Jeden z parków, które jest w centrum, gdzie mieszkańcy często wybierają się na spacery.
Plaża w centrum miasta, także dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Możemy się domyślać, że w sezonie tętni życiem i ciężko o miejsce. Mimo wszystko warto przyjść wcześniej i znaleźć swój kąt. Idąc kawałek dalej, z oddali możemy podziwiać Akwarium Gdyńskie i przystań jachtową.
Dwie, morskie wieże miały stać się symbolem Gdyni, bramą portową, a także dumą mieszkańców. Czy tak jest? Zdania są bardzo podzielone. Na pewno nie można odmówić Sea Towers ssymbolu nowoczesności.
Jedno z piękniejszych miejsc w Gdyni. Dzielnica, gdzie mieszczą się piękne wille, urocze molo, piaszczysta plaża i tawerny, gdzie można zjeść na prawdę smaczną rybę. Na specjalną uwagę zasługuje klif. Orłowo jest częstym celem spacerów, ponieważ znajduje się tylko 2 km od centrum Gdyni.

Dzień 4 – Puck

Celem naszej wycieczki jest Hel, ale zanim tam zawitamy warto zrobić sobie postój na zwiedzanie miasta Puck, który leży nad słynną Zatoką Pucką. Niewielkie miasteczko położone jest 25 km od Trójmiasta. Przyciąga turystów za sprawą walorów przyrodniczych, morskiego klimatu i dużej ilości jodu.

Będąc w Pucku warto udać się na plażę, gdzie ugości nasz cisza i spokój. Do dyspozycji mamy także strzeżone kąpielisko. Jest to także idealnie miejsca ma windsurfing i żeglarstwo. Pozostaje nam tylko złapać wiatr w żagle i cieszyć się pobytem.
Niewątpliwe jedna z większych atrakcji w mieście. Ulubione miejsce nie tylko turystów, ale także mieszkańców. Idealne na długie spacery. Warto zwrócić uwagę na przedwojenny klimat. Na samym molo znajduje się bar, gdzie można udać się na świeżą rybkę. W okolicy znajduje się port żaglówek, który warto zobaczyć.
Głazy 12 Apostołów znajdują się blisko klifu na osiedlu Rozgard. To skupisko kamieni, które wypłukały fale sztormowe. Największy głaz ma, aż 7,2 metrów. Uznawane są za pomnik przyrody nieożywionej.
Rynek jest w średniowiecznym układzie urbanistycznym. Warto przyjrzeć się kamienicom z przełomu XVII i XIX wieku. Dawniej było to miejsce handlowe, obecnie jest miejscem spotkań mieszkańców, gdzie wieczorami w sezonie toczy się nocne życie.
Jest to jeden z piękniejszych budynków, które znajdują się na starówce. Neogotycki ratusz zbudowano z czerwonej cegły w XIX wieku. Warto zajrzeć także do środka, gdzie są organizowane liczne wernisaże.
Od XIII wieku mieścił się tutaj folwark oraz dwór, który stanowił sanatorium dla zakonników. Obecnie nowy właściciel odnowił kaplicę i została ona udostępniona wiernym.
Wszystko, co chcecie wiedzieć o tym regionie znajduje się właśnie w tym muzeum. Często możemy trafić na wystawy czasowe czy różnorodne wydarzenia związane z tym miastem.

Praktycznie:

 • bilet normalny 3,50 zł,
 • bilet ulgowy 2,50 zł

Godziny otwarcia:

 • Od 1 lipca do 31 sierpnia:
 • wtorek – piątek – 9:00-17:00
 • sobota 10:00-14:00 niedziela 10:00-14:00
 • dd 1 września do 30 czerwca:
 • poniedziałek – piątek – 9:00-15:00
 • sobota – 10:00-14:00

Dzień 5 – Hel

Z Pucka w ciągu godziny powinniśmy znaleźć się na Helu. Miejsce do, którego warto dotrzeć, ponieważ ma nieco inny klimat, niż pozostałe miejscowości nadmorskie. Myśląc o Helu zapewne na myśl przychodzą Wam trzy rzeczy: windsurfing, eleganckie hotele i fokarium. Zatem zobaczmy, co jeszcze Półwysep Helski ma do zaproponowania. Warto wiedzieć, że Hel ma najwięcej słonecznych dni w roku.

Największą atrakcją na Helu jest Fokarium. Prowadzą ją pracownicy ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Fokarium składa się z kilku basenów hodowlanych. Placówka ma na celu odtworzenie skupiska fok szarych, poznania ich zwyczajów, a także pogłębienia nauki nad tymi stworzeniami. Fokarium dostępne jest dla turystów i przejezdni bardzo chętnie odwiedzają to miejsce, szczególnie w godzinach karmienia fok. Praktycznie: Fokarium czynne jest przez cały rok od 9:30-21:00
Tuż obok fokarium mieści się przystań, skąd statki wycieczkowe zabierają turystów na rejsy po zatoce.
Muzeum mieści się w nieczynnym już XV-wiecznym kościele. Wewnątrz możemy podziwiać wystawę dokumentującą dzieje rybołówstwa. Eksponaty zainteresują także tych, którzy niekoniecznie interesują się rybołówstwem. Praktycznie: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 6 zł, bilety dla dzieci i młodzieży 1 zł Godziny otwarcia: 23.05.2016 – 30.06.2016 poniedziałek 12:00-16:00 wtorek – niedziela 10:00-16:00 1.07.2016 – 31.08.2016 poniedziałek – niedziela 10:00-18:00 1.09.2016 – 30.11.2016 wtorek – niedziela 10:00-16:00 1.12.2016 – 31.12.2016 wtorek – niedziela 10:00-15:00
Zobaczyć możemy dwa , największe poniemieckie obiekty – wieżę kierowania ogniem (30 cm wysokości) oraz stanowisko artyleryjskie Schleswig-Holstein (kaliber 406 mm – największy na świecie). Robi wrażenie, prawda? Ponad to podziwiać możemy wystawy tematyczne – wojenna i morska. Praktycznie: Ceny zależne od wariantu wycieczki – między 3 zł, a 10 zł. Muzeum czynne 10:00-16:00/17:00 w zależności od sezonu.
Ośmiokątna latarnia morska liczy sobie 41,4 metrów wysokości. Jej światło widoczne jest z odległości 18 mil morskich! My, turyści możemy wjechać na jej szczyt, gdzie mieści się taras widokowy. Jeżeli traficie na dobrą pogodę to jest szansa, że dostrzeżecie Gdańsk i Półwysep Helski.

Praktycznie:

 • bilet normalny 6 zł,
 • bilet ulgowy 4 zł.

Godziny otwarcia:

 • 6.05.2013 – 30.06.2013
 • Wtorek – piątek: 10:00-16:00,
 • Sobota – niedziela: 10:00-18:00
 • 1.07.2013 – 31.08.2013
 • Poniedziałek – niedziela 10:00-19:00 1.09.2013 – 31.12.2013
 • Wtorek – piątek 10:00-16:00,
 • Sobota – niedziela 10:00-18:00
Wrak celowo został zatopiony przez władze miasta. Celem było ustanowienie nowej atrakcji dla nurków. Znajduje się na głębokości 18 metrów, 200 metrów od brzegu. Warto wiedzieć, że na Bryzie ukryto, aż 99 okolicznościowych medali. Numer 1 został przypisany Marii Kaczyńskiej. Dość nietypowa atrakcja, ale warto ujrzenia.
Mamy coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. Ścieżka rowerowa prowadzi przez cały Półwysep Helski, aż do Juraty. Mamy do przejechania 10 kilometrów w otoczeniu pięknych krajobrazów. Z kolei teren jest tak ukształtowany, że mamy do dyspozycji różne zjazdy i podjazdy, które urozmaicą nam drogę.
Urocza uliczka, która uchodzi za centrum miasta. Spacerując nią możemy przenieść się wstecz o kilkaset lat. Wszystko za sprawą ryglowych domków rybackich z końca XVIII wieku i połowy XIX wieku. Warto zwrócić uwagę na to, że budynki są porozdzielane. Powodem tego rozdzielenia jest troska o to, aby ewentualny pożar nie rozprzestrzeniał się zbyt szybko. Ogólnie przejście między domkami nie jest łatwe, ponieważ jest dość ciasno. Ponad to na ulicy Wiejskiej mieści się wiele sklepów, barów, restauracji, także jest to idealne miejsce na wieczorny wypad.
Tuż za dworcem PKP „Hel” rozpoczyna się Szlak Militarny, który uchodzi za najdłuższy na Półwyspie Helskim. Spacerując tym szlakiem możemy spotkać militaria z okresu II Rzeczypospolitej. Do tego warto przyjrzeć się betonowym schronom, które ulokowane są nad brzegiem morza. Jednak najciekawszym eksponatem jest bateria im. Heliodora Laskowskiego.

Mam nadzieję, że z przyjemnością wybierzecie na Pomorze w celu odkrycia wielu, ciekawych miejsc. Starałam się pokazać najciekawsze obiekty na, które warto poświęcić swój czas. Na pewno nie zapomnicie imprez w Sopocie, starówki w Gdańsku, tawern w Gdyni Orłowo oraz fokarium na Helu. Udanej zabawy!

Sending
User Review
4 (1 vote)